کتاب صوتی چیست؟

لذت شنیدن داستان‌های کودکانه با صدای مادر یا پدرتان را یادتان هست؟ شب‌هایی بود که فقط برای شنیدن قصه شب به تختخواب می‌رفتیم و در تاریکی اتاق با صدای دل‌نشین راوی داستان که یکی از افراد خانواده خودمان بود، رؤیاپردازی می‌کردیم. افسوس، هرچه بزرگ‌تر شدیم، قصه خواندن برای ما کم رنگ‌تر شد و به فراموشی سپرده شد؛ اما این روزها دوباره به لطف پیشرفت در دستگاه‌های الکترونیکی و همچنین ایجاد فایل‌های صوتی، دوباره می‌توانیم لذت شنیدن داستان از زبان راویان خوش صدا را در قالب کتاب صوتی تجربه کنیم.

کتاب صوتی فارغ از احساس خوش‌آیند روایت داستان، به شما این اجازه را می‌دهد هر جا که دوست داشته باشید، کتاب مورد علاقه خود را گوش دهید. در زندگی امروزی که سراسر عجله و شتاب شده است، خواندن کتاب و پیدا کردن فرصت مناسب برای مطالعه کاری بس سخت و دشوار شده است. همچنین با توجه به افزایش هزینه‌های خرید کتاب به صورت فیزیکی و علیرغم تلاش ناشران برای کاهش وزن کتاب‌ها، همچنان حمل کردن آن‌ها و مطالعه در مکان‌های عمومی نظیر مترو و اتوبوس دشوار است. بیایید نگاه موشکافانه‌تری به کتاب صوتی داشته باشیم.


رسالت کتاب صوتی در ابتدا چیز دیگری بود. در ایران اولین کتاب صوتی در پاسخ به نیاز نابینایان، در سال 1929 توسط دکتر علی اصغر آموزگار که خود از نابینایی رنج می‌برد، توسعه داده شد. ایرانیان از دیرباز، علاقه زیادی به شاهنامه‌خوانی و شنیدن روایت داستانی داشتند، با گذشت زمان، گویی کتاب صوتی می‌توانست نقش نقاله خوانی شخصی را ایفا کند. کم‌کم مردم علاقه‌مند شدند تا از کتاب‌های صوتی به عنوان جایگزینی مناسب برای خواندن کتاب استفاده کنند. این فقط ایرانیان نبودند که از کتاب صوتی استفاده می‌کردند. در امریکا نیز کتاب صوتی مخصوص نابینایان منتشر شده بود.
گسترش و رشد هر پدیده نیاز به زمینه‌سازی و فراهم کردن امکانات دارد. در سال‌های ابتدایی ظهور کتاب صوتی شما نیاز به کاست نوار کتاب صوتی، یک رادیوپخش به همراه هدفون یا بلندگو بودید. در ابتدا، حمل کردن این ابزارها برای شنیدن کتاب صوتی بیرون از خانه عملاً سخت‌تر از بردن قفسه کتاب بود؛ اما تکنولوژی بیکار ننشست و با رشد سریع خود صنعت کتاب صوتی را نیز متحول کرد.
از همان روزهای ابتدایی ظهور کتاب‌های صوتی، دسته‌بندی‌های مختلفی برای کتاب‌ها به وجود آمد، از جمله داستان‌های کودکانه، زمان، کتب مذهبی، آموزشی، علمی، هنری و غیره. با گذشت زمان و رشد صنعت کتاب صوتی، تهیه کتاب‌های صوتی نیز دچار تحول شد. صداهای مبتدی و ناشیانه کم‌کم از نوارهای کاست کتاب صوتی حذف شدند و جای آن را صدای صداپیشگان حرفه‌ای گرفت. همچنین ابزارها و وسایل مختلفی برای پخش فایل‌های صوتی به صورت دیجیتالی به وجود آمد. این دستگاه‌ها با فرمت‌های خاص قادر بودند کتاب‌های صوتی ضبط شده را برای مخاطب پخش کنند.

با گسترش روزافزون موبایل و سایر وسایل پخش رسانه‌ای شخصی، فرصت برای کتاب صوتی هم فراهم شد تا بیش از گذشته جای پای خودش را در میان خوانندگان کتاب‌های فیزیکی که اغلب با حمل کردن و خریدن دستگاه‌های گران قیمت پخش کتاب صوتی مشکل داشتند، محکم کند. همان‌طور که امروزه شاهد هستید، در کنار دستگاه‌های کتاب‌خوانی به مانند آنچه که آمازون تولید کرده است، دستگاه‌های تلفن همراه نیز می‌توانند برای شما در حکم یک کتابخانه چند صد جلدی ایفای نقش کنند. از دستگاه‌های پخش کننده کتاب صوتی می‌توان به:

 • MP3 پلیرها
 • پخش‌کننده‌های صوتی قابل حمل
 • گوشی‌های هوشمند
 • کتاب‌خوان‌هایی به مانند Kindles، Nooks و iPad
 • دستگاه‌های صوتی خانگی
 • پخش‌کننده‌های ماشین
 • کامپیوتر

به طور کلی می‌توان گفت کتاب‌های صوتی تاکنون در فرمت‌های مختلفی عرضه شده و می‌شوند. لذا هر دستگاهی که بتواند این فرمت‌های صوتی را پخش کند، قابلیت پخش کتاب صوتی را هم خواهد داشت. فرمت‌های یاد شده به شرح زیر هستند:

 • MP3
 • WMA
 • AAC

تفاوت میان دو فرمت MP3 و MP4 در میزان هوشمندی فایل‌های است. اغلب کتاب‌های صوتی دارای فرمت MP3 هستند که در عین کیفیت خب، حجم مناسبی هم دارند. فایل ذخیره MP4 استاندارد شرکت اپل برای ذخیره فایل‌های صوتی و کتاب‌های صوتی است. این فایل به مراتب هوشمندتر از MP3 بوده به طوری که می‌تواند زمان رها کردن و شروع دوباره شما در گوش دادن به فایل را ذخیره و استفاده کند. این ویژگی به معنی یادداشت کردن زمان رها کردن فایل صوتی توسط شما برای بازیابی دوباره و برگشتن به آن زمان، نیست. این اعداد به صورت کدگذاری شده در داخل فرمت MP3 هم به گونه‌ای دیگر ذخیره و فراخوانی می‌شود.
هدف از ذکر این فرمت‌ها و دستگاه‌ها، این است که شما اگر قصد خرید فایل صوتی از کتاب دلخواه خودتان هستید، می‌بایست فرمت کتاب صوتی را برای پخش شدن در دستگاه پخش خودتان، مد نظر داشته باشید. در صورتی که شما گنجینه‌ای از کتاب‌های صوتی داشته باشید، لازم دارید دستگاهی خریداری کنید که همه فرمت‌های آن‌ها یا بخشی از آن‌ها را پخش کند.
اگر قصد شما شنیدن کتاب‌های صوتی با فرمت‌های رایج گفته شده است، نیازی به تهیه دستگاه خاصی تحت عنوان «کتاب‌خوان» نیستند. اغلب تبلت ها و همچنین موبایل‌ها می‌توانند برای شما عملکردی مشابه کتاب صوتی داشته باشند. کافی است که فایل صوتی کتاب مورد نظر خود را با یکی از فرمت‌های گفته شده دانلود کند و آن را به حافظه موبایل خود یا حافظه ابری انتقال دهید. سپس می‌توانید به راحتی با پخش کننده موبایل یا تبلت آن را پخش کنید.
اما اگر دوست دارید از فرمت‌های خاصی که شرکت‌های بزرگ دنیا همانند آمازون یا اپل برای اختصاصی کردن کتاب‌های صوتی خود استفاده کرده‌اند، بهره ببرید نیاز دارید یکی از دستگاه‌های کتاب‌خوان مخصوص همان شرکت را نیز خریداری کنید. در میان دستگاه‌های پخش کتاب صوتی، کتاب‌خوان کیندل از مجموعه آمازون را مشاهده می‌کنید که به شما اجازه می‌دهد از کتابخانه صوتی آمازون، به عنوان محل دانلود فایل‌های صوتی استفاده کنید. همچنین شما در صورت نیاز می‌توانید از فایل متنی آن‌ها نیز برای خواندن استفاده کنید.

کمابیش در مورد مزایای کتاب صوتی صحبت شد؛ اما در این قسمت، مزایای کتاب صوتی را به صورت کامل‌تری بیان خواهیم کرد. برای مقایسه کتاب صوتی نیاز به یک مرجع استاندارد داریم. مرجع استاندارد مقایسه ما کتاب چاپی است.
البته در این قسمت مقایسه‌ای کوتاه در مورد کاربری کتاب صوتی در مقابل کتاب چاپی خواهیم داشت و در قسمت‌های آتی‌تر، مقایسه جدی‌تری بر اساس یافته‌های علمی و روان‌شناختی روی این دو مفهوم خواهم داشت.
در جیب جا می‌شود
کتاب چاپی، ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را دارد. مهم‌ترین ویژگی آن قابل لمس بودن است. این ویژگی در عین مفید بودن دلیل بزرگی برای برتری کتاب صوتی نسبت به کتاب چاپی است.
تصور کنید می‌خواهید کتاب برادران کارامازوف را بخوانید. دو راه پیش روی شما می‌گذاریم، یکی حمل جلد قطور و چند صد گرمی کتاب در کوله پشتی یا انتقال فایل صوتی کل کتاب به روی موبایلتان. کدام‌یک را انتخاب خواهید کرد؟
نکته قابل توجه این است که قیمت نهایی و تمام شده کتاب صوتی به صورت کل سه جلد برادران کارامازوف، قابل مقایسه با قیمت کتاب چاپی نیست. قابل لمس بودن صرف نظر از داشتن حجم، همان‌طور که بعداً خواهید خواند به درک متن توسط خواننده و دریافت اطلاعات مفیدتر از کتاب کمک می‌کند. گویا مغز انسان دوست ندارد، کتیبه و لوح‌هایی که روی آن می‌نوشت و می‌خواند را فراموش کند.
فضای خانه بیشتر
کتاب چاپی این روزها علاوه بر کارایی اصلی خود تبدیل به یک المان دکوری در خانه شده است. لذا اگر می‌خواهید با کتاب دکور درست کنید، کتاب صوتی اصلاً گزینه خوبی برای شما نیست؛ اما اگر می‌خواهید در اوقات فراغت خودتان کتاب بخوانید و لذت ببرید، کتاب صوتی گزینه بهتری برای شما است تا فضای بیشتری در خانه داشته باشید.
روح دارد
کتاب چاپی، تقریباً بدون روح است. شما به عنوان خواننده در آن روح می‌دمید و به شخصیت‌هایی که از ذهن نویسنده تا خواننده درون کتاب منجمد شده‌اند را دوباره زنده می‌کنید.
برای کسانی که دارای قدرت تخیل و تصور قوی هستند خواندن کتاب به صورت متنی و زمزمه آن با خود یا سکوت خوانی، می‌تواند یکی از دلایل اصلی انتخاب کتاب چاپی در مقابل کتاب صوتی بی‌کیفیت باشد.
دوباره تکرار می‌کنم کتاب صوتی بی‌کیفیت. منظورمان از کتاب صوتی بی‌کیفیت کتابی است که روایتگر آن هیچ دقت و تلاشی در جان‌بخشی به سطور و نوشته‌ها نداشته است؛ اما برای افرادی که قدرت تخیل اندکی دارند، گوش فرا دادن به گفته‌های راوی داستان که با لحن خود شخصیت‌ها را زنده می‌کند، دل‌چسب‌تر است.
فراز و فرود خوانی در طول کتاب، باعث افزایش انگیزه در خواندن ادامه کتاب است. این مورد را هم به بی روح بودن کتاب اضافه کنید.
برای کسانی که تازه به جمع کتاب‌خوان‌ها اضافه شده‌اند، بزرگ‌ترین سؤال این است، آیا این کتاب ارزش خواندن دارد؟ مسلماً شما برای انتخاب کتاب چاپی از یک کتاب‌فروشی گزینه‌های متعدد و همچنین فراوانی دارید که مطمئناً همه آن‌ها برای خواندن ایدئال شما نیستند.
پس می‌توان گفت انتخاب کتاب مناسب بدون راهنمایی گرفتن از دیگران و شاید حدسی کار سخت و عمدتاً بیهوده است. کتاب صوتی این مشکل را از سر راه دوستان تازه‌کار برداشته است. عموماً کتاب‌های صوتی باکیفیت از میان آثار برتر و همچنین برگزیده انتخاب می‌شوند و شما می‌توانید قسمت‌هایی از کتاب را هم به صورت صوتی گوش فرا دهید.
علاوه بر این، قدرت جستجو در اینترنت را هم دارید. می‌توانید نظرات کسانی که قبل از شما کتاب صوتی مد نظرتان را خریداری کرده‌اند، مشاهده کنید و بر اساس آن‌ها انتخاب خود را قطعی کنید.
پرکننده اوقات بیکاری
بزرگ‌ترین مزیت کتاب صوتی نسبت به کتاب چاپی توانایی گوش دادن به آن در اغلب اوقات بیکاری است. فرض کنید در صف مترو هستید، یا یکی از صف‌هایی که در طول زندگی در آن‌ها عمر و وقت خودمان را تلف می‌کنیم. دوست دارید همین طور گوشی به دست داشته باشید و مربع‌های خانه‌سازی روی هم انبار کنید یا از وقتی‌که دارید استفاده کنید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، بهترین موقع است که کتاب صوتی که چند هفته پیش به طور اتفاقی از اینترنت دانلود کرده‌اید را باز کنید و گوش دهید. حتی اگر اهل کتاب‌خوانی نباشید با تکرار مدام می‌توانید خودتان را به سطح دلخواهی از کتاب‌خوانی برسانید.
کتاب‌خوانی بدون دست
خواندن کتاب در حین رانندگی، سوار شدن به اتوبوس، حتی داخل قطار یا مترو که مدت زیادی از طول روز را داخل آن می‌گذرانیم برای کسانی که حین حرکت و خواندن کتاب دچار تهوع می‌شوند، ناراحت کننده است؛ اما کتاب صوتی این مشکل را به میزان زیادی حل کرده است.
روز سرد زمستانی را تصور کنید که منتظر اتوبوس شرکت خودتان هستید و دوست دارید رمانی که دوستتان از آن تعریف کرده بود را بخوانید اما قدرت خارج کردن دستانتان از جیب و چشیدن سوز سرما را ندارید.
چه خوب بود روز قبل وقتی دوستتان عنوان کتابی را اسم می‌برد، شما فایل کتاب صوتی آن را دریافت و برای روزهایی که قرار بود منتظر اتوبوس بمانید، ذخیره می‌کردید.
کتاب‌خوانی در تاریکی
برخی از ما، عادت داریم قبل از اینکه به خواب برویم کتاب مورد نظر خودمان را بخوانیم. محققان اعلام کرده‌اند که نور شدید قبل از خواب می‌تواند کیفیت خواب را به شدت دچار افت کند. از این رو شما نیاز دارید چراغ را کم نور کنید که این خود می‌تواند باعث سردرد و چشم درد شما شود. جایگزین مناسب به جای کتاب با حفظ جایگاه، کتاب صوتی است.
هزینه کمتر لذت بیشتر
فارغ از همه مزایایی که آن را برشمردیم، کاهش هزینه در کتاب‌خوانی روش مناسب برای افزایش ساعات مطالعه است. عموماً فایل کتاب‌های صوتی قیمتی به مراتب کمتر از کتاب چاپی دارند. همچنین در برخی موارد شما می‌توانید به صورت رایگان از فایل‌هایی که در اینترنت در اختیار کاربران قرار داده شده است استفاده کنید. هرچند اگر دوست دارید حق ناشرین کتاب‌های چاپی را رعایت کنید، می‌بایست دست به جیب شوید.
جذابیت بیشتر
از دیگر ویژگی‌های مهم کتاب صوتی که شاید ویژگی اصلی آن هم باشد، برتری در بیان کلمات با لحن و گفتار شیوا است.
این روزها در دنیای تولید آثار کتب صوتی صداپیشگان و هنرمندان بزرگی همکاری می‌کنند. ممکن است هنرمند مورد علاقه شما، یکی از کتاب‌هایی که دوست داشتید بخوانید را روخوانی و به صورت فایل صوتی قرار داده باشد.
شناخت نویسندگان بیشتر
کتاب صوتی برای مؤلفان و همچنین نویسندگان دارای مزیت بزرگی است. به طوری که با فروش یا تکثیر هر کتاب صوتی، نویسنده خوشحال و خوشحال‌تر می‌شود. چرا که این روند به افزایش مخاطبان و همچنین معرفی شدن بیشتر به جامعه کتاب‌خوان کمک می‌کند؛ اما کتاب صوتی شمشیر دو لبه است. سوی دیگر این شمشیر روی گلوگاه ناشران قرار دارد.
با تکثیر کتاب صوتی مسلماً به جز عده‌ای محدود بیشتر کتاب دوستان، از آن به جای کتاب چاپی استفاده می‌کنند و این ضربه سختی به بازار فروش کتاب خواهد زد. تعبیر جالبی از افزایش رو به رشد، توسعه کتاب‌های صوتی وجود دارد که از آن به عنوان «سیل» یاد می‌شود. سیلی که جاری می‌شود و باید منتظر ماند و دید که چه آثاری می‌تواند برجای بگذارد.
کمک به کتاب‌خوانی توسط معلولان
نباید از هدف اصلی کتاب صوتی دور شد. همان‌طور که می‌دانید کتاب صوتی برای رفع نیاز افراد کم‌بینا و همچنین افراد ناتوان شکل گرفت. این روزها خواندن کتاب و همچنین خرید کردن کتاب به صورت فیزیکی برای این افراد امری دشوار و ناممکن به نظر می‌رسد.
لذا خرید یا دانلود کتاب صوتی به صورت اینترنتی بخش بزرگی از مشکلات آن‌ها را حل کرده است. خط و کتاب‌های بریل با وجود خوانا بودن برای نابینایان، دشواری‌های مخصوص به خود را دارد.
معمولاً کتاب‌های پرتیراژ و معروف به صورت بریل در می‌آیند و دیگر کتاب‌ها تا چندین سال و با افزایش تقاضا به خط بریل نگارش می‌شوند. از این رو افراد کم‌بینا و نابینا می‌توانند بدون منتظر ماندن برای چاپ کتاب به صورت خط بریل آن را به شکل صوتی مطالعه کنند.
احساس راحتی در انتخاب
در بحث جذب مخاطب، فروش کتاب صوتی در قسمت Pull Technology قرار می‌گیرد. این اصطلاح در واقع به معنی حق انتخاب گسترده مخاطب در برگزیدن کتاب صوتی دلخواه خودش است.
تجربه و آنالیزهای بازاریابی نشان داده است که مخاطب همواره انگیزه بیشتری برای خرید کردن به این صورت دارد. از طرف دیگر، نقطه مقابل این روش از خرید و بازاریابی Push Technology وجود دارد که در آن مخاطب هیچ اختیاری در انتخاب کردن موارد بیشتر ندارد. شما می‌توانید بر اساس بودجه خود، زمان دلخواه و همچنین موضوعات مورد نظرتان کتاب‌های مناسب را دانلود و استفاده کنید.
کتاب‌خانه سیار
شما نمی‌توانید با خود کتابخانه‌ای سیار داشته باشید و هر جا که بخواهید کتاب مورد علاقه خودتان را باز کنید یا به دوست مورد علاقه‌تان قسمتی از شعری که داخل رمان تازه خواندتان وجود داشت را بخوانید؛ اما در کتابخانه به صورت صوتی در صورتی که حجم کافی برای ذخیره اطلاعات داشته باشیدتا هر میزان که بخواهید می‌توانید کتاب صوتی داشته باشید و از آن استفاده نمایید. بدون آنکه ذره‌ای به وزن شما و کوله‌بارتان افزوده یا خستگی بر شما وارد شود.
شما به راحتی می‌توانید کتاب صوتی که امروز تمام کرده باشید را با دوست دیگر خودتان در آن سوی مرزها به اشتراک بگذارید.
کافی است که فایل صوتی مربوط به آن را از طریق ایمیل یا ابرپردازشی به او برسانید تا بتواند روی دستگاه خودش آن را گوش دهد. ایجاد یک حس مطلوب میان شما و دیگر دوستانتان می‌تواند هدیه مناسبی توسط کتاب صوتی باشد.
نوستالژی
خواندن دوباره کتابی که روزی نسخه چاپی ان را خوانده بودید، برای شما لذت بخش نیست؟ چه بهتر است این بار به جای اینکه کتاب را دوباره شروع به خواندن کنید، فایل صوتی ان را دانلود و در گوشی یا تبلت خود ذخیره کنید. حتی می‌توانید هم‌زمان با کتاب صوتی، متن چاپی را هم بازخوانی کنید.
درک بهتر متن کتاب
برخی از انواع کتاب‌ها به مانند بیوگرافی‌ها و همچنین کتب فلسفی، در صورتی که با صوت همراه شده باشند، گیرایی بیشتری خواهند داشت.
برخی از رویدادهای جزئی در کتاب به صورت چاپی، در حالت صوتی تبدیل به افکت‌های پس صدای اصلی راوی می‌شوند.
برای مثال اگر صبح زود و صدای خروس در نوشته متن اصلی باشد، ناشر می‌تواند با خلاقیت خود ان را به شکل صوتی در پس صدای راوی داستان جای دهد تا علاوه بر زیبایی، از حوصله سر بر بودن یک مکالمه چند ساعتی بکاهد. همچنین وجود افکت‌ها درک برخی از صحنه‌های روایی را بهبود می‌بخشد.
دوست خوب روزهای تنهایی
متأسفانه همه ما در برخی از مواقع تنها هستیم. این تنهایی به قدری می‌تواند فشار زندگی و دیگر مشکلات را پررنگ کند که دچار افسردگی شویم. در این مواقع خواندن کتاب می‌تواند کمک فراوانی به شما کند.
اما حوصله برای خواندن کتاب مسلماً نخواهید داشت. چاره کار شما کتاب صوتی است. کتاب صوتی با لحنی کاملاً دوستانه و جذاب در اوقات تنهایی همراه شما خواهد شد. چه چیز بهتر از یک جاده طولانی و صدایی دل‌نشین که داستان دوست داشتنی یا بخشی از سرگذشت الگوی زندگی شما را می‌خواند، می‌تواند حالتان را بهتر کند؟
آیا شما هم از جمله والدین ناموفق در زمینه تشویق فرزندانتان به کتاب‌خوانی هستید؟ و بیشتر اوقات که آن‌ها را نگاه می‌کنید، چسبیده به یک صفحه‌نمایش می‌بینید؟
چرا نمی‌خواهید آن‌ها را با گنجینه بزرگی از کتاب‌ها آشنا کنید؟
کتاب صوتی بیش از تلویزیون و کارتون‌های آموزنده می‌تواند کودک شما را به خواندن کتاب تحریک کند. برای شروع کار داستان کودکانه به همراه یک راوی مناسب انتخاب کنید. به کودکتان اعتماد کنید، او شما را ناامید نخواهد کرد.
کتاب صوتی نه تنها می‌تواند سرگرم کننده باشد بلکه باعث خواهد شد تا کودکتان به تدریج سمت کتاب‌خوانی قدم بردارد. کودکانی که فایل صوتی کتاب را گوش می‌دهند، به مراتب هوش شنیداری و درک مطلب بالاتری از کودکان هم سن خود خواهند داشت.
مغز آن‌ها یاد می‌گیرد که می‌تواند از طریق گوش هم مطالب را درک و دریافت کند. همچنین شنیدن واژگان باعث می‌شود قدرت نوشتار و همچنین گفتار آن‌ها نیز بهبود پیدا کند.
اگر می‌خواهید نتیجه بهتری از کتاب صوتی دریافت کنید پیشنهاد می‌کنیم به همراه کتاب صوتی متن اصلی کتاب را هم در اختیار کودک قرار دهید و به او کمک کنید تا با راوی داستان شروع به خواندن کند. متوجه خواهید شد که بعد از مدتی خود او همانند راوی داستان را می‌خواند و تعریف می‌کند.
نگران این نباشید که کودک شما ممکن است دچار تنبلی در خواندن مطالب شود. مطالعات نشان داده است که کودکان شنونده کتاب‌های صوتی علاقه بیشتری به ادامه دادن شنیدن دیگر کتاب‌ها دارند و این علاقه به کتاب‌خوانی در سنین بالاتر موجب بهبود انگیزه آن‌ها در خواندن کتاب نیز می‌شود. علاوه بر این، فرزند شما اعتماد به نفس کافی برای ارائه ایده‌های خود مابین همکلاسی‌های خود خواهد داشت.
کمی واقع‌بینانه‌تر به موضوع کتاب صوتی نگاه کنیم. بث راگووسکی، استادیار دانشگاه بلومزبورگ پنسیلوانیا، دیدگاه دوگانه‌ای به آن‌ها دارد. او معتقد است با وجود اینکه طرفدار کتاب صوتی است اما در مواردی به آن مشکوک است.
در سال 2016، فرضیه دوگانه خود را به آزمایش گذاشت. آزمایش او در سه گروه انجام شد. گروه اول کتابی مربوط به جنگ جهانی دوم را به صورت متنی روی کتاب‌خوان دیجیتالی مطالعه کردند و گروه دیگر آن را به صورت صوتی گوش دادند. گروه سوم، علاوه بر خواندن متن، هم‌زمان قطعات مربوط به همان متن را به صورت صوتی گوش دادند. سپس او آزمایشی طراحی کرد تا در آن میزان درک مطالب توسط افراد مورد آزمایش سنجیده شود. خوشبختانه، راگووسکی هیچ تفاوت معنی‌داری میان کسانی که کتاب را مطالعه کرده، گوش داده یا هر دو آن‌ها بودند، مشاهده نکرد. آیا می‌توانیم بگوییم که کتاب صوتی یک امتیاز مثبت دریافت می‌کند؟ شاید.
راگووسکی، برای بهبود آزمون خود، در تکرار مجدد به بررسی کتاب الکترونیکی در مقابل کتاب چاپی پرداخت. این بار تفاوت معنی‌داری میان در درک افراد از مطالب خوانده شده بروز کرد. کسانی که کتاب چاپی را مطالعه کرده بودند، به مراتب بهتر از کسانی که فایل دیجیتالی را مطالعه کرده بودند، مفاهیم عمیق‌تری دریافت نموده بودند.
لذا می‌توان گفت، برای درک عمیق‌تر و تمرکز بیشتر روی نوشته‌ها، کتاب الکترونیکی گزینه خوبی برای شما نیست. برای مثال، شاید کتاب الکترونیکی برای مرور مطالب درسی گزینه ایدئالی باشد اما برای فراگیری مطالب جدید، خواندن کتاب چاپی به مراتب بهتر و مفیدتر است.
دنیل ویلینگهام، استاد روانشناسی دانشگاه ویرجینیا و نویسنده کتاب «پرورش کودکان کتاب‌خوان» در مورد اختلافی که در آزمایش طراحی شده توسط راگووسکی به وجود آمده است، می‌گوید:
زمانی که شما در حال خواندن یک روایت هستید، توالی مطالب نقش به سزایی در درک رویدادها دارد. لذا اینکه بدانید اکنون در کجای کتاب قرار دارید، می‌توانید یک راهنمای کلی برای شما باشد.
هرچند شما در کتاب دیجیتالی بر اساس نوع نمایشگری که در اختیار دارید می‌توانید از میزان صفحات مطالعه شده و همچنین زمان یا صفحات باقی مانده تا پایان فصل یا کتاب مطلع شوید اما گویا این اطلاعات دیجیتالی هیچ وقت نمی‌توانند جای احساس اصلی در کتاب چاپی را بگیرند.
واقعیت این است که مردم گویا مطالب خوانده شده در قسمت مشخصی از کتاب را بهتر از نمونه مشابهش در کتاب دیجیتالی به یاد می‌آورند.
این واقعیت بر اساس مطالعات بیشتر روی تأثیرات کتاب چاپی بر روی خوانندگان آشکار شده است. کتاب صوتی نیز شباهت زیادی به پسرعموی متن دیجیتالی خود دارد. چرا که شما در کتاب صوتی نیز هیچ درک فیزیکی از محل قرارگیری نوشته ندارید.
همچنین عامل دیگری هم می‌تواند میزان یادگیری مابین کتاب صوتی و چاپی را دچار اختلاف کند. عموماً برآورد شده است که 10 تا 15 درصد از حرکات چشم انسان در خواندن کتاب صوتی، معطوف به برگشتن به سطوح قبل‌تر است. این حرکات به مرور دوباره متن کمک می‌کنند و ناخودآگاه ذهن انسان مطالب را مرور و تکرار می‌کند. این احساس در کنار درک فیزیکی کتاب می‌تواند در مجموع باعث شود یادگیری از طریق کتاب صوتی کمی کمتر از کتاب متنی باشد.
البته شما می‌توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید. به جای چشم‌هایتان که متن را چندین بار مرور می‌کند، با استفاده از عقب و جلو کردن کتاب صوتی و گوش دادن چندین باره به یک قسمت خاص از متن می‌توانید سؤالاتی که در ذهن خودتان در اولین بار گوش دادن به متن ایجاد شده است را پاسخ دهید.
دیوید دنیل، استاد روانشناسی دانشگاه جیمز مدیسون و عضو پروژه اکادامی علوم امریکا، اظهار نظر جالبی در مورد مشکلات درک مطلب انسان‌ها و روابط آن با کاهش درک مطالب به صورت الکترونیکی و صوتی، دارد.
او معتقد است که ذهن انسان می‌تواند برای چند ثانیه یا چند دقیقه منجمد شد و فقط کارهای تکراری همانند گوش دادن یا دویدن چشم از روی مطالب را انجام دهد. لذا زمانی که به فایل صوتی گوش می‌دهید درصد خطا منجمد شدن مغز و عدم درک مطالب افزایش پیدا می‌کند.
در مورد کتاب چاپی به راحتی می‌توانید با مرور کردن سطرهایی که از روی آن پرش کرده و فقط نگاهی به آن‌ها انداخته‌اید، مطالب از دست رفته را مطالعه کنید؛ اما در مورد کتاب صوتی این موضوع کمی متفاوت است، مخصوصاً اگر پخش کننده حرفه‌ای نداشته باشید یا کار کردن با دستگاه‌های پخش برای شما کمی سخت و دشوار باشد.
البته نمی‌توان گزینه برگشت متن خوانده شده به عقب را نادیده گرفت؛ اما این روش دشواری‌های زیادی نسبت به ورق زدن ساده کتاب دارد. دنیل اضافه کرده است، ورق زدن ساده کتاب، موجب ایجاد یک وقفه چند ثانیه‌ای در مغزتان می‌شود که در میزان یادگیری و قدرت درک مطلب مؤثر است.
دنیل مطالعات خود را گسترش داد. در یکی دیگر از بررسی‌های او دانش آموزانی که از کتاب صوتی برای امتحان دادن استفاده کرده بودند در مقابل دانش آموزانی که کتاب سنتی خوانده بودند، باهم مقایسه شدند.
در این آزمون میانگین نمره دانش آموزان با مرجع صوتی عموماً 28 درصد از دانش آموزانی که مرجع کتاب چاپی داشتند، کمتر بود. این درصد اختلاف بیانگر دو نمره A و D هستند. عملاً می‌توان گفت که دانش آموز با مرجع صوتی هیچ چیز یاد نگرفته است.
جالب توجه این است که اغلب دانش آموزان در شروع آزمون، دوست داشتند در گروه مرجع صوتی باشند؛ اما زمانی که نتایج آزمون مشخص شد، همگی نظرشان عوض شد. این تغییر رویه حاکی از علاقه زیاد دانش آموزان به یادگیری و افزایش نمره آزمون است.
نتیجه این آزمون دلیلی بر رد کتاب صوتی نیست. شنوندگان کتاب صوتی می‌توانند با افزایش مهارت خود در شنیدن و همچنین درک مطالب با سرعت بیشتر، بازدهی مناسب یا حتی بهتر از کتاب متنی داشته باشند. آنچه هم اکنون شاهد آن هستیم، بازده متوسط در مقایسه با بازده خوب کتاب چاپی است. حتی خوانندگان کتاب نیز فرد به فرد می‌توانند نتایج مختلفی در آزمون مقایسه کتاب صوتی و چاپی داشته باشند.
علاوه بر موارد گفته شده، نواقص ساختاری هم بر اساس فیزیک خاص کتاب‌های صوتی وجود دارد. شما در کتاب صوتی نمی‌توانید به مانند کتاب چاپی، زیر نکات مهمی که دریافت کرده‌اید، خط بکشید یا با ماژیک آن را هایلایت کنید بلکه می‌بایست آن را روی کاغذ دوباره برای خودتان بنویسید. علاوه براین، در بیشتر موارد نوشتن سؤالات و همچنین چرایی‌هایی که در حین خواندن مطالب و کتاب‌ها در نسخه چاپی به ذهن خواننده خطور می‌کند، به او در درک عمیق‌تر کمک می‌کند.
اما کتاب صوتی نقاط قوت هم دارد. نمی‌توان کتاب صوتی و کتاب چاپی را در یک آزمون مقایسه کرد. چرا که کتاب چاپی چیزی در حدود ده هزار سال است که به شکل‌های گوناگون از نوشته‌های ساده تا صنعت چاپ امروزی تولید می‌شود. این در حالی است که کتاب صوتی فقط و فقط چندین دهه است که متولد شده و اندک اندک رشد کرده است. انسان از دیرباز مغز خود را به این صورت آموزش داده است که با دیدن مطالب آن‌ها را بخواند و درک کند. حال مغز او باید آموزش ببیند که می‌تواند مطالب را بشنود و یاد بگیرد. این کار نیاز به زمان دارد.
از دیگر مزایای کتاب صوتی، امکان انتقال مطالب به صورت سریع‌تر از متون چاپی است. در نظر بگیرید، سرعت ارائه مطالب به صورت سخنرانی به مراتب بهتر از خواندن مطلب به صورت متنی است.
این مقایسه را فارغ از میزان اثربخشی و یادگیری می‌بایست انجام داد. هدف از مقایسه فقط میزان انتقال حجم مطالب است. همچنین در مواردی به مانند نمایشنامه خوانی یا شعر، شنیدن صدای و لحن درست از یک نوشته می‌توان به میزان زیادی در درک مطالب کمک کند.
گوش دادن به کتاب صوتی با زبان اصلی نویسنده یکی از روش‌های افزایش مهارت شنیداری برای آموزش زبان است. اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از طریق آن فایل صوتی رمان های مختلف را دریافت و روی موبایل یا تبلت خود بار گذاری کنید و از آن به عنوان تقویت زبان استفاده نمایید.
با همه تفاسیر، اگر دوست دارید با شنیدن کتاب صوتی به اندازه کتاب چاپی، متن را درک کنید، بهتر است روی تمرکز خود بیشتر کار کنید. محققان اعلام کرده‌اند که مغز اکثر افراد جامعه قدرت تحلیل دو رفتار که هر دو نیازمند تمرکز هستند را یکجا ندارد.
لذا اگر می‌خواهید با رانندگی کردن و گوش دادن به جزوه حساب و دیفرانسیل، آزمون دکتری قبول شوید، بهتر است یا رانندگی را فراموش کنید یا آزمون دکتری را. حتی اعلام شده است که فعالیت‌های تکراری به ظاهر ساده همانند خرد کردن کلم برای سالاد هم می‌تواند بر روی یادگیری و درک مطلب شما به هنگام شنیدن کتاب صوتی تأثیرگذار باشد. هرچند شما می‌توانید بر اساس میزان تمرکز خود اولویت‌های مناسب کتاب صوتی را انتخاب کنید و در زمان‌های مختلف کتاب‌های گوناگون را استفاده نمایید.

اگر خوره کتاب صوتی شده باشید می‌دانید که دو نوع کتاب صوتی فارغ از فرمت‌های ذخیره وجود دارد. فرمت کتاب صوتی خلاصه شده از کتاب چاپی و فرمت صوتی کامل. لذا وجود کتاب صوتی خلاصه شده به هیچ عنوان برای فریب دادن شما و خرید کردن آن به جای کتاب صوتی کامل تولید نشده‌اند.

برخی از تولید کنندگان کتاب‌های صوتی بر اساس تصمیمات گرفته شده در مورد نحوه خواندن بخش‌های کتاب، قسمت‌هایی از آن را حذف می‌کنند؛ اما در کتاب صوتی کامل، نکته به نکته کلمات بدون هیچ حذفی بازخوانی می‌شود. لذا به هنگام خرید کردن دقت کنید که کتاب صوتی کامل را در صورت نیاز خریداری کنید.

فرض کنیم شما نویسنده هستید، نویسنده کتاب چاپ شده یا ای بوک چاپ نشده که در نسخه محدود روی وبلاگ خودتان آن را قرار داده یا فروخته‌اید. در هر دو صورت شما باید به فکر نسخه صوتی برای کتاب خود باشید. اگر نتوانید دیر یا زود این کار را انجام دهید، باید این را قبول کنید که در سال‌های آتی کسی کتاب شما را نخواهد خواند. به زبان ساده‌تر، با دست خودتان موفقیتتان را چال می‌کنید و خاک به رویش می‌ریزید.
ما در عرضه پادکست‌ها، اپلیکیشن های رادیویی و کتاب‌های صوتی هستیم. هر چند نمی‌توان گفت که اکنون زمان دقیق آن فرا رسیده است که ای بوک جای خود را به کتاب صوتی بدهد و شما با نسخه‌های خطی و ای بوک خداحافظی کنید اما فکر همین که روزی نیاز باشد کتاب چاپی یا الکترونیکی به کتاب صوتی تبدیل شود، عده زیادی از نویسندگان را نگران ساخته است. آن‌ها سؤالات زیادی در این مورد دارند:

 • آیا هزینه تولید کتاب صوتی گران‌قیمت‌تر است؟
 • آیا هزاران ساعت برای تولید کتاب صوتی لازم است؟
 • چطور می‌توانم از پسش بربیایم؟

خوشبختانه بعد از خواندن مطلب کنونی، دیگر برای شما تهیه کتاب صوتی به مانند نوشتن کتاب چاپی و حتی راحت‌تر از آن خواهد بود. تبدیل کتاب چاپی به صوتی و منتشر کردن آن توسط نویسنده به مراتب هزینه کمتری از چاپ کتاب با هزینه شخصی دارد. هرچند شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که دارید، گزینه‌های مختلفی به فرایند تولید کتاب صوتی اضافه یا کم کنید.
امیدواریم بتوانید با پیروی از آنچه که گفته خواهد شد، شاهد این باشیم، عنوان دیگر برترین کتاب صوتی متعلق به کتاب صوتی شما باشد. لذا با دقت هر چه تمام‌تر همراه ما باشید.
گام اول: آماده‌سازی محتوا برای ضبط کتاب صوتی
اگر هنوز هیچ ای بوکی ندارید، باید از صفر شروع کنید. برای تهیه کتاب صوتی ابتدا می‌بایست نسخه چاپ شده یا نسخه‌ایبوک آن وجود داشته باشد. پس دست به کار شوید و محتوای لازم برای تولید کتاب صوتی را کنار هم در قالب نسخه‌ای بوک به تحریر در بیاورید.
بعد از این کار لازم است بهترین محتوا را برای کتاب صوتی انتخاب و از محتوای دیگر تفکیک کنید. مسلماً همه محتوا و نوشته‌های داخل کتاب برای تبدل شدن به کتاب صوتی ساخته نشده‌اند. لذا در گام اول می‌بایست، نوشته‌های مناسب با کتاب صوتی را شناسایی کرد. برای این کار به روش زیر عمل نمایید:

 • لینک‌های داخلی یا خارجی داخل متن اصلی می بایت حذف کنید.
 • کپشن های زیر عکس و روی جداول که لازم نیستند، حذف کنید.
 • تصاویر و نقشه‌ها را اگر قابلیت توصیف ندارد حذف کنید.
 • تبلیغات و همچنین CTA هایی که ممکن است در نسخه وب کتاب وجود داشت باشند را پاک کنید.

حال با حذف شدن هر آنچه که در ایبوک یا کتاب چاپی شما اضافی بود، مطالب مناسبی که برای کتاب صوتی بافی مانده است را دوباره سرهم کنید. دوباره متن اصلاح شده را بخوانید تا برای کتاب صوتی بی‌نقص باشد.

گام دوم: ضبط کتاب صوتی خودتان
گام بعدی که باید به سراغ آن برویم، ضبط کردن کتاب صوتی است. انتخاب‌های زیادی برای ضبط کردن صوت دارید که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استخدام فریلنسر برای ضبط کتاب به جای خودتان
 • ضبط کتاب توسط خودتان در استودیو
 • همکاری با تهیه کننده کتاب‌های صوتی
 • ضبط صوت در خانه

باید به تفصیل همه موارد را شرح و بسط داد.

روش اول: استخدام یک فریلنسر برای بلند خوانی کتاب صوتی
عموماً این روش ساده‌ترین، اصلی‌ترین و بدون عیب ترین روش تولید کتاب صوتی است. شما به عنوان نویسنده بعد از جدا کردن محتوا موردنظر، با همکاری یکی از صداپیشگان شروع به تولید کتاب صوتی توسط او می‌کنید. البته نباید نگران هزینه‌های زیاد باشید. عموماً این کار به صورت دورکاری انجام می‌شود.
در واقع باید گفت هزینه صوتی سازی کتاب با همکاری فرد متخصص فریلنسر تقریباً نصف هزینه‌ی تولید کتاب صوتی به شکل شخصی است؛ بنابراین با دیدن هزینه‌های اولیه برای تهیه کتاب از آن سر باز نزنید. اگر تاکنون با هیچ فریلنسری کار نکرده‌اید، پس آشنایی با روند به کار گیری آن‌ها هم ندارید.
در استخدام فریلنسر باید مهارت و استعداد او را بسنجید. پس شما نیاز به آگهی استخدام دارید؛ اما چه ویژگی‌های فردی برای استخدام کسی به عنوان تولید کننده کتاب صوتی می‌بایست در آگهی ذکر شود؟
آگهی استخدام و هر آنچه که در آن می‌نویسید به شما کمک خواهد کرد نیازهایتان برای تهیه کتاب صوتی را تشخصی دهید. در آگهی باید موضوع کتاب صوتی و همچنین شرایط کاری را ذکر کنید. گام بعدی شما برای تهیه آگهی استخدام، قرار دادن یک «نمونه صوتی کتاب» به منظور ارزیابی راویان متقاضی برای استخدام توسط شما است. نمونه صوتی کتاب باید دو ویژگی زیر را داشته باشد:

 • این نمونه صوتی کتاب می‌بایست قابلیت به اشتراک‌گذاری با راویان بالقوه در طول مدت استخدام را داشته باشد.
 • همچنین می‌توانید آن را به صورتی انتخاب کنید که بعدها به عنوان نمونه از کتاب صوتی خود در فروشگاه‌های اینترنتی بارگذاری کنید.

در انتخاب نمونه متن صوتی کتاب خلاقیت داشته باشید. دست شما برای انتخاب باز است. می‌توانید یک فصل از کتاب خود را به عنوان نمونه صوتی کتاب انتخاب کنید یا فقط چند قسمت مهم برای آنالیز صدای راوی از میان متون داخل کتاب خود برگزینید.
هدف نهایی شما این است که بتوانید راویان بالقوه و همچنین مخاطبان بالقوه را جذب کتاب صوتی خود کنید. اگر بتوانید کنجکاوی آن‌ها را با نمونه صوتی آزمایشی جلب کنید، آن‌ها اشتیاق بیشتری برای دریافت کتاب صوتی شما خواهند داشت.
برای استخدام فریلنسرها می‌توانید از سایت‌های مخصوص این کار استفاده کنید و نمونه صوتی کتاب را در آن‌ها برای دوباره خوانی بارگذاری کنید. البته نباید گوگل را فراموش کنید. کافی است که در گوگل عنوان استعداد و مهارت موردنظر خودتان به همراه واژه فریلنسر را وارد کنید تا گوگل برای شما لیستی از افراد مختلف نمایش دهد.
روش دوم: ضبط توسط خودتان در استودیو
روش دوم برای داشتن کتاب صوتی این است که خودتان دست به کار شوید و در یک استودیو شروع به ضبط کتاب صوتی خود کنید. در نظر داشته باشید که ضبط کردن شخصی کتاب صوتی نیازمند تلاش، هزینه و همچنین زمان بیشتری دارد. قسمت اعظم هزینه مربوط به حق ضبط در استودیو خواهد بود. اگر قصد با این روش کتاب صوتی تهیه کنید بهتر است مدت زمان زیادتری برای اتمام ان در نظر داشته باشید.
در ادامه شاهد، برنامه‌ریزی مدت‌داری برای تهیه کتاب صوتی با این روش هستید:

 • استودیو ضبط را سه هفته قبل‌تر باید رزرو کنید.
 • در برنامه کاری خودتان، زمان حضور در استودیو را لحاظ کنید. حداقل 16 ساعت برای ان در نظر داشته باشید.
 • دو هفته مدت زمان برای ویرایش نیاز دارید.

مسلماً این زمان‌بندی در حد یک نمونه ساده و راهنمایی است. زمانی که کار ضبط کتاب صوتی شما شروع می‌شود، ممکن است بر حسب مقدار ان، زمان‌بندی‌ها تغییر کنند؛ اما به طور کلی، سه مرحله قبل، هنگام و بعد از ضبط کتاب صوتی را باید در برنامه کاری خود داشته باشید. بدون ویرایش و اصلاح کتاب صوتی، کارتان ناقص و باطل است.

روش سوم: همکاری با تهیه کننده
روش سوم برای تولید یک کتاب صوتی، وارد همکاری شدن با یک تهیه کننده حرفه‌ای است. اگر تاکنون در رزومه خود ثبت و ضبط هیچ فایل صوتی را نداشته‌اید، همکاری کردن با تهیه کننده حرفه‌ای کمک زیادی به شما در پیشرفت روند کاری تولید کتاب صوتی خواهد داشت. عموماً نویسندگانی که آشنایی کافی با صنعت ضبط صدا و همچنین لازمه‌های رسیدن به یک کیفیت خوب در ضبط صدا ندارند، از این روش برای تولید نسخه صوتی کتاب خود استفاده می‌کنند.
تولید کننده حرفه‌ای کیفیت فایل ضبط شده شما را تضمین می‌کند و فایل نهایی آن را برای بارگذاری کردن روی فروشگاه‌های فروش کتاب صوتی آماده می‌کند. شما می‌توانید تهیه‌کننده‌های کتاب صوتی را روی سایت‌های جذب و استخدام فریلنسرینگ پیدا و استخدام کنید. کافی است که عبارت «تهیه کننده کتاب صوتی» را در گوگل جستجو کنید تا موارد زیادی برای همکاری مشاهده کنید.
تهیه کننده کتاب صوتی می‌تواند از صدای خود شما به عنوان راوی استفاده کند یا ممکن است از گروه‌های مختلفی که به منظور تهیه کتاب‌های صوتی در ژانرهای مختلف دارد، استفاده نماید تا کیفیت نهایی فایل صوتی شما بهترین باشد.

روش چهارم: تهیه کتاب صوتی در خانه
برخی از نویسندگان دوست دارند که متن را با صدای خود و همچنین در محیط کاری خودشان تهیه و تولید کنند. این اصرار به واسطه رابطه عاطفی نویسنده با متن نوشته شده به وجود می‌آید. این مورد بیشتر در نوشته‌هایی به سبک بیوگرافی یا داستان شخصی دیده می‌شود. در برخی موارد کیفیت تولید کتاب صوتی بیوگرافی با صدای خود نویسنده به مراتب بهتر از آن چیزی که تهیه کننده حرفه‌ای تهیه می‌کند، است. آیا شما به اندازه کافی اعتماد به نفس یا صدای خوب برای تولید کتاب صوتی خودتان در خانه دارید؟ اگر جواب شما مثبت است، می‌بایست امکانات لازم برای تهیه کتاب صوتی را هم فراهم کنید.
ابزار تولید کتاب صوتی در خانه:
ممکن است شما به عنوان کسی که در کنار نویسندگی مشغول به ضبط صدا باشید، در این صورت شما بیشتر امکانات و وسایل لازم برای ضبط کتاب صوتی را دارید؛ اما در غیراین صورت باشد، شما برای تهیه یک کتاب صوتی می‌بایست وسایل و ابزارهای زیر را داشته باشید:

 • میکروفون مناسب
 • پاپ فیلتر میکروفون
 • نرم‌افزار ویرایش حرفه‌ای صدا همانند Audacity

شما می‌توانید بر اساس بودجه‌ای که دارید، برای هر مورد هزینه‌های اضافی‌تری داشته باشید اما مهم این است که با حداقل این ابزارها می‌توانید کار شروع ضبط کتاب صوتی خودتان را شروع کنید.
فضا و محیط ضبط کتاب صوتی
شما می‌بایست اتاق مخصوص ضبط صدا که ویژگی آن ایزوله و پوشیده شده است، داشته باشید. مسلماً کسی دوست ندارد در میانه ضبط صدایش، صدای بوق یا همسایه‌اش مزاحمش شود. شما می‌بایست چندین و چند مورد را درباره اتاق ضبط صدای خود رعایت کنید.
نشت صدا ساده‌ترین اما مهم‌ترین موردی است که باید آن را در اتاق ضبط کتاب صوتی خود رعایت و رفع کنید. نشت صدا مفهومی است که در اثر نشت صدا از روزنه‌های اتاق همانند درب ها، پنجره‌ها و همچنین کانال‌های کولر انجام می‌شود. بهترین روش مهار نشت صدا، در مورد پنجره‌ها قرار دادن پنجره‌های دوجداره است. همچنین اگر نمی‌توانید پنجره را دوجداره کنید، اضافه کردن پرده و لایه‌های پارچه‌ای روی پنجره گزینه جایگزین خوبی است. برای رفع نشت صدا از درب اتاق، تعویض درب‌های فلزی با درب چوبی می‌تواند نشت صدای شما را کاهش دهد. همچنین کانال کولر را با پارچه یا مقوا کاملاً بپوشانید.
نشت صدا همیشه از داخل اتاق به بیرون نیست. صداهایی همانند راه رفتن همسایه بالای سر شما یا صدای روشن شدن کولر یا تهویه می‌تواند باشد. با بررسی‌های بیشتر، می‌تواند عوامل مزاحمت را اندک‌اندک حذف کنید.
نکات ضبط صدا
نکات کوچکی در ضبط صدا وجود دارد که باعث می‌شود صدای شما هیچ افت و خیزی نداشته باشد تا کیفیت تولید نهایی کتاب صوتی شما ایدئال باشد. در اینجا به صورت موردی چند نکته ساده آورده شده است:

 • همه وسایل تهویه‌ای صدادار می‌بایست خاموش شود
 • اتاق می‌بایست کوچک و فرش شده باشد
 • فاصله خود با میکروفون را همیشه ثابت نگه دارید
 • همیشه آماده مشکلات و زمان بیشتر برای ضبط بهتر در نظر داشته باشید
 • سعی کنید یک فصل را پشت سر هم ضبط کنید
 • به حنجره خود فشار وارد نکنید و سعی کنید که سطح صدا را ثابت نگه دارید
 • سعی کنید با خود تمرین دم و بازدم انجام دهید.
 • سعی کنید از یک کتاب‌خوان دیجیتالی برای خواندن متن استفاده کنید تا صدای ورق خوردن کتاب حذف شود.
 • برنامه‌ریزی دقیق روی زمان‌های ضبط قسمت‌های مختلف کتاب انجام دهید تا صدای شما در هنگام ضبط دچار تغییر نشود.

شما می‌بایست علاوه بر موارد ذکر شده، تسلط خوبی روی نرم‌افزار ویرایش صدا و همچنین مونتاژ داشته باشید. مسلماً در حوصله همه ما استفاده کردن و کلنجار رفتن با نوارهای ضبط شده گرافیکی صدا روی نرم‌افزار نیست. بعد از ضبط صدا، به هنگام ویرایش نیز باید محیط شما ساکت و کاملاً ایزوله باشد.
لذا اگر تاکنون با این دست از نرم‌افزارها کار نکرده‌اید، بهتر است هفته‌ها به خود زمان دهید تا به مهارت لازم در این مورد دست پیدا کنید. نگران نباشید، همه حرفه‌ای و خبره به دنیا نمی‌آیند. البته در این مرحله، شما می‌توانید شخص دیگری را مأمور ویرایش و ویرایش فایل ضبط شده کنید یا از او بخواهید که نکات و آموزش‌های لازم برای ویرایش صدا را در اختیار شما قرار دهد.

قدم سوم: فروش و آپلود فایل کتاب صوتی
اگر توانسته باشید تا این مرحله از تهیه کتاب صوتی پیش بروید، مسلماً می‌دانید که برای فروش کتاب صوتی خودتان نیاز دارید، فایل را روی یکی از فروشگاه‌های اینترنتی بارگذاری کنید. عموماً سایت‌های فروش کتاب صوتی دارای فرمت‌های خاص صوتی هستند. لذا قبل از پایان کار مطمئن شوید که فرمت نهایی شما با فروشگاه فایل صوتی که قرار است با آن همکاری کنید، مطابقت دارد یا نه؟
به منظور بارگذاری باید همه مراحل تعیین شده که بر اساس انواع سایت‌ها ممکن است متفاوت باشد را سپری کنید و در نهایت فایل صوتی را در آن بارگذاری کنید. عموماً خریداران فایل صوتی نیاز به نمونه فایل صوتی از کتاب شما دارند که می‌توانید از همان نمونه صوتی فروشگاهی به این منظور استفاده کنید.
حال شما توانسته‌اید، کتاب صوتی نوشته‌های متنی و چاپی خودتان را آماده و منتشر کنید. حال منتظر اولین خرید از آن و بازخوردهای مخاطبان باشید.

کتاب صوتی مفهوم جدیدی نیست اما فراگیر شدن آن از چند دهه پیش آغاز شده است و گسترش آن در میان کتاب‌خوان‌ها و مردم عادی را نمی‌توان نادیده گرفت؛ اما سؤال بزرگی در میان اعضای جامعه کتاب‌خوان به وجود آمده است. سؤالی با مضمون اینکه، آیا گوش دادن به کتاب صوتی را می‌توان هم‌تراز و مساوی با کتاب خواندن سنتی دانست؟ علاوه بر کتاب صوتی، تکنولوژی و فناوری تأثیر بسیار زیادی روی صنعت چاپ کتاب و شیوه کتاب‌خوانی داشته‌اند که اندک‌اندک نحوه کتاب خواندن از روی متون چاپی را تغییر داده‌اند.
امروز ما به صورت اختصاصی به بررسی سؤالی که در مورد یکسان بودن شنیدن کتاب صوتی یا خواندن همان کتاب به صورت چاپی وجود دارد را به چالش خواهیم کشید.
بر اساس آخرین ارزیابی‌های انجام شده، تولید و فروش کتاب صوتی تبدیل به یک صنعت دو میلیارد دلاری شده است و نسبت به سال‌های قبل با رشد بیشتری رو به جلو است. انجمن ناشران کتاب صوتی در سال 2014 اعلام کردند که فروش کتاب صوتی در این سال به نسبت سال گذشته و بازه مشابه چیزی در حدود دو برابر شده است. این صنعت تا به جایی پیشرفت کرده است که اکنون برخی از نویسندگان کتاب‌هایی را صرف تولید کتاب صوتی آن، به قلم در می‌آورند و هدف اصلی آن‌ها چاپ نوشته‌هایشان نیست.
بعید نیست که در سال‌های آتی همانند قوانین تصویب شده برای ناشران کتاب چاپی، قواعد و قوانین مشخصی برای ناشران کتاب صوتی نیز مشخص و اجرا شود. حال به بررسی موضوع اصلی می‌پردازیم.پیش زمینه اختلاف نظرات
لازم است با هم تعریف دقیق خواندن در دایره المعارف فرهنگ لغات را بدانیم. خواندن در فرهنگ لغات دهخدا به معنی قرائت کردن، درس خواندن، آموختن، مطالعه کردن است؛ اما اگر بخواهیم مفهومی از خواندن ارائه دهیم، می‌توان گفت که خواندن، مشاهده کردن و سپس درک کردن موضوع است. آیا می‌توان واژه «خواندن» در کتاب را مترادف و هم‌معنی با «گوش دادن به کتاب صوتی» دانست؟ اگر شما رمانی از جین ایر شنیده باشید، می‌توانید با قطعیت اعلام کنید که آن رمان را خوانده‌اید یا نه؟ افراطیون و کسانی که به شدت کتاب صوتی را نفی می‌کنند، در پاسخ این سؤالات فقط و فقط یک جواب «خیر» دارند.
آن‌ها معتقدند که گوش دادن به کتاب صوتی برگرفته از تنبلی و همچنین فریبکاری است. از این رو اگر شما در مقابل یکی از همین افراطیون اعلام کنید کتابی که او دوست دارد را به صورت صوتی خوانده‌اید، مسلماً در نظر او شما فردی تنبل و ساده‌لوح هستید که شنیدن کتاب صوتی را مترادف خواندن آن دانسته‌اید. در صورتی که برای او فقط زمانی که کتاب به صورت چاپی خوانده شده باشد، مفهوم خواندن شکل می‌گیرد.
پروفسور ویلیام ایروین، استاد روانشناسی در مقاله خود راجع به کتاب صوتی این‌چنین می‌گوید:
کتاب صوتی در ابتدا به عنوان یک راهکار انسان دوستانه و کاملاً کارآمد برای نابینایان و معلولان به وجود آمد، اما چندین بعد به عنوان آشیانه‌ای امن برای تنبل‌ها و بی‌سوادها تبدیل شد.
اما طرفداران کتاب صوتی در سوی دیگر این موضوع، اعتقاد دارند که کتاب‌ خواندن فارغ از عمل خواندن سنتی می‌تواند به صورت شنیداری هم انجام شود و «درک» کلمات نیازی به خواندن آن با دیدن ندارد بلکه با شنیدن هم می‌توانیم مفاهیم را دریافت و درک کنیم.
هر دو طرف استدلال‌های گوناگون از جمله استناد به تحقیقات علمی، برای اثبات عقیده خود به دیگری اعلام می‌کنند. تنها نقطه مشترک در میان آن‌ها، اشتیاق و علاقه شدید به اثبات عقاید خود بر دیگری است؛ اما به راستی علم در مورد این موضوع چه نظری می‌تواند داشته باشد؟دیدگاه علمی نسبت به کتاب صوتی
در حالی که نمی‌توان گفت دانشمندان به صورت موضوعی به بررسی این مورد پرداخته باشند، اما مواردی در اثبات نظریه‌های هر دو طرف وجود دارد که به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت.
در سال 1977، مطالعه‌ای در دانشگاه شیکاگو انجام شد. در این مطالعه افراد پس از خواندن یا گوش دادن به یک رمان می‌بایست خلاصه‌ای از آن را یادداشت می‌کردند. نتایج به دست آمده در این مطالعه نشان داد که خلاصه‌های نوشته شده توسط دو گروه به شدت مشابه همدیگر بودند. بر همین اساس دانشمندان در پایان بررسی خود اعلام کردند که خواندن کتاب یا گوش دادن به آن تفاوتی از لحاظ درک موضوع کتاب ندارند. لذا می‌توان به جای کتاب خواندن به فایل صوتی آن گوش داد.
اما در مقابل، در سال 2013 روانشناسان دانشگاه واترلو، انتاریو بررسی جامعی روی پارامترهای حواس‌پرتی، درک مفهوم و همچنین حافظه در خواندن ساکت کتاب، خواندن با صدای بلند و همچنین گوش دادن به جای خواندن انجام دادند. در این آزمون، شرکت‌کنندگان سه بخش از یک کتاب را به صورت مجزا در سه حالت به صورت ساکت و صدای بلند برای خود خواندن و در مورد حالت سوم، در حالی که به یک صفحه سفید خیره شده بودند، به بخشی از کتاب گوش دادند.
نتایج نشان داد که ذهن خوانندگان به هنگام گوش دادن به کتاب، بیشتر از دیگر موارد دچار حواس‌پرتی شده بود و خوانندگان کمتر از دو حالت دیگر، موضوع را به یاد می‌آوردند. این مطالعه نشان داد که افراد در خواندن و تجربه کتاب به صورت فیزیکی، به میزان زمان کمتری دچار حواس‌پرتی می‌شوند. محققان همچنین اضافه کردند:
در حالی که گوش دادن به یک کتاب صوتی یا پادکست، ممکن است یک گزینه راحت و جذاب باشد اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که این روش برای درک مفاهیم، گزینه مناسبی در مقابل خواندن نیست. به هنگام گوش دادن، مغز مدت زمان بیشتری دچار حواس‌پرتی شده و یادگیری به طبع آن دچار اختلال می‌شود.
در این مطالعه، بخشی از فرانید گوش دادن به کتاب صوتی نادیده گرفته شده است. به ندرت از شنوندگان کتاب صوتی، تمام مدت گوش دادن به کتاب را صرف نگاه کردن به یک صفحه سفید می‌کنند. مشخصاً با حذف این صفحه سفید، درصد حواس‌پرتی به مراتب بیشتر از حالت آزمایشی خواهد بود.
اغلب افراد، به هنگام گوش دادن به فایل کتاب صوتی، عموماً در حال رانندگی، راه رفتن، ورزش و همچنین کارهای خانه هستند. به صورت علمی اثبات شده است که انجام کارهای هم‌زمان موجب افزایش حواس‌پرتی و عدم تمرکز می‌شود. انجام کار موازی با شنیدن کتاب یکی از اصلی نری دلایل مخالفت مخالفان کتاب صوتی است.
هر چند از لحاظ علمی طرفداران کتاب صوتی و مخالفان آن، استدلال‌های مشابهی دارند اما آنچه که بیش از پیش می‌تواند تعیین کننده درستی یا نادرستی موضوع یکسان بودن خواندن یا گوش دادن به کتاب باشد، مباحثی است که میان این دو گروه در شبکه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها و فروم ها در می‌گیرد. در ادامه نگاهی به مهم‌ترین آن‌ها خواهیم انداخت.دیدگاه غیرعلمی نسبت به کتاب صوتی
از جمله استدلال‌های مخالفان کتاب صوتی که به صورت پست وبلاگی بیان کرده‌اند، چیزی به‌مانند حق کپی‌رایت است. آن‌ها معتقدند زمانی که کسی کتاب را به صورت صوتی می‌خواند، ممکن است خواسته یا ناخواسته با تغییر بیان یا تن صدا، مفاهیم متفاوت‌تری نسبت به متن اصلی به شنونده منتقل کند؛ به عبارت دیگر ممکن است کسی که کتاب را با صدای خود ضبط می‌کند، مفاهیم و برداشت‌های خود را وارد متن اصلی کتاب یا نحوه بیان متن اصلی کند که تأثیر زیادی بر روی برداشت شنونده می‌گذارد و قدرت تحلیل واقعی را از او صلب می‌کند. در حالی که این موارد در صورت عدم رعایت و همچنین خطا باعث نابودی متن اصلی شود اما در صورتی که به شکل درست و به جا استفاده شود، جذابیت متن را چندین برابر می‌کند.
همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، یکی دیگر از مسائل مهمی که محققان هم به نوعی آن را مطرح کردند، عدم تمرکز کافی شنونده روی متن و صدای راوی کتاب است. از آنجایی که شما در گوش دادن به کتاب صوتی عملاً هیچ رابطه فیزیکی با کتاب ندارید، مسلماً به راحتی دچار حواس‌پرتی می‌شوید. اگرچه نمی‌توان این نسخه را برای همه افراد پیچید. چرا که افرادی وجود دارند که تمرکز آن‌ها در شنیدن مطالب می‌تواند به مراتب بالاتر از کسانی باشند که همان مطالب را می‌خوانند. لذا در این مورد توانایی‌های فردی می‌تواند ملاک مقایسه باشد.
از دیگر اختلاف نظراتی که مابین مخالفان و موافقان کتاب صوتی وجود دارد، صداقت فرد راوی در بیان همه کلمات به صورت کلمه به کلمه است. در برخی موارد قسمت‌هایی به شکل پاورقی وجود دارد که اغلب در کتاب صوتی، قابلیت خوانده شدن ندارند لذا مخالفان کتاب صوتی معتقدند که خوانده نشدن قسمت‌های مختلفی به‌مانند پاورقی می‌تواند ضربه مهلکی به متن کتاب وارد کند.
در صورتی که صداقت راوی در بیان داستان رعایت شده باشد، فرد شنونده داستان به اندازه کسی که کتاب را خوانده است، بدون توجه به میزان یادگیری به شکل شنیداری، می‌بایست مفاهیم مشابه و یکسانی دریافت کند. در این صورت است که هر دو آن‌ها می‌توانند ادعا کنند واقعاً کتاب را خواندند و درک کرده‌اند.صادر کردن حکم نفی خواندن و درک موضوع کتاب با گوش دادن به آن کمی مغرضانه و افراطی است. کتاب صوتی همان‌گونه که در ابتدا گفته شد برای افراد نابینا و معلول توسعه داده شد. از این رو نمی‌توان گفت این افراد هیچ درکی از کتاب و مفاهیمی که به شکل شنیداری دریافت می‌کنند، ندارد. مفهوم «خواندن» در قلب گوش دادن به کتاب صوتی وجود دارد و نمی‌توان بر اساس معنی دایره المعارفی، مفاهیم امروزی به‌مانند گوش دادن به کتاب صوتی را مقایسه و قضاوت کرد.
نمی‌توان گفت که کتاب صوتی مناسب همه افراد است. همان‌طور که کتاب الکترونیکی و ایبوک، مناسب همه افراد نیست؛ اما نمی‌توان بر این اساس گفت که «شنیدن کتاب صوتی» از اعضای خانواده «خواندن کتاب» نیست. ما همگی قبول داریم که افراد دارای علایق و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، دلیلی وجود ندارد روشی که طرفداران اندکی تا حال به خود جلب کرده است (کتاب صوتی) را نفی یا آن را حذف کنیم. با وجود اینکه خواندن و شنیدن دو فرایند جداگانه هستند، اما در مورد کتاب، هر دو دارای تأثیر و نتیجه مشابهی هستند. لذا کسانی که به جای خواندن سنتی کتاب آن را به شکل صوتی گوش می‌دهند، نباید احساس شرمندگی یا فریبکاری داشته باشند.
همان‌طور که مشاهده کردید، ما دو راه بیشتر در مقابل کتاب صوتی نداریم. یک اینکه وارد شدن تکنولوژی به حوضه‌ای مانند خواندن کتاب و روند رو به تغییر آن را بدون توجه به معنی سنتی آن بپذیریم یا اینکه واژه‌ای جدید به جای «خواندن» جایگزین کنیم که همه مفاهیم خواندن را نه به صرف شکل آن، در بر بگیرد. تا آن زمان، شما می‌توانید با خیال راحت گوش دادن به کتاب صوتی خودتان را بی‌هیچ احساس شرمندگی ادامه دهید.

رشد کتاب صوتی در میان جامعه کتاب‌خوان به طرز شگفت‌انگیزی در طول سال‌های گذشته افزایش پیدا کرده است. به طوری که بسیاری از نویسندگان و همچنین ناشران از آن به عنوان طوفان بزرگ یاد می‌کنند. طوفانی که با خود موج بزرگی از تغییرات را ایجاد کرده است. این روزها، داشتن نسخه صوتی از یک کتاب چاپی جدید می تواند تاثیر زیادی در خرید ان داشته باشد. مخاطبان به نسبت سال‌های گذشته تمایل زیادی برای شنیدن کتاب‌های نسخه چاپی به شکل صوتی دارند. چرا که می‌توانند اوقات بیشتری از زمان خود را به خواندن کتاب اختصاص دهند.این که شما طرفدار رمان عاشقانه باشید یا بخواهید کل روزتان را به خواندن کتاب‌های علمی و تخیلی بگذرانید، آن‌چنان مهم نیست. خوشبختانه دامنه نشر و همچنین فروش کتاب‌های صوتی محدود به رمان نیست حالا می‌توانید عناوین مختلفی از کتاب‌های تاریخی، آموزشی، بیوگرافی و همچنین مستندات گوناگون را به شکل متفاوت‌تری، گوش دهید.

در این میان نباید نقش اینترنت در توسعه کتاب صوتی و همچنین سهولت در دسترسی به آن‌ها را نادیده گرفت. کافی است که شما دستگاه مناسب برای اتصال به شبکه اینترنت داشته باشید تا هر جایی و هر زمانی بتوانید از کتابخانه بزرگ اینترنتی کتاب‌های صوتی استفاده کنید.

نکته اساسی در این مورد که باید حتماً به آن دقت کنید، انتخاب دستگاه مناسب برای گوش دادن به کتاب صوتی است. اتصال به اینترنت یکی از ویژگی‌هایی است که دستگاه پخش کننده کتاب صوتی می‌بایست داشته باشد. اگر دستگاه شما غیرقابل حمل باشد، مسلماً فرصت‌های زیادی بیرون از خانه را برای شنیدن کتاب صوتی از دست خواهید داد.

لازم نیست شما در خرید دستگاه کتاب‌خوان صوتی، به دنبال عبارت اختصاصی «کتاب‌خوان صوتی» یا Audiobook Player باشید. خوشبختانه کتاب‌های صوتی به جز مواردی خاص، دارای فرمت‌های مشابه با فایل‌های صوتی دیگر به مانند موزیک هستند؛ به عبارت دیگر می‌توانید با خرید یک دستگاه پخش کننده موسیقی همراه نیز، کتاب صوتی گوش دهید. مسلماً پیشنهاد‌های زیادی برای خرید دستگاه پخش کننده کتاب صوتی وجود دارد؛ اما چه ملاک‌هایی را باید به هنگام خرید پخش کننده صوتی مد نظر داشته باشیم؟

تعیین ویژگی‌های یک پخش کننده صوتی بستگی زیادی به کارکرد و همچنین نحوه استفاده از آن دارد. مسلماً پخش کننده کتاب صوتی مناسب بزرگ‌سالان با پخش کننده صوتی جوانان یکی نیست. لذا ما در ادامه برای شما ویژگی‌های عمومی که یک پخش کننده صوتی می‌بایست داشته باشد را معرفی خواهیم کرد.
قابل حمل بودن
همان‌طور که مطالعه کردید، هدف اصلی از خرید یک پخش کننده کتاب صوتی، گوش دادن به کتاب بیرون از خانه و اوقات بیکاری است. همچنین این پخش کننده باید به شکلی باشد که در هنگام دویدن، ورزش کردن و راه رفتن دست و پا گیر انجام فعالیت شما نباشد.
به همین دلیل در هنگام خرید پخش کننده کتاب صوتی، باید بدانید که هدف از خرید و انتخاب آن چیست. اگر به دنبال استفاده از آن بیرون خانه هستید، بهتر است وزن پخش کننده سبک، کوچک و همچنین قابلیت اتصال به لباس در هنگام ورزش را داشته باشد.
در غیر این صورت اندازه و قابل حمل بودن برای شما اهمیت چندانی ندارد و می‌توانید به موارد و ویژگی‌های دیگر بیشتر توجه کنید.
نمایشگر
در مورد پخش کننده کتاب صوتی، شما نیازی به داشتن نمایشگر روی دستگاه ندارید. چرا که هدف اصلی گوش داده به کتاب است؛ اما وجود یک نمایشگر لمسی می‌تواند به شما در تجربه یک رابط کاربری ساده و همچنین لذت بخش کمک زیادی کند. وجود نمایشگر کوچک به معنی بی‌کیفیت بودن آن نیست.
عموماً پخش کننده‌های کوچک دارای نمایشگرهای باریک ولی با کیفیتی هستند که وظیفه اصلی آن‌ها در پخش و مدیریت فایل صوتی است.
حافظه ذخیره سازی
اگر تا به حال از کتاب صوتی استفاده کرده باشید، می‌دانید که حجم فایل و استاد کتاب صوتی به نسبت فایل‌های موزیک و صوتی دیگر بالاتر و با کیفیت‌تر هستند. عموماً فایل‌های موزیک چند مگابایتی هستند، این در حالی است که فایل کتاب صوتی می‌تواند تا چند گیگابایت هم افزایش داشته باشد.
لذا شما در خرید پخش کننده کتاب صوتی می‌بایست اطمینان داشته باشید که دستگاه مورد نظر شما دارای حافظه داخلی ذخیره سازی حداقل 4 گیگابایتی باشد. بهتر این است که دستگاه پخش کننده صوتی قابلیت پشتیبانی از کارت حافظه خارجی یا SD را هم داشته باشد.
پخش فرمت فایل صوتی
این روزها، شرکت‌های تولید کننده دستگاه‌های پخش کننده صوتی عموماً از فرمت‌های مخصوص به خود برای عرضه و نشر کتاب‌های صوتی استفاده می‌کنند. شرکتی به مانند اپل از فرمت M4B که فقط روی دستگاه‌هایی به مانند ایپد، ایپاد و همچنین آیفون قابل اجرا هستند، پشتیبانی می‌کند.
خرید دستگاه‌های پخش کننده خاص، مزیت و معایبی به دنبال دارد. با خرید یک دستگاه با قابلیت خواندن فایل‌های صوتی خاص شما به کتابخانه‌ای محدود اما با کیفیت دسترسی پیدا می‌کنید و علاوه بر آن، می‌توانید از دیگر کتابخانه‌ها با فرمت‌های دیگر استفاده کنید؛ اما خرید کتاب‌خوان صوتی با قابلیت پخش فرمت‌های خاص، قیمتی به نسبت بیشتر و همچنین بالاتر از پخش کننده‌های صوتی دارند.
کیفیت پخش فایل صوتی
خوشبختانه یا بدبختانه، گوش انسان درک صحیحی از تغییر کیفیت صدا از 320Kbps به 1411Kbps ندارد. علاوه بر پخش کننده صوتی، نوع بلندگو و همچنین هدفون نیز تأثیر به سزایی روی کیفیت صدا دارند. از این رو نمی‌توان تمام عوامل مؤثر روی کیفیت پخش فایل صوتی را بررسی کرد.
البته در مورد کسانی که دچار مشکلات شنوایی هستند، محدوده شنوایی خاصی که فرد در آن قادر به شنیدن است، یکی از مهم‌ترین عوامل انتخاب دستگاه پخش کننده صوتی است.
عمر باتری
هیچ کسی دوست ندارد یک روز در میان، دستگاه پخش کننده خودش را به شارژر وصل کند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در هنگام خرید پخش کننده صوتی، به طول عمر 10 تا 15 ساعته باتری آن دقت کنید. مدت زمان شارژ شدن دوباره و همچنین قابلیت استفاده از باتری‌های قلمی یکی دیگر از ویژگی‌های مهم دستگاه پخش کننده صوتی است.
اتصالات
وجود اتصالاتی به مانند بلوتوث کمک می‌کند شما بتوانید فایل‌های صوتی را میان دوستان خود به اشتراک بگذارید. علاوه براین با داشتن بلوتوث امکان گو. ش دادن به فایل صوتی بدون نیاز به هدفون با جک 3.5 میلی‌متری را خواهید داشت. در صورتی که دستگاه شما بتواند به شبکه اینترنت متصل شود، شما قادر خواهید بود، دسترسی وسیعی به فایل‌های صوتی موجود در شبکه اینترنت داشته باشید.
قابلیت نشانه گذاری
کتاب صوتی عموماً مدت زمان زیادی برای تمام کردن یک کتاب به صورت کامل نیاز دارند. از این رو شما باید در فواصل مختلف به یک کتاب گوش دهید و چه بهتر است به جای اینکه روی کاغذ آخرین دقیقه از جایی که به آن گوش داده‌اید را یادداشت کنید، دستگاه شما بتواند آن را ثبت و دوباره پخش کند. برخی از دستگاه‌ها دارای قابلیت «بوکمارک» یا نشانه گذاری هستند.
حال شما می‌دانید چه دستگاهی می‌تواند نیاز شما را به عنوان یک پخش کننده کتاب صوتی رفع کند. کافی است نگاهی به لیست برترین یا پرطرفدارترین پخش کننده‌های صوتی داشته باشید تا متوجه شوید، چه گزینه‌هایی پیش روی شما برای خرید وجود دارد. ما در این مورد هم شما را همراهی می‌کنیم. در ادامه شاهد معرفی چندین پخش کننده صوتی خواهید بود.

پخش کننده صوتی Sony NWE394
اولین پیشنهاد ما به شما، انتخاب یک پخش کننده صوتی Mp3 Player با قیمت مناسب مخصوص کسانی که دوست دارند کتاب صوتی خودشان را با کیفیت عالی بدون اینکه کارت بانکی خودشان را خالی کنند، است.
شرکت سونی، از دیرباز به پیشتازی در صنعت تولید دستگاه‌های پخش کننده صوتی، شناخته شده است. از این رو شما شاید محصولات واکمن Walkman از برند سونی را به خوبی بشناسید. این عنوان شاخص مناسبی برای انتخاب یک کتاب‌خوان صوتی است. دستگاهی که شما بتوانید از آن به هنگام راه رفتن هم استفاده کنید.
شما با خرید این مدل، می‌توانید از فضای ذخیره سازی 8 گیگابایتی که در اختیار شما قرار می‌گیرد استفاده کنید تا تعداد زیادی کتاب صوتی برای روزهای بیکاری خود بیرون از خانه داشته باشید. لازم به ذکر است که اگر حجم کتاب‌های انتخابی شما بیش از حد معمول نباشد، چیزی در حدود 100 تا 200 کتاب را می‌توانید در این دستگاه ذخیره کنید.
روند استفاده از این پخش کننده صوتی کاملاً ساده است. شما با خرید و دانلود کتاب صوتی مورد نظر خود آن را داخل کامپیوتر خود ذخیره می‌کنید. سپس با اتصال پخش کننده به کامپیوتر از طریق سیم اتصال USB، می‌توانید فایل دانلود شده را به پخش کننده انتقال دهید.
بعد از اتمام مراحل کپی شدن فایل، قادر خواهید بود که فایل را با استفاده از یک هدفون یا بلندگو ماشین یا بلندگو خانگی گوش دهید. علاوه بر این شما می‌توانید عکس، فیلم و موسیقی‌های مورد نظر خودتان را بر اساس نوع علاقه‌مندی و سبک موسیقی دسته‌بندی کنید.
همچنین دستگاه پخش کننده قادر است به عنوان رادیو نیز عمل کند. با یک‌بار شارژ کردن دستگاه شما قادر خواهید بود تا 35 ساعت به صورت مداوم به فایل صوتی گوش دهید. مسلماً زمان زیادی برای تمام کردن یک کتاب صوتی است.

نقاط قوت:

 • طول عمر طولانی باتری به مدت 35 ساعت
 • قابلیت پخش فایل‌های صوتی، تصویری و همچنین عکس
 • توانایی اتصال و شارژ توسط کابل USB
 • حافظه کافی برای ذخیره چند صد کتاب صوتی

معایب:

 • عدم پشتیبانی از کارت حافظه جانبی
 • انتخاب محدود در دو رنگ قرمز و سیاه

پخش کننده صوتی AGPTEK Ao2
اگر دوست دارید با هزینه‌ای کمتر، کیفیت بالاتری کسب کنید، گزینه دیگری از برند AGPTEK وجود دارد. این پخش کننده صوتی در عین حال که هزینه کمتر از واکمن سونی روی دست شما می‌گذارد، می‌تواند رضایت شما در گوش دادن به فایل‌های صوتی و کتاب صوتی را به دست آورد.
این پخش کننده دارای حافظه 8 گیگابایتی است و می‌تواند همانند دیگر همتای قبلی خود صدها کتاب صوتی را بدون هیچ زحمتی در خود جای دهد. علاوه بر این شما می‌توانید انواع فایل‌های صوتی، ویدیو و همچنین عکس را هم در نمایشگر آن مشاهده کنید. البته توصیه می‌کنیم از یک دستگاه توقع انجام چندین کار به صورت کاملاً ایدئال را نداشته باشید.
جای خوشحالی دارد که بدانید این دستگاه می‌تواند از کارت حافظه جانبی تا ظرفیت 128 گیگابایت پشتیبانی کند. از این رو نباید نگران حجم دستگاه و تعداد فایل‌های صوتی خود باشید. این فضا مسلماً بیش از چیزی است که به آن نیاز دارید؛ اما خیالتان را از بابت اینکه بتوانید چهار هزار فایل صوتی را در دستگاه جای دهید راحت می‌کند.
عمر باتری همچنین جوابگوی شما برای گوش دادن طولانی مدت به فایل‌های صوتی است. انگونه که شرکت سازنده اعلام کرده است، باتری این دستگاه تا 70 ساعت قابلیت پخش بی‌وقفه فایل صوتی را دارد. با این حساب شما سه روز متوالی بدون هیچ شارژی می‌توانید از دستگاه استفاده کنید.
ان چیزی که شما را به خرید این دستگاه بیش از پیش می‌تواند ترغیب کند، قابلیت پشتیبانی آن از فرمت‌های مختلف صوتی است. از این رو اگر قصد دارید با گوش دادن به کتاب صوتی لغات و اصطلاحات جدید یاد بگیرید، توصیه می‌کنیم حتماً از این دستگاه استفاده کنید. چرا که کیفیت ممتاز پخش فایل‌های صوتی می‌تواند کمک زیادی به یادگیری شما داشته باشد.
نقاط قوت

 • ارزان‌قیمت بودن دستگاه
 • دارا بودن حافظه 8 گیگابایتی به همراه قابلیت پشتیبانی از 128 گیگابایت حافظه جانبی
 • طول عمر بالای باتری تا 70 ساعت
 • پشتیبانی از فرمت‌های صوتی زیاد

معایب:

 • عدم پشتیبانی نمایشگر از کاراکترهای خاص

پخش کننده ایپاد کلاسیک Apple iPod Classic
هیچ لیستی از وسایل الکترونیکی بدون حضور یکی از نمایندگان اپل کامل و جامع نیست. از این رو است که ما نیز در قسمت پخش کننده‌های صوتی سراغ یکی از قدیمی‌ترین پخش کننده‌های موجود در بازار از سوی شرکت اپل رفته‌ایم تا به شما معرفی کنیم.
پخش کننده صوتی اختصاصی اپل با عنوان ایپاد شناخته می‌شود که نشان بارز آن وجود قسمت مدور حساس به ضربه است. با خرید این دستگاه شما هیچ نیازی به حافظه جانبی نخواهید داشت چرا که حافظه داخلی آن برابر با 160 گیگابایت است. شما در ایپاد علاوه بر اینکه می‌توانید به فایل‌های صوتی گوش دهید می‌توانید، تصویر، ویدیو و همچنین متن هم بخوانید.
مشکل بزرگی که اغلب دارندگان دستگاه‌های اپل در هنگام اولین تجربه رابط کاربری مخصوص آن، تجربه می‌کنند عدم توانایی در ارسال فایل‌ها به دستگاه از طریق کامپیوتر است.
شما برای انتقال فایل به دستگاه ایپاد از روی کامپیوتر نیاز به نصب برنامه iTunes دارید. البته باید این را در نظر داشته باشید که ایپاد با قابلیت اتصال به اینترنت به شما این امکان را می‌دهد که از گنجینه بزرگ شرکت اپل برای فایل‌های صوتی و تصویری و همچنین هزاران برنامه دیگر استفاده کنید.
تمامی فرمت‌های مخصوص اپل در نشر و توسعه کتاب صوتی به همراه دیگر فایل‌های صوتی همگی توسط این دستگاه پشتیبانی می‌شوند. ایپاد کلاسیک همچنین دارای نمایشگر 2.5 اینچی رنگی است. با یک‌بار شارژ کردن دستگاه می‌توانید تا 36 ساعت به صورت مداوم از آن استفاده کنید.
نقاط قوت:

 • طول عمر زیاد باتری نزدیک به 36 ساعت
 • پشتیبانی از اکثریت فرمت‌های صوتی
 • نمایشگر بزرگ و با کیفیت
 • 160 گیگابایت حافظه داخلی برای ذخیره فایل

معایب:

 • عدم پشتیبانی از کارت حافظه
 • قیمت زیاد دستگاه

پخش کننده صوتی انرژی سیستم Slim
این پخش کننده به نسبت دو پخش کننده قبلی از شهرت کمتری برخوردار است اما می‌تواند پاسخگوی بیشتر نیازهای شما برای گوش دادن به فایل کتاب صوتی باشد. انرژی سیستم شرکتی است که در چند سال اخیر با تولید محصولات باکیفیت و قیمت مناسب، مشتریان زیادی به خود جلب کند. دستگاه پخش کننده پیش روی شما از سری سوم اسلیم است.
این دستگاه می‌تواند علاوه بر فایل صوتی می‌تواند، فیلم و عکس نیز نمایش دهد. حافظه داخلی دستگاه در حالت کارخانه 8 گیگابایت است اما می‌توانید با افزودن کارت حافظه جانبی آن را تا 32 گیگابایت نیز ارتقا دهید. از دیگر قابلیت‌های این دستگاه امکان اتصال آن به شبکه رادیویی است. به طوری که هر زمان لازم داشتید، برنامه دلخواه خودتان را ضبط و دوباره پخش کنید.
شرکت انرژی سیستم در معرفی این دستگاه اعلام کرده که می‌تواند از فرمت TXT که فرمت رایج برای کتاب‌خوان‌ها است، پشتیبانی کند. لذا شما با خرید این دستگاه می‌توانید هم‌زمان که کتاب صوتی خود را گوش می‌دهید به مانند ایپاد، متن نوشته شده آن را به صورت ایبوک مطالعه کنید.
وزن دستگاه اندک و در حدود 30 گرم است و می‌تواند گزینه خوبی برای کسانی که دوست دارند مدام به آهنگ یا کتاب صوتی گوش دهند، باشد.
نقاط قوت:

 • کیفیت صدای خوب به نسبت قیمت
 • توانایی پخش مداوم فایل صوتی تا 60 ساعت
 • نمایشگر مناسب
 • توانایی نمایش فایل متنی
 • اتصال به رادیو

معایب:

 • عدم نمایشگر کاراکترهای خاص

پخش کننده صوتی ایپاد تاچ Apple iPod Touch
برای حسن ختام این لیست، به سراغ یکی دیگر از محصولات اپل می‌رویم. این دستگاه نسل پیشرفته ایپاد کلاسیک است و با نام ایپاد تاچ نام‌گذاری شده است. اگر می‌خواهید در کنار داشتن یک پخش کننده کتاب صوتی مناسب همه تفریحات دیگر به مانند اینترنت گردی، بازی کردن و همچنین تجربه خواندن ایبوک را داشته باشید، می‌توانید ایپاد تاچ را خریداری کنید.
در این دستگاه به طور پیش‌فرض از سیستم‌عامل مخصوص اپل استفاده شده است. این دستگاه قادر است بیشتر برنامه‌های اپل استور را اجرا کند. از جمله اینکه شما قادر خواهید بود در کنار شنیدن کتاب صوتی، صفحات شبکه مجازی خود را چک کنید یا به متن کتابی که در حال گوش دادن به آن هستید، نگاه کنید. عموماً بیشتر نرم‌افزارهایی که برای گوشی آیفون طراحی شده‌اند در این دستگاه اجرا می‌شوند.
نمایشگر این دستگاه به نسبت نسل قبلی خود بزرگ‌تر و با کیفیت‌تر شده است. با خرید ایپاد تاچ شما در کنار آن، هدفون، شارژر و همچنین راهنمای استفاده دریافت خواهید کرد. همچنین باید بدانید این دستگاه همانند دیگر همتایان خود قابلیت اتصال به اینترنت و بارگذاری اطلاعات روی آن از طریق ابر اشتراکی اپل را دارد.
نقاط قوت:

 • قابلیت پشتیبانی از امکانات دیگر اپل به جز پخش صوتی
 • 128 گیگابایت حافظه داخلی
 • دوربین 1.2 مگاپیکسلی با قابلیت ضبط ویدیو
 • نمایشگر با کیفیت

معایب:

 • عدم پشتیبانی از کارت حافظه جانبی
 • قیمت به نسبت زیاد

همان‌طور که مشاهده کردید، شما می‌توانید بر اساس بودجه و همچنین نیاز خود، دستگاه‌های مختلفی به‌منظور پخش کننده صوتی کاندید کنید. مهم این است که شما با خرید دستگاه پخش کننده صوتی علاوه بر شنیدن کتاب صوتی مورد نظر خود، احساس راحتی و سبکی کنید.

در اولین تجربه گوش دادن به کتاب صوتی به چه چیزهایی نیاز دارید؟
من این هفته اولین کتاب صوتی خودم را گوش دادم. واقعیت این است که من هیچ وقت اعتقادی به کتاب صوتی و گوش دادن به کتاب به جای خواندن آن نداشتم، اما اصرار دوستان کتاب‌خوان و همچنین چند نفر از اعضای خانواده باعث شد، برای از دست ندادن یک تجربه جدید، اولین کتاب صوتی خودم را خریداری و به آن گوش دهم.
این تصمیم زمانی که متوجه شدم کتاب مورد علاقه‌ام که مدت‌ها بود قصد خواندنش را داشتم، دوباره تجدید چاپ نخواهد شد، رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفت. یکی از همین دوستان کتاب‌خوان یا بهتر بگویم، کتاب شنو، توانست نسخه صوتی کتاب مورد نظر من را در اینترنت پیدا کند. همان روز کتاب صوتی را خریداری و شروع به گوش دادنش کردم.
فردای آن روز، زندگی من عوض شد. دیگر خانه‌ام پر از کتاب‌های نیمه ناخوانده نبود. همسایه‌هایم من را بیشتر دوست داشتند، حتی حیوان خانگی من رفتار بهتری پیش گرفته بود. حداقل این بود که من از همان روز به بعد ورزش کردن را شروع کردم و تا به امروز چند کیلویی از چربی‌های دور شکمم را توانستم آب کنم. همه این‌ها فقط با شنیدن کتاب صوتی اتفاق افتاد.
من انتظار هیچ کدام از این اتفاقات را با شنیدن یک کتاب صوتی که روزی کاملاً کم‌اهمیت و ناشناخته بود، نداشتم. از آن روز به بعد سعی کردم، هر کسی که نوک سوزن علاقه‌ای به کتاب‌خوانی دارد را به سمت شنیدن کتاب صوتی ترغیب کنم تا بتواند زندگی خودش را تغییر دهد؛ اما برای داشتن یک تجربه دل‌نشین از کتاب صوتی، نیازمند برخی پیش‌نیازها و همچنین آمادگی‌ها هستید که من آن‌ها را برای شما در ادامه لیست کرده‌ام. امیدوارم به معجزه کتاب صوتی ایمان بیاورید.یک پخش کننده صوتی
بگذارید همین‌جا به شما بگویم که لازم نیست، برای گوش دادن به کتاب صوتی، فریب تبلیغات پرزرق و برق تلویزیونی را بخورید و حساب بانکی خودتان را برای خرید یکی از آن کتاب‌خوان‌های لوکس داخل ویترین مغازه‌های الکترونیکی خالی کنید.
شما می‌توانید با استفاده از وسایل پخش کننده موسیقی به مانند Mp3 پلیر، موبایل، واکمن سبک و همچنین دیگر مواردی که قابلیت پخش صدا از روی کارت حافظه یا حتی دیسک دارند، به کتاب صوتی مورد علاقه خود گوش دهید. مسلماً بر اساس مقداری پولی که بابت خرید پخش کننده می‌دهید، می‌توانید از امکانات آن استفاده کنید.
اگر دوست دارید در کنار شنیدن کتاب، متن آن را نیز بخوانید، بهتر است از پخش کننده‌های دارای نمایشگر بزرگ نظیر ایپاد استفاده کنید. در غیر این صورت وجود یک نمایشگر ساده ‌روی پخش کننده برای همه کافی است.نرم افزار کتاب صوتی
اگر ازجمله طرفداران کتاب‌های صوتی انگلیسی هستید یا دوست دارید که با گوش دادن به کتاب‌های زبان اصلی، پایه‌های مکالمه و همچنین درک مطلب خودتان از زبان انگلیسی را بالا ببرید، می‌توانم به شما سه سایت خوب معرفی کنم. سایت Overdrive، سایت Audible و سایت LibriVox. هر کدام از این سایت‌ها بر اساس نوع کتابی که شما انتخاب کنید، ممکن است گزینه‌های پولی یا مجانی داشته باشند.
عموماً کتاب دانلود شده از طریق این نرم‌افزارها غیرقابل انتقال به دیگران هستند. لذا اگر امکان خرید و دانلود فایل به صورت فرمت صوتی دارید بهتر است این کار را انجام دهید و در صورت لزوم آن را به دوستان خود انتقال دهید. از این رو می‌توان گفت که تنها سایت‌های معتبر فروش و دسترسی به کتاب صوتی نیستند که برای شما کتاب صوتی تهیه و منتشر می‌کنند بلکه هزاران و میلیون‌ها ناشر خانگی برای کتاب صوتی وجود دارند که چه‌بسا کیفیت و همچنین تنوع بالاتری در اختیارتان قرار می‌دهند.یک خوره کتاب صوتی
هیچ‌کس از شکم مادرش، خواننده یا شنونده کتاب چه چاپی یا صوتی به دنیا نیامده است. این تجربه است که هر کسی با خواندن کتاب خوب یا بد به دست می‌آورد و هر بار در انتخاب‌های بعدی از آن استفاده می‌کند تا انتخاب درستی انجام دهد. لذا شما اگر هنوز خودتان را یک شنونده کتاب صوتی نمی‌دانید، بهتر است که به انتخاب دوست خوره کتاب صوتی خودتان احترام بگذارید و به جای رقم زدن خاطره بد از اولین کتاب صوتی، خاطره‌ای شیرین در ذهنتان ثبت کنید.
خوشبختانه ویژگی منحصر به فردی در انتخاب و نشر کتاب صوتی وجود دارد و آن انتخاب کتاب‌های برتر برای تبدیل آن‌ها به شکل صوتی است. لذا احتمال اینکه شما به صورت کورکورانه از میان کتاب صوتی به یک انتخاب عالی برسید نسبت به زمانی که قصد انتخاب از روی قفسه کتاب دارید، بیشتر است.

هدفون مناسب
تقریباً همه ما تجربه هدفونی که گوش را اذیت می‌کند، داشته‌ایم. این حس به هیچ وجه نمی‌تواند در کنار گوش دادن به کتاب صوتی مورد علاقه‌تان، لذت‌بخش باشد. از طرف دیگر کسی دوست ندارد، صدای راوی مورد علاقه‌اش را نازک‌تر یا کلفت‌تر از واقعیت بشنود. توصیه می‌کنم به جای اینکه پول خودتان را صرف خریدن پخش کننده‌های اختصاصی و گران‌قیمت کنید، سعی کنید روی پخش کننده ارزان که دارای خروجی صدای باکیفیت باشد، سرمایه‌گذاری کنید. همچنین شما نیازمند هدفونی هستید که بتواند صدا را با کیفیت خوب به گوش شما برساند.
در نظر داشته باشید اگر می‌خواهید به هنگام دویدن یا هر فعالیت بدنی دیگر، کتاب صوتی گوش دهید، بهترین گزینه خرید یک هدفون بدون سیم است. در غیر این صورت، داشتن هدفون با سیم را به بی‌سیم ترجیح دهید. در ضمن فکر گوش دادن به کتاب صوتی بدون هدفون را از سرتان بیرون کنید مگر اینکه همه خانواده یا دوستانتان علاقه شدیدی به همان رمانی که شما گوش می‌دهید، داشته باشند.

باک پر از بنزین
اگر همانند من مشتاق به پایان رسیدن کتاب صوتی باشید، می‌بایست باکی پر از بنزین هم داشته باشید. در مواقعی که با ماشین از سرکار به خانه باز می‌گردم، طولانی‌ترین مسیر بازگشت را انتخاب می‌کنم تا بتوانم حداقل بک فصل را در راه گوش هم.
به همین دلیل روز قبل باک بنزینم را پر می‌کنم. اگر دوچرخه دارید یا پای پیاده همیشه به کتاب صوتی گوش می‌دهید، به خودتان برسید، خوراکی‌های میان وعده‌ای همراهتان باشد تا به هنگام پیاده روی یا دوچرخه سواری از خودتان پذیرایی کنید.

کفش راحتی
همه ما دوست داریم، روی مبل دراز بکشیم، شومینه را روشن کنیم، نیم نگاهی به کتاب مورد علاقه‌مان داشته باشیم و با حالتی فیلسوفانه آن را ورق بزنیم و بخوانیم. همین مورد درباره کتاب صوتی هم صداق است. با این تفاوت که شما به جای دراز کشیدن، می‌توانید در حال راه رفتن به کتاب خواندن یا گوش دادن ادامه دهید.
برای کسب تجربه‌ای مشابه با کاناپه، شومینه و لیوان داغ چایی توصیه می‌کنم کفش‌های پیاده روی راحت به همراه یک دست لباس ورزشی ساده همیشه داشته باشید تا در مواقع پیاده روی خیالتان از بابت خستگی و اذیت شدن پاهایتان بعد پیاده روی، راحت باشد. همچنین هر چقدر کفش و لباس شما راحت‌تر باشد، تمرکز بیشتری روی کتاب خواهید داشت.

بهانه‌تراشی و خلاقیت
شاید شما از جمله کسانی باشید که کار بیرون از خانه اندکی دارید و نیازی ندارید هر روز برای گوش دادن به کتاب صوتی قدم بزنید. بهترین روش برای گوش دادن به کتاب صوتی و پیاده روی کردن توأمان، بهانه‌تراشی یا خلاقیت در ایجاد فرصت‌های پیاده روی است.
یکی از دوستان من به بهانه گرداندن دختر کوچک خودش بیرون از خانه، هر روز عصر به پیاده روی و همچنین گوش دادن به کتاب صوتی مورد علاقه‌اش می‌گذراند و در طول مدتی که دخترش یک سال بزرگ‌تر شد او نیز چندین کتاب را به شکل صوتی مطالعه کرد.
گوش دادن به کتاب صوتی روی تردمیل، هنگام آشپزی کردن و همچنین نگاه کردن به صفحات شبکه مجازی، می‌تواند خلاقیت دیگری برای فراهم کردن زمان لازم برای گوش دادن به کتاب صوتی مورد علاقه باشد. خوشبختانه کتاب صوتی انعطاف‌پذیری خوبی در برابر فعالیت‌های جانبی دارد.
هر چند منتقدان کتاب صوتی، معتقدند که حواس‌پرتی به هنگام انجام فعالیت بدنی و گوش دادن به کتاب صوتی، باعث می‌شود فرد بازده کافی از شنیدن کتاب به مانند خواندن آن نداشته باشد. از این رو گوش دادن به کتاب صوتی را «فریبی» بیش نمی‌دانند.

خلوت‌نشینی
گاهی لازم است که از زندگی شلوغ و پرهیاهویی که در اطرافتان جاری است فاصله بگیرید و مدت زمانی را صرف خودشناسی و همچنین تفکر کنید. مدت زمان خلوت‌نشینی شما می‌تواند بر اساس توانایی تحمل تنهایی باشد. گوش دادن به کتاب صوتی در هنگام خلوت‌نشینی یکی از روش‌های افزایش تمرکز و همچنین بهره‌وری است. کافی است به جای اینکه صدای تیک‌تاک ساعت روی دیوار را تحمل کنید، فایل صوتی کتاب مورد علاقه خودتان را دانلود و آن را در تنهایی پخش کنید.
بگذارید صادق باشیم، کتاب دوست خوبی برای روزهای تنهایی است اما کتاب صوتی بهترین دوست دوران تنهایی شما می‌تواند باشد. لذا همیشه در کنج خلوت خود چند فایل صوتی آماده داشته باشید.

لیست کارهای روزانه
لیستی از کارهای روزانه و روتین که همیشه در خانه یا بیرون از خانه انجام می‌دهید تهیه کنید. کارهایی که انجام آن‌ها نیاز به تمرکز آن چنانی و همچنین دقت زیاد ندارد. هر یک از موارد داخل لیست شما می‌تواند گزینه خوبی برای همراهی کردن با کتاب صوتی باشد. کارهایی به مانند ظرف شستن، دراز کشیدن زیر آفتاب، مراقبت از گیاهان، تمیز کردن خانه، دورهمی دوستانه و حتی رانندگی کردن زمینه بالقوه‌ای برای پخش کتاب صوتی در پس‌زمینه خود هستند.
هر چقدر کارهای شما نیاز به تمرکز کمتری داشته باشد، دقت شما به سمت کتاب صوتی معطوف‌تر خواهد شد. لذا اگر قصد دارید کتاب تاریخی یا زندگینامه‌ای از کسی بشنوید، توصیه می‌کنیم در اوقات کاملاً بیکاری و حداقل فعالیت به آن گوش دهید.

لیست خرید آخر هفته
از این به بعد داخل لیست خرید آخر هفته خودتان می‌توانید کتاب صوتی را هم جای دهید. من دوست دارم به هنگام خرید کردن یا همراهی کردن با یکی از اعضای خانواده خودم در فروشگاه‌ها، به کتاب صوتی دلخواهم گوش دهم. شما هم می‌توانید، از کتاب صوتی دوست داشتنی خود در این مواقع استفاده کنید.
علاوه بر این اگر در فروشگاهی هستید که می‌توانید کتاب صوتی خریداری کنید، حتماً دست بجنبانید و یک یا دو مورد از کتاب‌هایی که دوست دارید را خریداری کنید. هزینه خرید کتاب صوتی همان‌طور که میدانید به مراتب پایین‌تر از کتاب چاپی است.

فهرست نشنیده‌ها
نشنیده‌ها بیشتر از اندک فایل‌های صوتی است که شما شنیده‌اید. به جای اینکه داستان شنیدن کتاب صوتی خودتان را با یک یا دو کتاب صوتی به پایان برسانید، توصیه می‌کنم لیستی از کتاب‌های دلخواه خودتان که سال‌ها بود دوست داشتید بخوانید و وقت آن را نداشتید، تهیه کنید.
به مرور زمان، یکی بعد از دیگری آن را روی پخش کننده صوتی خودتان ذخیره و در اوقات بیکاری خود گوش دهید. در پایان سال متوجه خواهید شد که بدون اراده خاصی، توانسته‌اید چندین کتاب را به پایان برسانید. نمی‌توانید؟ اگر هنوز مردد هستید، وقت آن رسیده که دست به کار شوید.

خب حالا فهمیدید چرا زندگی من بعد از اولین کتاب صوتی که گوش دادم تغییر کرد؟ من برای شنیدن کتاب صوتی، مجبور بودم پیاده روی کنم، پس وزن کم کردم. خودم رو مجبور به پیاده روی دور خانه و احوال پرسی با همسایه کردم و به مرور متوجه شدم، اخلاق آن‌ها نسبت به من تغییر کرده و بهتر شده است.
از طرف دیگر بهانه‌ای به جز بردن و گرداندن حیوان خانگی خودم برای گوش دادن به کتاب صوتی نداشتم. بعد از مدتی فهمیدم که زبون بسته هم حالش از وقتی من بهانه کتاب صوتی پیدا کردم، بهتر شده است. این بود که همه زندگی من تقریباً از این رو به آن رو شده بود.
هر بار که کتاب صوتی جدیدی انتخاب و برای گوش دادن داخل پخش کننده خودم بارگذاری می‌کنم، روی لیست بزرگی از کتاب‌هایی که هنوز نخوانده باقی مانده خط می‌کشم و سعی می‌کنم زودتر با تمرکز بیشتر، کتاب صوتی فعلی رو به پایان برسانم.

دکمه بازگشت به 30 ثانیه قبل
دست داخل جیبتان گذاشته و کل مسیر خانه تا محل کارتان را به کتاب مورد علاقه خودتان گوش می‌دهید؛ اما در این میان مجبور هستید حواستان را به دو طرف خیابان هم بدهید یا به ماشینی که از کنارتان می‌گذرد نگاهی بیندازید.
همه این عوامل باعث می‌شوند شما حواستان از کتابی که در حال گوش دادن به آن هستید، پرت شود. اصلاً نگران نباشید. به جای ادامه دادن و گم کردن قاتل زنجیره‌ای رمان پلیسی که گوش می‌دادید، کافی است که دکمه برگشت به 30 ثانیه عقب‌تر را فشار دهید تا اثر سرنخی در مورد قاتل اصلی داستان پیدا کنید.
این دکمه روی همه پخش کننده‌های صوتی وجود دارد و به شما این امکان را می‌دهد که با کمترین زحمت، فایل را به جایی کمی قبل‌تر برگردانید و دوباره گوش دهید.

بیش از 1,500,000 کاربر

اپلیکیشن‌های ذهن بوک را دانلود کرده‌اند و مشتری ذهن بوک هستند.

بیش از 700 ناشر و مولف

کتاب‌های خود را برای فروش الکترونیکی در ذهن بوک منتشر کرده‌اند.

70% سهم فروش کتاب

برای ناشران و مولفان است و هزینه‌ای برای انتشار کتاب‌ها دریافت نمی‌شود.

اپلیکیشن‌های ذهن بوک

قابل نصب روی آیفون، آیپد، اندروید و ویندوز است به ذهن بوک بپیوندید.