فهرست مطالب

برنامه ریزی زندگی چیست؟ نحوه نوشتن و اجرای آن


برنامه ریزی زندگی

همه ما در زندگی امیدها، رویاها و آرزوهایی داریم. اما چند نفر از ما واقعاً به اهداف خود می‌رسیم؟

اغلب اوقات ما زمان زیادی را صرف فکر کردن یا صحبت در مورد آنچه می‌خواهیم می‌کنیم. اما برای رسیدن به آن قدمی‌برنمی‌داریم.

اما این قدم برنداشتن به این دلیل نیست که ما تنبل هستیم. به این دلیل است که نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم. درواقع برنامه ای نداریم.

برای حل این مشکل می‌توانید از یک برنامه ریزی زندگی استفاده کنید که می‌تواند به عنوان یک نقشه راه یا راهنمای تحقق این رویاها به کار گرفته شود.

فهرست

فصل ۱

برنامه ریزی زندگی چیست؟


برنامه زندگی چیست؟

برنامه ریزی زندگی نقشه راهی برای زندگی تان است که به شما کمک می‌کند آنچه را که برایتان مهم است اولویت بندی کنید، بر اساس اولویت‌هایتان تصمیم بگیرید و به سمت زندگی که می‌خواهید حرکت کنید.

این برنامه، باید مسیر روشنی برای زندگی‌تان فراهم کند، اما درعین حال باید انعطاف پذیر هم باشد.

برنامه ریزی زندگی می‌تواند به شما کمک کند اگر:

 • احساس می‌کنید زندگی تان از کنترل خارج شده است.
 • برای تصمیم گیری در مورد بعضی موضوعات دچار مشکل شده اید.
 • احساس می‌کنید گم شده اید و جهتی مشخصی ندارید.

یک برنامه زندگی برای کمک به کنترل زندگی و آینده تان مهم است. در ایجاد یک برنامه ریزی زندگی، ارزش‌های خود را مشخص می‌کنید، آنچه برای شما مهم است و آنچه در زندگی تان می‌خواهید. سپس، زمانی که با تصمیم‌گیری مواجه می‌شوید، گزینه‌های خود را با ارزش‌هایتان می‌سنجید و گزینه‌ای را انتخاب می‌کنید که به بهترین وجه با اولویت‌های شما همسو می‌شود یا شما را در مسیر انتخابی‌تان به جلو می‌برد.

همانطور که زندگی شما تغییر می‌کند، ارزش‌ها و اولویت‌های تان نیز ممکن است تغییر کنند. برنامه ریزی زندگی یک سند زنده است که نیاز به توجه دوره ای دارد تا اطمینان حاصل کنید که زندگی تان را به درستی منعکس می‌کند.

این برنامه راهنمای شخصی شماست تا به شما یادآوری کند چگونه می‌خواهید زندگی کنید، چه چیزی برای تان مهم است و چه کاری باید انجام دهید تا به زندگی مورد نظر خود برسید.

درواقع یک برنامه ریزی زندگی هم راهنما و هم یادآور آنچه می‌خواهید در زندگی خود به دست آورید، است. به شما کمک می‌کند تا رویاهای خود را محقق کنید و به اهداف شخصی و حرفه ای خود برسید.

زندگی غیر قابل پیش بینی است. به همین دلیل در برنامه زندگی تان باید جایی برای احتمالات، تغییرات و بحران‌های پیش بینی نشده قرار دهید.

تذکر: وقتی تصمیم می‌گیرید برنامه زندگی خود را مستند کنید، مطمئن شوید که به راحتی در دسترس تان قرار دارد، جایی است که فراموش نمی‌کنید اغلب آن را مرور کنید. 

به یاد داشته باشید تا زمانی که برنامه و اهدافتان واقع بینانه باشند هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید به آنها برسید. اغلب چیزی که ما را عقب نگه می‌دارد ترس از شکست است. یک برنامه زندگی می‌تواند به شما کمک کند بر این ترس غلبه کنید و به اهداف خود برسید.

فصل ۲

مزایا و معایب داشتن یک برنامه ریزی زندگی


مزایا و معایب برنامه ریزی زندگی

کدام کار منجر به زندگی شادتر و رضایت بخش تری می‌شود، ایجاد یک برنامه ریزی دقیق زندگی، یا ادامه دادن زندگی و کنار آمدن  با آنچه رخ می‌دهد؟

پاسخ درست برای هر شخص بستگی به چیزهایی دارد که برایش مهم است. شاید هیچ ایده ای نداشته باشید که با یا بدون ایجاد یک نقشه راه،  زندگی تان بهتر خواهد شد یا خیر.

اگر مطمئن نیستید، قطعا تنها نیستید. بسیاری از مردم نمی‌دانند که آیا به یک برنامه ریزی زندگی نیاز دارند یا خیر.

سوال بعدی این است که چگونه متوجه می‌شوید به یک برنامه ریزی زندگی نیاز دارید؟ می‌توانید با نگاه کردن به این مزایا و معایب ایجاد یک برنامه برای زندگی خود شروع کنید.

مزایای داشتن برنامه ریزی زندگی

همانطور که می‌توانید بگویید، داشتن یک برنامه ریزی زندگی فواید شگفت انگیز زیادی دارد، در اینجا برخی از مزایای ایجاد و پایبندی به یک برنامه زندگی آورده شده است.

۱. می‌توانید یک زندگی متعادل برای خود ایجاد کنید

همه می‌دانند که حفظ تعادل می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد – به خصوص این روزها که همه زندگی بسیار پرتنشی را پشت سر می‌گذارند و سعی می‌کنند بین شغل، خانواده، دوستان و لذت‌های خود تعادل برقرار کنند.

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، باید بدانید که داشتن یک برنامه ریزی زندگی می‌تواند به شما کمک کند تا تعادل خود را حفظ کرده و زندگی هماهنگ تری داشته باشید.

وقتی نوشتن یک برنامه ریزی زندگی را شروع می‌کنید،در واقع برنامه‌ای ایجاد می‌کنید که بین کار، اوقات فراغت، خانواده، معنویت و هر چیز دیگری که برای تان مهم است تعادل برقرار می‌کند.

این بدان معنی است که مجبور نخواهید بود ازدواج، سلامتی یا رابطه با فرزندان خود را به خاطر شغل تان قربانی کنید یا برعکس.

اگر بخواهید با فلسفه “هر چه پیش آید، خوش آید” زندگی کنید، همه چیز به سرعت از تعادل خارج می‌شود. ممکن است متوجه شوید که خانواده و علایق خود را نادیده می‌گیرید، زیرا  کار کردن به شما فرصت رسیدگی به آنها را نمی‌دهد.

۲. می‌توانید اولویت‌های خود را تعیین کنید

یک زندگی عالی از نظر شما چگونه است؟ می‌خواهید سفر کنید، کسب و کار خود را راه اندازی کنید یا یک رمان بنویسید؟ آیا برحسب علاقه تان شغل خود را انتخاب کرده اید یا صرفاً وسیله ای برای تأمین مالی فعالیت‌هایی است که واقعاً دوست دارید.

نوشتن برنامه ریزی زندگی به شما کمک می‌کند تا این اولویت‌ها را مرتب کنید. سپس، هنگامی‌که باید برای زندگی خود تصمیمات مهمی‌ بگیرید، می‌توانید به برنامه زندگی خود نگاه کنید و تعیین کنید که کدام تصمیم با آن مطابقت دارد.

یکی از بزرگترین مزایای داشتن یک برنامه ریزی زندگی این است که می‌تواند به شما در شناسایی مهم ترین اولویت‌هایتان کمک کند.

برای اینکه بتوانید با موفقیت اولویت‌های خود را تعیین کنید، باید بنشینید و به چیزهای اساسی که نقش مهمی‌ در زندگی تان دارند، فکر کنید. پس یک خودکار و یک تکه کاغذ بردارید و شروع کنید به نوشتن تک تک آنها کنید.

هنگامی‌که فهرست اولویت‌های تان تمام شد، باید روی جدا کردن اولویت‌های مهم تر از سایر اولویت‌های تعیین‌شده توسط افرادی مانند رئیس، همسر، والدین یا هر شخص دیگری تمرکز کنید.

این موضوع خیلی مهم است زیرا شناسایی اولویت‌های تان به شما اجازه نمی‌دهد از مسیری خود خارج شوید و در مسیری زندگی تان را ادامه دهید که برای شخص دیگری به غیر از خودتان مهم است.

۳. می‌توانید کارآمدتر باشید

با داشتن یک برنامه ریزی زندگی، می‌توانید مطمئن باشید که برای انجام آنچه برایتان مهمتر است و تمرکز روی چیزهای مهم زندگی مجهز می‌شوید. یک برنامه خوب نه گفتن به چیزهایی را که برای برنامه‌های شما ضروری نیستند را بسیار آسان تر می‌کند.

این کار شما را به شخص بد یا خودخواه تبدیل نمی‌کند، برعکس، به شما کمک می‌کند تا سریعتر و کارآمدتر به اهداف خود برسید.

همچنین، یک برنامه ریزی زندگی دقیق به شما می‌آموزد که تصمیم بگیرید کدام فرصت‌ها ارزش در نظر گرفتن دارند و کدام‌ها را باید رها کنید.

به بیان ساده، فرصت‌هایی که با برنامه‌های شما همسو نیستند نباید در نظر گرفته شوند. داشتن برنامه به شما قدرت می‌دهد آزادانه و بدون تردید «نه» بگویید.

هنگامی‌که شروع به انجام کارهای مهم می‌کنید، متوجه می‌شوید که یک زندگی برنامه ریزی شده به شما احساس آرامش نیز می‌دهد. این دقیقاً همان چیزی است که به دنبال آن هستید، درست است؟

۴. ایجاد یک برنامه ریزی زندگی شما را وادار می‌کند که واقعیت فعلی خود را بررسی کنید

قبل از اینکه بتوانید برنامه ای برای آینده ایجاد کنید، باید نگاهی به موقعیت فعلی خود بیندازید. ممکن است سخت باشد، اما انجام چنین بررسی در نهایت چیز خوبی خواهد بود.

هنگامی‌ که واقعاً ذهن خود را روی وضعیت فعلی تان متمرکز کنید، می‌توانید هر تغییری که نیاز دارید در هنگام نوشتن برنامه ریزی زندگی تان ایجاد کنید را شناسایی کنید.

یک برنامه ریزی زندگی به شما این قدرت را می‌دهد که واقعیت‌های فعلی خود را شناسایی کرده و به آنها رسیدگی کنید.

نمی‌توانید به جایی که می‌خواهید برسید مگر اینکه از جایی که درحال حاضر هستید، شروع کنید. وحشتناک ترین واقعیت‌های زندگی تان چیست؟ کجا دچار مشکل هستید؟ از کجا می‌دانید که نیاز به بهبود دارید؟

برای شناخت بهتر خودتان می توانید از مقاله زیر کمک بگیرید.

بهترین راه شناخت خود

وقتی خود را می‌شناسید دقیقاً چه می‌دانید؟ این مقاله شش عنصر شناخت خود را نشان می‌دهد که می‌تواند به شما در درک هویت خود کمک کند.

‎اکنون بخوانید‎

 

۵. به شما کمک می‌کند آینده بهتری را تصور کنید

داشتن یک برنامه ریزی زندگی همچنین به این معنی است که باید به آینده خود فکر کنید و می‌توانیم بگوییم که می‌تواند به شما کمک کند آینده بهتری را تصور کنید – هم برای خود و هم برای عزیزانتان.

همانطور که گفته شد ابتدا باید بپذیرید که کجا هستید، اما همچنین باید به وضوح ببینید که به کجا می‌خواهید بروید چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی حرفه ای تان. در هر یک از مقوله‌های اصلی زندگی خود چه می‌خواهید؟ آنها در حالت ایده آل تان چگونه به نظر می‌رسند؟

 

نکات منفی داشتن یک برنامه ریزی زندگی

در ادامه چند استدلال معتبر علیه ایجاد یک برنامه زندگی بررسی می‌شود.

معایب برنامه زندگی

۱. تجربیات تان، علایق شما را شکل می‌دهند

مشکل نوشتن یک برنامه ریزی زندگی این است که فرض می‌کند همه چیز را از قبل می‌دانید. اما این واقع بینانه نیست.

اکثر مردم حداقل یک بار شغل خود را تغییر می‌دهند. در بسیاری از موارد، این تغییر به این دلیل است که طی زندگی تجربیاتی کسب می‌کنند که به آنها کمک می‌کند بفهمند استعدادها و علایق واقعی‌شان در چیست.

اگر عمیقاً بر روی پیروی از یک برنامه زندگی تامید داشته باشید، تغییر رویه برایتان دشوار خواهد بود، حتی اگر با چیزی روبه رو شوید که شما را خوشحال می‌کند.

بدتر از آن، پیروی از یک برنامه زندگی ممکن است باعث شود که به کلی از تغییر احساسات خود غافل شوید.

۲. مجبور نیستید به انتظارات اجتماعی بسنده کنید زیرا آنها بخشی از برنامه هستند

اغلب اوقات، ایجاد یک برنامه ریزی زندگی به معنای انجام کارها بر حسب لیست است. وقتی مردم به شما می‌گویند که باید برای آینده برنامه ریزی کنید، منظورشان رفتن به دانشگاه، یافتن شغل خوب، خرید خانه، پس انداز برای بازنشستگی و غیره است.

به عبارت دیگر، انتظارات جامعه را دنبال کنید اما اگر از چنین زندگی ناراضی هستید، بی خیال آن شوید. اگر این نقشه راهی نیست که می‌خواهید دنبال کنید، هیچ نقشه راهی ایجاد نکنید.

۳. نداشتن برنامه به شما کمک می‌کند بر ترس از ناشناخته‌ها غلبه کنید

افرادی که می‌گویند باید یک برنامه ریزی زندگی داشته باشید، اغلب می‌گویند که این کار باعث می‌شود در مسیر خود باقی بمانید. اگر از ناشناخته‌ها ترس دارید، ممکن است انجام این کار برایتان وسوسه انگیز باشد.

از این گذشته، تا زمانی که قدم بعدی شما بخشی از برنامه تان باشد، می‌دانید که در آینده چه اتفاقی قرار است بیفتد.

متأسفانه، ناکامی‌در غلبه بر ترس از ناشناخته‌ها می‌تواند منجر به زندگی عاری از اشتیاق و تجربیات جالب شود.

۴. برای ماجراجویی آماده تر خواهید بود

اگر از ایده یک برنامه ریزی زندگی اجتناب کنید و فلسفه “هر چه پیش آید، خوش آید” را بپذیرید، نتیجه این می‌شود که برای ماجراجویی بعدی که سر راهتان قرار می‌گیرد، آماده تر خواهید بود.

آیا اینطور زندگی کردن  بهتر از این نیست که خودتان را از داشتن یک زندگی سرگرم کننده و پرشور محروم کنید  به دلیل اینکه بسیار مشغول دنبال کردن یک برنامه هستید ؟

تصمیم با شماست که می خواهید یک برنامه زندگی برای خود ایجاد کنید یا خیر.

اما می‌توانید برنامه ریزی زندگی خود را به گونه‌ای بنویسید که معایب آن را از بین ببرد. در ادامه این مقاله نحوه نوشتن یک برنامه ریزی زندگی موثر را به شما خواهیم آموخت.

فصل ۳

 نحوه نوشتن یک برنامه ریزی زندگی


نحوه نوشتن برنامه زندگی

ایجاد یک برنامه ریزی زندگی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای شناسایی چیزهایی که بیشتر در زندگی خود می‌خواهید انجام دهید.

ایجاد یک برنامه ریزی زندگی بیشتر شبیه ایجاد یک برنامه عملیاتی بزرگ است.

شما از قبل می‌دانید  که حتما موانعی به وجود خواهند آمد. همچنین باید فضایی را برای رشد و تغییر، از درون (در درون خودتان) و بیرون (در شرایط زندگیتان) باز ‌بگذارید.

ایجاد یک برنامه ریزی زندگی یک نقشه راه انعطاف پذیر، برای رسیدن از جایی که اکنون هستید به جایی که می‌خواهید باشید، ارائه می‌دهد.

شما در حال ایجاد یک استراتژی برای رسیدن به اهداف خود و پذیرش تغییر هستید. برنامه ریزی زندگی به شما کمک می‌کند تا از رویاپردازی در مورد آنچه در زندگی می‌خواهید دست بردارید و آن را به واقعیت تبدیل کنید.

تعیین اهداف جزء حیاتی برنامه ریزی زندگی است. اما یادگیری نحوه ایجاد یک برنامه زندگی شما را به نقطه ای فراتر از تعیین هدف می‌برد.

در واقع برنامه ریزی زندگی، یک عنصر احساسی را به اهداف اضافه می‌کند، بنابراین هر کاری که انجام می‌دهید با معنی همراه می‌شود.

به یاد داشته باشید برنامه ریزی زندگی به معنای ایجاد یک لیست سفت و سخت برای انجام کارهای تان نیست.

با برنامه ریزی زندگی، به هسته درونی خود، آنچه می‌خواهید و چگونگی دست یابی به آن می‌رسید. در ادامه مراحلی که به شما در ایجاد یک برنامه زندگی کمک می‌کند، مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

فصل ۴

گام ۱: یک چشم انداز ایجاد کنید


ایجاد چشم انداز در برنامه زندگی

برای شروع، زندگی رویایی خود را تصور کنید. تا حد امکان با جزئیات دقیق آن را تصور کنید.‏ خود را در آنجا تصور کنید و چشم انداز خود را بنویسید.

تصور کنید یک روز عادی  ​​در زندگی ایده آل تان چگونه به نظر می‌رسد؟

تصور کنید کجا کار می‌کنید، چه کاری انجام می‌دهید و چقدر  درآمد  که به دست می‌آورید. روابط خود را با دوستان و خانواده تان تصور کنید.

شاید زندگی ایده آل تان به معنای کسب مهارت‌های جدید برای یافتن شغلی رضایت بخش تر باشد. شاید برای افزایش توانمندی‌ها و یافتن شغلی با درآمد بالاتر، باید مهارت‌های خود را تقویت کنید. شاید باید در خانه کار کنید تا زمان بیشتری را با خانواده خود بگذرانید.

در مورد چیزهایی که می‌خواهید در زندگی تان بهبود دهید، فکر کنید. این می‌تواند شامل حوزه‌های مختلف زندگی مانند امور مالی، شغلی یا سلامتی باشد.

وقتی چشم انداز خود را نوشتید، به این فکر کنید که برای رسیدن به آن چه کاری باید انجام دهید. فهرستی از مراحل مانند دریافت گواهینامه جدید یا رسیدن به سطح درآمد مشخصی تهیه کنید.

ممکن لازم باشد بر برخی از نقاط ضعف خود غلبه کنید یا بعضی از نقاط قوت خود را تقویت کنید. به این فکر کنید که چگونه پیشرفت خود را اندازه گیری می‌کنید. به وضوح تعریف کنید که موفقیت برای شما چه معنایی دارد.

سعی کنید واقع بین باشید، اما در عین حال، خود را از داشتن رویاهای بزرگ محروم نکنید.

فصل ۵

گام ۲: خودارزیابی انجام دهید


خودارزیابی در برنامه زندگی

برنامه ریزی زندگی خود را با ارزیابی موقعیت فعلی‌تان در زندگی ادامه دهید. یک راه عالی برای انجام این کار این است که به بخش‌های مختلف زندگی تان نگاه کنید و برای هر حوزه به خود امتیاز بدهید. از جمله:

 1. روابط
 2. رشد شخصی
 3. امور مالی
 4. سلامتی

به هر بخش را با توجه به سطح رضایت تان از یک تا پنج امتیاز دهید. این به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت خود و همچنین زمینه‌های بهبود را شناسایی کنید. (به یاد داشته باشید، شما سطح رضایت خود را رتبه بندی می‌کنید)

برای انجام یک ارزیابی کامل از زندگی، باید با خود و آنچه می‌خواهید صادق باشید.

بررسی زندگی تان از منظرهای مختلف به شما این امکان را می‌دهد که  یک ارزیابی کل نگر ایجاد کنید.

اگر با ارزیابی نقاط قوت و ضعف خود مشکل دارید، از چند نفر از نزدیکان خود بپرسید که به شما نظر عینی می‌دهند.

خودارزیابی دستاوردهایتان تاکنون نقطه شروعی برای برنامه زندگیتان به شما می‌دهد. موفقیت‌های تان و همچنین شکست‌های تان را ارزیابی کنید. به دنبال درس‌ها و تجربیاتی باشید که نمی‌خواهید تکرار شوند. نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

اگر در کشف نقاط قوت و ضعف خود مشکل دارید و به دنبال برطرف کردن آنها هستید، خواندن کتاب زیر می تواند به شما کمک کند.

خلاصه کتاب کشف توانمندی‌ها

کتاب کشف توانمندی‌ها کمک می‌کند تا نقاط قوت نه تنها خودتان بلکه افرادی که مدیریت می‌کنید را را شناسایی کرده و از قدرت آنها در زندگی و کارتان استفاده کنید

‎اکنون بخوانید‎

فصل ۶

گام ۳: زندگی خود را در اولویت بندی کنید


اولویت بندی برنامه زندگی

اکنون که چشم انداز و زمینه‌های رشد خود را دارید، وقت آن است که اولویت بندی کنید. بخش‌های زندگی خود را اولویت بندی کنید تا مشخص شود چه چیزهایی برای شما مهم است.

به عنوان مثال، ممکن است برای شما سلامتی و خانواده‌تان مهمتر از کار یا سرگرمی‌ باشد.

هنگام اولویت‌بندی حوزه‌های زندگی، مهم است که به نحوه ارتباط حوزه‌های مختلف نیز توجه کنید. به عنوان مثال، ممکن است خانواده را بر امور مالی اولویت دهید، اما برخی اهداف مالی برای مراقبت از خانواده تان ضروری است.

تشخیص اینکه یک حوزه برای تان مهمتر است، ارزش دیگری را کاهش نمی‌دهد. بلکه فقط حوزه‌هایی که می‌خواهید توجه بیشتری روی آنها متمرکز کنید را نشان می‌دهد.

اولویت‌بندی نقش‌ها و حوزه‌هایی که می‌خواهید روی آن‌ها تمرکز کنید به شما کمک می‌کند ارزش‌ها و موارد غیرقابل مذاکره خود را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، اگر خانواده جزو اولویت‌های اصلی‌تان است، ممکن است شغلی دارای تعادل کار/زندگی را ترجیح دهید و برای سازمانی کار کنید که نزدیک به خانه‌تان است و به ساعات غیر کاری کارکنان احترام می‌گذارد، نیاز به سفر کم یا بدون سفر داشته باشد.

در این مرحله نیازی به تعیین اهداف دقیق ندارید. هدف این است که تصمیم بگیرید چه چیزی ضروری است و چه چیزی را باید رها کنید.

زمان شما ارزشمند است، بنابراین باید عاقلانه آن را سرمایه گذاری کنید. اولویت بندی به شما در انجام این کار کمک می‌کند.

برای پیدا کردن درک بهتری از مدیریت زمان مقاله زیر می تواند به شما کمک کند.‎

مدیریت زمان چیست؟ تکنیک هایی کاربردی برای مدیریت صحیح وقت

یکی از مهمترین مهارت هایی که هرکس باید در زندگی داشته باشد، مهارت مدیریت زمان است. آیا دوست دارید این مهارت را تقویت کنید؟ با ما همراه باشید.

‎اکنون بخوانید‎

 

هنگام ایجاد یک برنامه ریزی زندگی، تلاش برای بهبود هر جنبه ای از زندگی تان می‌تواند وسوسه انگیز باشد. اما تمرکز روی تعداد بسیار زیاد  امکان پذیر نیست.

برای مؤثرتر بودن برنامه ریزی زندگی، فقط روی دو تا سه اولویت تمرکز کنید. بعد از اینکه در این زمینه‌ها به موفقیت رسیدید، می‌توانید موارد بیشتری را اضافه کنید.

فصل ۷

گام ۴: ارزش‌های خود را شناسایی کنید


تعیین ارزش ها در برنامه زندگی

مقایسه زندگی تان  در حال حاضر با آنچه می‌خواهید باشد به شما کمک می‌کند تا ارزش‌های خود را شناسایی کنید.

شخص  و زندگی‌ای که برای خود تصور می‌کنید را حس کنید تا ارزش‌های خود را شناسایی کنید. آنها نشان دهنده ارزش‌های شخصی شما هستند.

وقتی ارزش‌های خود و آنچه در زندگی‌تان مهم است را شناسایی می‌کنید، به ابزاری برای سنجش هر تصمیم تبدیل می‌شوند.

درنتیجه تصمیم‌گیری‌ها بسیار آسان‌تر می‌شوند، زیرا می‌توانید به وضوح ببینید که چه چیزی با ارزش‌های شما هماهنگ است و چه چیزی مطابقت ندارد.

به عنوان مثال، ممکن است برای کاری که رضایت بخش است و هدف شما را برآورده می‌کند، نسبت به اندازه یک حقوق بالا ارزش بیشتری قائل شوید.

درک این موضوع به شما کمک می‌کند تا جستجوی شغلی خود را به جای هر موقعیتی با حقوق بالاتر به فرصت‌های لذت‌بخش‌تر محدود کنید.

تجزیه و تحلیل گذشته هم می‌تواند به شما در شناسایی ارزش‌هایتان کمک کند. وقتی به تصمیمات گذشته نگاه می‌کنید، می‌توانید ببینید که چه عواملی در پشت آنها بوده اند.

به عنوان مثال، اگر مسیر شغلی شما مسیری بوده است که درآمد شما به طور پیوسته در طول زمان افزایش یافته است، نشان می‌دهد که پول یکی از ارزش‌های اصلی شماست.

تجربیات منفی گذشته هم به ما درباره ارزش‌هایمان می‌آموزد. آنها چیزهایی را به ما نشان می‌دهند که می‌خواهیم از تجربه مجددشان اجتناب کنیم.

فصل ۸

گام ۵: اهداف خود را تعیین کنید


تعیین هدف در برنامه زندگی

در این مرحله باید ایده ای در مورد زندگی مورد نظرتان و آنچه در زندگی برایتان مهم است دارید، اهداف سطح بالای شخصی تان که می‌خواهید به آنها برسید را تعیین کنید.

این اهداف چیزهایی هستند که شما می‌خواهید طی چند ماه یا چند سال به آنها برسید. آنها ممکن است شامل مواردی مانند دستیابی به یک موقعیت مدیریتی در سطح اجرایی یا دریافت میزانی خاصی حقوق سالانه در یک بازه زمانی خاص باشند.

برای هر بخش از زندگی تان، اهداف بزرگی را که می‌خواهید به آنها برسید در نظر بگیرید، اما این اهداف باید واقع بینانه نیز  باشند.

از روش SMART برای تعیین اهداف موثر استفاده کنید. SMART مخفف:

 • مشخص: هر هدف باید مشخص باشد. به عنوان مثال، به جای “کاهش وزن”، هدف شما باید “کاهش ۱۰ پوند” باشد.
 • قابل اندازه گیری: نحوه اندازه گیری اهداف خود را مشخص کنید.
 • قابل دستیابی: مطمئن شوید که اهداف شما واقع بینانه و امکان پذیر است.
 • مرتبط: هدف باید با چشم انداز بلند مدت شما مرتبط و با اولویت ها و ارزش های شما سازگار باشد.
 • محدود به زمان: یک ضرب الاجل بلندپروازانه اما قابل دستیابی برای تکمیل هدف خود تعیین کنید.

اگر می خواهید با روش های موثر هدف گذاری بیشتر آشنا شوبد، مقاله زیر می‌تواند به شما کمک کند.

هدف گذاری مؤثر و کسب مهارت در تعیین اهداف جهت رسیدن به موفقیت

آیا می‌دانید چگونه می‌توانید اهداف را تعیین کنید؛ یا مهارت های کسب هدف گذاری مؤثر چه چیزهایی هستند؟ اگر در مورد برنامه ریزی برای هدف خود مشکل دارید، با این مقاله همراه شوید.

‎اکنون بخوانید‎

فصل ۹

گام ۶ : یک طرح اقدام برای خود ایجاد کنید


طرح اقدام در برنامه زندگی

اهداف سطح بالای شما، شخصی است که می‌خواهید به آن تبدیل شوید و چیزهایی که می‌خواهید در زندگی به آنها برسید.

اکنون باید آن اهداف را مهندسی معکوس کنید تا مراحل عملی را شناسایی کنید که با ارزش‌های تان همسو هستند و شما را به سمت اهداف تان می‌برند.

طرح اقدام، اهداف سطح پایین شما برای انجام کارهایی است که به دستیابی به اهداف سطح بالای تان منجر می‌شود.

به عنوان مثال، اگر یک هدف سطح بالا تغییر شغل باشد، یک هدف سطح پاییین ممکن است کسب آموزش و تمرین برای یادگیری یک حرفه جدید باشد.

در واقع طرح اقدام، گام‌هایی است که باید برای رسیدن به زندگی مورد نظر خود برمی‌دارید.

برنامه اقدام خود را در جایی قرار دهید که آن را هر روز می‌بینید، به عنوان مثال، بالای میزتان.

فراموش نکنید که هر نقطه عطفی را جشن بگیرید و برای دستاوردهای خود به خود پاداش دهید.

فصل ۱۰

بایدها و نبایدهای نوشتن برنامه ریزی زندگی


بایدها و نبایدهای برنامه زندگی

حال که یاد گرفتید که چگونه یک برنامه ریزی زندگی تنظیم کنید و طرح اقدام خود را مشخص کردید‌، باید در طول زمان اجرا بفهمید که چه چیزهایی برای شما موثر است و چه چیزی نیست. این شامل ارزیابی موفقیت‌های تان و تنظیم برنامه خود در طول مسیر برای افزایش اثربخشی آن است.

یک فرد مسئولیت پذیر برای پاسخگویی پیدا کنید

اگر در ادامه دادن مسیر مشکل دارید، به دنبال یک شریک مسئولیت پذیر باشید. این فرد می‌تواند به یک دوست یا عضو خانواده یا یک مربی باشد که به نتایج ایجاد یک برنامه ریزی زندگی و پایبندی به آن کمک می‌کند.

یک شریک مسئولیت‌پذیری علاوه بر مسئولیت‌پذیری، پشتیبانی نیز ارائه می‌کند، که هر دو به تداوم تغییرات مثبت می‌افزایند.

پیشرفت خود را اندازه گیری کنید

اگر اهداف خود را به صورت اسمارت ایجاد کنید، قابل اندازه گیری خواهند بود. در طول سفرتان به سمت زندگی رویایی‌تان زمان‌هایی توقف کنید و برای دیدن وضعیت خود وقت بگذارید.

به خاطر داشته باشید که شکست‌ها اجتناب ناپذیر هستند. تا زمانی که در حال پیشرفت هستید، برنامه خود را موفق در نظر بگیرید.

موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید

منتظر نمانید تا به اهداف بزرگی برسید تا به خودتان پاداش دهید. وقتی موفقیت‌های کوچک را جشن می‌گیرید – مانند کاهش وزن ۲ کیلوگرم یا یافتن سازمان غیرانتفاعی مناسب- در واقع لذت خود را از این فرآیند افزایش می‌دهید‌، شانس موفقیت خود را هم افزایش می‌دهید.

در مواردی که لازم است تغییر و اصلاح ایجاد کنید

به یاد داشته باشید، برنامه ریزی زندگی تان ابزاری است که شما را به سمت اهدافتان راهنمایی می‌کند. با این حال، همه ما در نقطه‌ای با شکست مواجه می‌شویم، و این اشکالی ندارد.

اگر هدفی را از دست دادید یا رسیدن به آن بیشتر از زمان برنامه ریزی شده طول کشید، تسلیم نشوید.

وقتی متوجه شدید که بخشی از برنامه ریزی تان موثر نیست، دلیل آن را ارزیابی کنید.

آیا هدف با ارزش‌های شما مطابقت نداشت؟ آیا ابزار مناسب را در جای خود نداشتید؟ آیا به اندازه کافی انعطاف پذیر نبودید که موانع را به فرصت تبدیل کنید؟

هنگامی‌که تشخیص دادید چه چیزی اشتباه رخ داده است، می‌توانید تغییرات موثری ایجاد کنید. در برنامه زندگی خود را تجدید نظر کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

برنامه ای برای موقعیت‌های بحرانی داشتته باشید

در مواقع بحران، برنامه ریزی زندگی باعث ایجاد آرامش می‌شود. یادگیری اینکه چگونه برای زندگی خود برنامه ریزی کنید، به شما این قدرت را می‌دهد که در روزهای سخت بدون از دست دادن اهداف اصلی تان، ادامه دهید.

داشتن یک برنامه A، B، C و D تضمین می‌کند که هرگز بدون استراتژی برای بقا و در نهایت موفقیت باقی نمی‌مانید.

فصل ۱۱

اهدافی که باید در برنامه ریزی زندگی خود بگنجانید


اهدافی که باید در برنامه ریزی زندگی تان باشند

بعضی از افراد می‌خواهند برای تمام جنبه‌های زندگی خود برنامه ریزی کنند. ممکن است تصمیم بگیرید در بعضی زمینه‌ها برنامه ریزی کنید، اما در بعضی دیگر نه. این برنامه زندگی شماست، بنابراین به شما بستگی دارد که چه چیزی را شامل شود.

برای الهام بخشیدن به شما، در اینجا پنج مورد از رایج ترین زمینه‌هایی که باید در برنامه زندگی خود بگنجانید آورده شده است:

۱. سلامتی و تندرستی

سلامتی ثروت واقعی است. بدون آن، هیچ چیز دیگری مهم نیست. بنابراین چه سالم باشید، چه ناسالم یا جایی در این بین، سلامت و تندرستی باید در برنامه زندگی شما باشد.

حتی اگر اکنون تناسب اندام دارید و سالم هستید، همیشه عاقلانه است که از قبل برنامه ریزی کنید. در آینده به خاطر آن از خود تشکر خواهید کرد.

راه‌هایی برای گنجاندن سلامتی در برنامه ریزی زندگی:

 • یک هدف غذایی سالم برای خود تعیین کنید، مانند برآورده کردن نیاز به ویتامین‌های روزانه.
 • سعی کنید حداقل دو لیتر آب در روز بنوشید.
 • وزن سالم برای خودتان را مشخص کنید.
 • روزانه ۱۰ هزار قدم پیاده روی کنید.
 • برای یک کلاس تناسب اندام ثبت نام کنید.
 • یک مربی شخصی، متخصص تغذیه یا مربی بهداشت استخدام کنید.

۲. روابط

چه مجرد باشید و چه در یک ازدواج  متعهدانه، همیشه راه‌هایی برای بهبود روابط تان وجود دارد.

همه روابط با رابطه ای که با خودتان دارید شروع می‌شود. اگر با خودتان تلخ هستید یا از خود متنفر هستید، این ویژگی‌ها می‌توانند بر روابط شما تأثیر بگذارند. فراتر از آن، راه‌هایی وجود دارد که یاد بگیرید شریک، دوست، یا والدین بهتری باشید.

راه‌هایی برای گنجاندن بهبود روابط  در برنامه ریزی زندگی:

 • اگر در یک رابطه هستید، برای جلوگیری از در گیر شدن در یک چرخه ی یکنواخت زندگی‌، برای داشتن زمانی با کیفیت با شریک زندگی خود برنامه ریزی کنید.
 • فعالیت‌هایی برای ایجاد اعتماد و صمیمیت برنامه ریزی کنید که پیوند شما را با شریک زندگی تان تقویت کند.
 • اگر مجرد هستید، هر هفته زمانی را به کار روی ویژگی‌هایی اختصاص دهید که فکر می‌کنید در آینده شریک زندگی بهتری خواهید بود.

۳. زندگی حرفه ای

اگر از شغل فعلی خود ناراضی هستید، به برنامه ای برای تغییر آن نیاز دارید. اما حتی اگر از وضعیت فعلی خود راضی هستید، همچنان باید برایرشد فردی و توسعه آینده خود برنامه ریزی کنید.

و اگر کارآفرین هستید، از قبل می‌دانید که برنامه‌ریزی پیش‌نیاز موفقیت کسب‌وکار است.

راه‌هایی برای گنجاندن آن در برنامه زندگی:

 • اگر می‌خواهید شغل فعلی خود را تغییر دهید، هدف خود را برای ارسال تعداد معینی درخواست شغلی در هفته تعیین کنید.
 • اگر از شغل فعلی خود راضی هستید، تصور کنید که دوست دارید پنج یا ۱۰ سال آینده کجا باشید. سپس مراحل و چارچوب زمانی لازم برای دستیابی به آن نتایج را مشخص کنید.
 • به عنوان یک صاحب کسب و کار، اهداف سالانه را برای کسب و کار خود تعیین کنید. همکاری با یک مربی کسب و کار را در نظر بگیرید تا به شما در دستیابی به آنها کمک کند.

۴. امور مالی

برنامه ریزی مالی ارتباط نزدیکی با آرزوهای شغلی شما دارد. با توجه به حرفه ای که انتخاب می‌کنید، اهداف مالی واقع بینانه ای برای خود تعیین کنید.

هنگام تعیین اهداف مالی، به اولویت‌ها و ارزش‌های خود فکر کنید. به عنوان مثال، اگر گذراندن وقت با خانواده برایتان مهم است، ممکن است تصمیم بگیرید زمان آزاد بیشتر را به پول بیشتر ترجیح دهید.

اگر اینطور است، ممکن است نخواهید رسیدن به سمت مدیر عاملی را هدف قرار دهید. بنابراین، دستمزد مدیر عامل را نیز کسب نخواهید کرد. اهداف مالی خود را بر این اساس تنظیم کنید.

راه‌هایی برای گنجاندن آن در برنامه ریزی زندگی:

 • یک بودجه ماهانه برای خود تعیین کنید و به آن پایبند باشید.
 • با پتانسیل‌های کسب درآمد در صنعت خود آشنا شوید.
 • اهداف بلند مدت و کوتاه مدت تعیین کنید.
 • همکاری با یک مشاور مالی را در نظر بگیرید.

برای آنکه بتوانید موقعیت مالی خود را بهبود دهید، نیاز است هوش مالی خود را تقویت کنید، خواندن مقاله زیر می‌تواند به شما در این زمینه کمک نماید.

هوش مالی و راهکارهای تقویت آن در کسب و کار و زندگی شخصی

همه ما همیشه چیزهایی در مورد ضریب هوشی یا هوش هیجانی شنیده‌ یا از آن صحبت کرده‌ایم. اما نظرتان درباره هوش مالی چیست؟ آیا می‌دانستید که مفهومی به‌نام هوش مالی هم وجود دارد؟

‎اکنون بخوانید‎

 

۵. خدمات و مسئولیت اجتماعی

یکی از رازهای زندگی طولانی و سالم، عضویت در یک جامعه است. طبق تحقیقات، تنهایی به اندازه سیگار کشیدن برای سلامتی مضر است. با این حال خیلی از افراد به صورت روزانه تعاملات حضوری معناداری ندارند.

راه‌هایی برای گنجاندن آن در برنامه ریزی زندگی:

 • جلسات منظمی‌ را با دوستان و خانواده برنامه ریزی کنید.
 • در جامعه خود، مانند مرکز مراقبت از سالمندان، داوطلب شوید.
 • در گروه‌های مذهبی یا معنوی شرکت کنید.

فصل ۱۲

پیاده سازی برنامه ریزی زندگی


پیاده سازی برنامه ریزی زندگی

برای برنامه‌ریزی مؤثر زندگی‌تان و اطمینان از اجرای آن برنامه‌ها، توصیه می‌کنم یک برنامه ۵ ساله، ۱ ساله، ماهانه و روزانه به ترتیب ایجاد کنید.

یک اخطار برای برنامه ریزی وجود دارد که می‌خواهم قبل از اینکه وارد فرآیند شویم، آن را از سر راه خود کنار بگذاریم. شما می‌توانید برای زندگی برنامه ریزی کنید و اهداف تعیین کنید، اما نمی‌توانید نتایج را کنترل کنید. در واقع، برنامه ریزی ربطی به کنترل ندارد، بلکه با شروع کار ارتباط دارد.

نحوه ایجاد یک برنامه ریزی ۵ ساله

می‌خواهید با نگاه کردن به آینده بسیار دور شروع کنید. باید بدانید تقریباً می‌خواهید کجا باشید؟

یک برنامه چیزی نیست جز ترکیبی از اهداف (آنچه می‌خواهید به آن دست یابید) و اقدامات (چگونه می‌خواهید به آن برسید).

برای ایجاد برنامه ۵ ساله خود، به سادگی چند هدف بزرگ که می‌خواهید روی آنها تمرکز کنید را بنویسید.

اگر هنوز در مورد برنامه ۵ ساله خود مطمئن نیستید، یا اگر به نظر می‌رسد اهداف شما خیلی مبهم هستند، ممکن است  مسیرتان در زندگی را گم کرده باشید. و این اشکالی ندارد. نکته مهم این است که اکنون از آن آگاه هستید و می‌توانید یک تغییر مثبت ایجاد کنید.

به همین دلیل است که روزانه نویسی به شدت توصیه می‌شود. نوشتن، فرآیندی برای بیان خود است. نوشتن باعث می‌شود بهتر بتوانید خودتان، خواسته‌هایتان را بیان کنید و در نهایت شغل واقعی‌تان را پیدا کنید.

ایجاد یک برنامه ریزی ۱ ساله

ممکن است فکر کنید، “چرا از یک برنامه ۵ ساله به یک برنامه یک ساله پرش می‌کنیم؟” ایجاد یک برنامه برای ۲، ۳ یا ۴ سال آینده منطقی نیست. هدف از برنامه ۵ ساله این است که به شما کمک کند در جهت خاصی حرکت کنید. هدف برنامه ۱ ساله کمک به شما در اجرای آن است.

همیشه تعیین اهداف واقع بینانه مهم است. و روند ایجاد برنامه ۱ ساله شما را مجبور می‌کند، ارزیابی کنید که آیا اهداف تان در آن بازه زمانی قابل دستیابی هستند یا خیر.

به عنوان مثال، فرض کنید هدف کلی شما ترک شغل فعلی تان و تبدیل شدن به یک کارآفرین تمام وقت است.

وقتی برنامه ریزی می‌کنیم، طبیعتاً می‌خواهیم به چیزهای زیادی برسیم. ممکن است بخواهید یک وب سایت بسازید، افراد را استخدام کنید، محصولی بسازید و غیره.

آیا می‌توانید همه این کارها را در عرض یک سال انجام دهید؟ احتمالا نه. پس ابتدا باید تصمیم بگیرید که روی چه چیزی تمرکز کنید. بنابراین از خود بپرسید: امسال برای اینکه کمی‌‌به برنامه ۵ ساله خود نزدیکتر شوم به چه چیزی نیاز دارم؟

بزرگ‌ترین اشتباهی که در افراد جاه‌طلب وجود دارد این است که آن‌ها دستاوردهایی را که در عرض یک سال می‌توانند به دست آورند، بیش از حد ارزیابی می‌کنند. و دست آوردهایی که در طی پنج سال می‌توانند کسب کنند را دست کم می‌گیرند.

به یاد داشته باشید که کلید پیشرفت مستمر، برداشتن گام‌های مداوم رو به جلو است.

نحوه ایجاد یک برنامه ریزی ماهانه

از این نقطه به بعد، شروع به تقسیم کارها به برنامه‌های ماهانه کنید.  هر ماه، چیزی را انتخاب کنید که روی ایجاد آن تمرکز کنید. چیزی که شما را به دستیابی به اهداف ۱ ساله نزدیکتر می‌کند.

به سادگی از خود بپرسید: تمام مراحلی که برای رسیدن به هدفم باید بردارم چیست؟ شما باید تصویر خوبی از کاری که باید انجام دهید داشته باشید. بعداً از خودتان تشکر خواهید کرد که نشسته اید و به ترتیب رسیدن به اهدافتان فکر می‌کنید.

فرض کنید هدف شما ایجاد یک وب سایت در این ماه است. قبل از تکمیل پروژه، در مورد هر مرحله ای که باید انجام دهید، شفاف فکر کنید.

می‌توانید به سادگی از نرم افزار اوِر نوت یا ترلو یا یک دفترچه یادداشت ساده برای نوشتن اهداف و اقدامات تان به صورت یک لیست استفاده کنید.

زیاد وارد جزئیات نمی‌شویم زیرا هرکسی متفاوت فکر می‌کند. به شما بستگی دارد که چگونه می‌خواهید برنامه ریزی کنید.

اجرای برنامه زندگی

نحوه ایجاد یک برنامه ریزی روزانه 

هنگامی‌که تمام مراحلی را که باید در آن ماه انجام دهید مشخص کردید، به سادگی ۳-۴ اقدامی‌ را انتخاب کنید که هر روز روی آنها تمرکز خواهید کرد.

می‌توانید هر شب چند دقیقه به این فکر ‌کنید که قرار است فردا چه کار کنید. به برنامه خود در ترلو یا دفترچه یاد داشت تان نگاه کنید و از خود ب‌پرسید: «چه چیزی مهم است؟»

اول، کارهای مهم را انجام دهید. سپس، هر کاری که دوست دارید را  انجام دهید. چیزهایی که در مورد آنها هیجان زده هستید.

بسیاری از ما زندگی خود را صرف کارهایی می‌کنیم  که از آنها متنفریم. و بیایید صادق باشیم، ما هنوز هم باید کارهایی را انجام دهیم که دوست نداریم.

بنابراین وقتی نوبت به کار کردن می‌رسد، رویکرد متفاوتی در پیش بگیرید. کاری را انجام دهید که واقعاً از آن لذت می‌برید.

اگر می خواهید در برنامه ریزی روزانه موثر اطلاعات بیشتری کسب کنید، مقاله زیر را مطالعه نمایید.‎

چطور یک برنامه ریزی روزانه کامل و مؤثر داشته باشیم؟

در حوزه برنامه ریزی روزانه پرسش‌های بسیاری وجود دارند که اغلب از سوی افراد مورد پرسش قرار می‌گیرند. به همین دلیل ما در مقاله دیگری از ذهن به تفصیل در این مورد صحبت می‌کنیم.

‎اکنون بخوانید‎

به مرور برنامه‌های خود ادامه دهید

در آخر از ایجاد یک برنامه ریزی زندگی و دنبال کردن آن با دیدگاهی تونلی خودداری کنید. هیچ‌کس نمی‌خواهد مانند سگی زندگی کند که در حال تعقیب ماشین است.

به همین دلیل است بهتر است که به صورت مرتب روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه زندگی خود را بررسی کنید. به خودتان زمان و فضا دهید تا آن را دوباره ارزیابی کنم.

اگر برنامه تان به نتیجه نمی‌رسد، سر خود را پایین نیاندازید و بدون دیدن هیچ نتیجه ای به کار خود ادامه دهید.

اگر برنامه ریزی شما موثر نبوده است یعنی باید آن را اصلاح کنید. و تا زمانی که موثر باشد به اصلاح آن ادامه دهید. ما باید به گذشته نگاه کنیم و از خودمان انتقاد کنیم. در غیر این صورت رشد نخواهیم کرد.

جهان به طور چشمگیری در اطراف ما در حال تغییر است و ما باید با آن تغییر کنیم. با تقسیم فرآیندهای برنامه ریزی خود به بخش‌های کوچکتر، شروع به بررسی بیشتر می‌کنیم و به طور طبیعی تری سازگار می‌شویم.

فصل ۱۳

برنامه ریزی زندگی در موقعیت‌های دشوار


برنامه زندگی در مشکلات

می‌دانیم که این زمان بسیار دشوار است و متمرکز ماندن در طول همه گیری کرونا قطعاً می‌تواند یک چالش باشد. همچنین می‌دانیم که زندگی برای اکثریت قریب به اتفاق مردم در طول و پس از این همه گیری ادامه خواهد داشت.

اکنون، بیش از هر زمان دیگری، بر این باوریم که مهم است که روی چه چیزی متمرکز بمانید تا بتواند شما را از این دوران سخت عبور دهد.

در شرایط دشوار دلسرد شدن و از دست دادن امید آسان است. امید جزء حیاتی وجود انسان است و برای یافتن شادی و آرامش در موقعیت‌های دشوار، لازم است.

تعیین هدف می‌تواند افکار شما را متمرکز نگه دارد، انرژی شما را هدایت کند و امیدی را که برای عبور از یک لحظه ناامیدی و فراتر از آن لازم است، را به شما بازگرداند.

اگر می‌خواهید به مقصد درست برسید، داشتن یک چشم انداز و یک برنامه حمایتی از آنچه می‌خواهید در زندگی به دست آورید، ضروری است.

آمار نشان می‌دهد کسانی که اهدافی را ایجاد می‌کنند و فرآیند هدف‌گذاری منظم و ثابتی دارند، به احتمال زیاد به رویاهای زندگی خود می‌رسند.

صرف نظر از اینکه چقدر سخت کار می‌کنید، اگر رویای اشتباهی را هدف بگیرید، تمام این تلاش‌ها فقط شما را سریع‌تر به مقصد اشتباه می‌رساند و این بسیار ناامیدکننده خواهد بود.

با داشتن اهداف روشن، دقیقاً متوجه می‌شوید که می‌خواهید به چه چیزی برسید و چگونه آن را انجام دهید. شما قادر به ارزیابی دقیق‌تر و سنجش توانایی خود برای دستیابی به اهداف هستید و مهمتر از همه، برنامه‌ای دارید که می‌تواند شما را در این مسیر راهنمایی کند و شما را در مسیر درست نگه دارد.

تعهد و عزم را به اهداف خود اضافه کنید و متوجه خواهید شد که با وجود هر گونه مانعی که در مسیر شما وجود دارد، از جمله زمان‌های دشوار، مایل به انجام اقدامات مستمر و مداوم برای تحقق رویاهای خود هستید.

داشتن اهداف و متعهد ماندن به آنها، تمرکز شما را بر روی چیزهایی که برای رسیدن به نتایج دلخواه خود ضروری تشخیص داده اید حفظ می‌کند.

خیلی اوقات، ما وقت گرانبهایی را صرف مسائلی می‌کنیم که هیچ ارتباطی با آنچه واقعاً در زندگی‌مان می‌خواهیم ندارند.

به همین دلیل، ما یک راهنمای تعیین هدف گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کند در مسیر دستیابی به اهداف و نشان دادن رویاهای زندگی تان قرار بگیرید.

امیدواریم که این مقاله به انگیزه و تشویق شما کمک کند تا بر روی اهداف خود متمرکز بمانید و برنامه ای برای رسیدن به رویاهای زندگی خود ایجاد کنید، حتی در این دوران سخت.

فصل ۱۴

معرفی کتاب


معرفی کتاب در برنامه زندگی

معرفی کتاب

اگر به برنام ریزی زندگی علاقه دارید و به دنبال اطلاعات و آموزش بیشتری در این زمینه هستید، مجموعه کتاب های زیر می‌توانند به شما کمک نمایند.

 1. کتاب نظام مدیریتی زندگی ؛ نویسنده: آنتونی رابینز ؛ انتشارات نسل نواندیش
 2. کتاب مدیریت زمان ؛ نویسنده : برایان تریسی ؛ صوتی
 3. کتاب برنامه‌ریزی به منظور کامیابی در کار و زندگی؛ نویسنده: استیون. جی هینز ؛ انتشارات نسل نواندیش
 4. کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال؛ نویسنده : رایدر کارول ؛ صوتی
 5. کتاب قورباغه ات را قورت بده ؛ نویسنده : برایان تریسی ؛ صوتی

برای آن که به موفقیت برسید، نیاز هست که خود را با دانش روز همراه کنید. با دانلود اپلیکیشن ذهن می توانید در کمترین زمان برترین کتاب های روز دنیا را مطالعه نمایید.

دانلود اپلیکیشن

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید