چهار دلیل برای استفاده از برنامه روزانه

من از فروردین سال ۹۸ شروع به استفاده از یک دفتر برنامه ریزی کردم. با وجود اینکه من آدم بسیار هدفمندی بودم اما استفاده روزانه از سیستم برنامه ریزی روزانه زندگی من را در بیش از سه ماه گذشته در جنبه‌های زیادی تغییر داد.

success daily planning reasons

چهار دلیل برای استفاده از برنامه روزانه

من از فروردین سال ۹۸ شروع به استفاده از یک دفتر برنامه ریزی کردم. با وجود اینکه من آدم بسیار هدفمندی بودم اما استفاده روزانه از سیستم برنامه ریزی روزانه زندگی من را در بیش از سه ماه گذشته در جنبه‌های زیادی تغییر داد.

دفتر برنامه ریزی روزانه

با وجود اینکه من آدم بسیار هدفمندی بودم اما استفاده روزانه از سیستم برنامه ریزی روزانه زندگی من را در بیش از سه ماه گذشته در جنبه‌های زیادی تغییر داد.

برای من مهم بود که سیستمی را به کار بگیرم که تمایلات، اهداف و تصمیمات و مقاصدم را روزانه به طور شفاف و واضح مشخص کنم.

و دفتری که قبلا از آن استفاده می‌کردم فضا و ساختاری که برای چنین برنامه ریزی کاملی لازم بود را به من نمی داد.

حالا هر روز، هر هفته و هر ماه من در حال نوشتن چیزی که می‌خواهم هستم.

از ژورنال استفاده می‌کنم تا قبال دنبال کردن اهدافم حسابگر و پاسخگو باشم. تمرین می‌کنم که برای پیروزی‌های کوچک و بزرگ قدردان باشم.

دانلود انواع کتاب های صوتی ایرانی و خارجی از اپلیکیشن ذهن

حالا واقعا می‌بینم که چیزهای بسیار بیشتری برای شکرگزاری وجود دارد. نعمت‌های بسیاری که هر روز می‌توانم بابتشان قدردانی کنم.

تبدیل شدن به فردی هدفمند یک جابجایی قدرتمند است. احتمالا مهمترین جابجایی کل عمر آدم است.

تنظیم اهداف پایه و اساس انگیزه، بهره وری، رشد، نظم و انضباط، فداکاری و موفقیت است.

و سپاسگزاری و قدردانی بابت پیروزی‌های روزانه، شادی و سعادت را برای شما رقم می‌زند.

علت اینکه باور دارم یک بار نوشتن اهداف کافی نیست، همین است.

شما نیاز دارید که هر روز هدفمند باشید. واضح و روشن کنید که هر روز، هر هفته و هر ماه چه می‌خواهید.

و در پایان هر روز، پاسخگوی کارهای کرده و نکرده باشید. و نشانه دهید که بابت دستاوردها و نعمت‌های آن روز شکرگزار هستید.

استفاده از دفاتر برنامه ریزی یک راه عالی برای شروع کردن است.

چهار دلیل برای استفاده از دفتر برنامه ریزی روزانه

۱- یک ساختار برای شفاف سازی اهداف، مقاصد و آرزو‌هایتان به شما می‌دهد.

ساختارفراهم شده توسط یک دفتر یا سیستم برنامه ریزی روزانه نجات بخش است. تا قبل از اینکه استفاده از این سیستم رو شروع کنم در انجام کارهای روزانه ام استمرار نداشتم. و قطعا درباره مقاصد هفتگی و ماهانه هم چندان ثابت قدم نبودم. نظم و دیسیپلین نداشتم زیرا ساختار نداشتم. به نظر نوشتن همه اهداف روزانه، ماهانه و هفتگی روی کاغذ خیلی کار می‌برد. نوشتن آن‌ها به صورت دیجیتال در تلفن هوشمند یا کامپیوتر نیز همانقدر زحمت دارد.

راهنمای جامع و کامل دانلود جدیدترین کتاب های گویا و صوتی، مقالات و فیلم های آموزشی روز دنیا در ذهن

اما در این ژورال هر ماه، هر هفته و هر روز برای شما طراحی شده است. شما می‌توانید اولویت‌ها، اهداف، وظایف، برنامه‌ها و پروسه کار را در این دفتر پیاده کنید. به شما این امکان را می دهد که هر روز مقاصد خود را برای شش ماه بنویسید.

این کار بسیار ساده و آسان است. و سادگی این کار من انگیزه‌ ای است که هر روز اهدافم را بنویسم و هر شب روند پیشرفت کار را مرور کنم. اما دیگر هیچ عذر و بهانه ای ندارم.

وقتی هدف گذاری را تا حد امکان ساده می‌کنید، بهانه گیری یا انجام ندادن آن کار واقعا سخت می‌شود.

۲- در برابر اهداف خود پاسخگو و مسئولیت پذیر باقی می‌مانید

سخنرانان انگیزشی اغلب ما را تشویق می‌کنند تا خود را با دوستانی مثبت، هم فکر و با انگیزه محاصره کنیم تا باعث شوند که در برابر برنامه‌ها و اهدافمان پاسخگو باشیم.

چه یک دایره تنگ از افراد مثبت اطراف خود داشته باشید چه نداشته باشید، برنامه ریز روزانه دقیقا همین هدف را دارد. شما را برای هر هدفی که می‌ریزید پاسخگو نگه می دارد.

از بعضی جهات اینکه به خود در برنامه ریزی روزانه متعهد باشید نیرومند تر از به اشتراک گذاشتن تعهد با افراد دیگر است. زیرا آدم می‌تواند در نتایج کار برای بقیه بزرگنمایی کند. ولی بسیار سخت تر است که به خود دروغ بگویید.

وقتی چیزی را به عنوان هدف روزانه، ماهانه یا سالانه می‌نویسید به خود و کائنات قول می‌دهید که بهترین تلاشتان را برای دنبال کردن و رسیدن به آن می‌کنید.

سیستم پاسخگویی و دانستن اینکه باید با در پایان هر روز با نتیاج کار مواجه شوید یک منبع قدرتمند انگیزه است. تمایل برای مانع از ناامید شدن، جرقه ای به وجود می آورد که شما را به سمت عمل کردن سوق می‌دهد.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که اهداف خود را می‌نویسند، ۳۳ درصد در دستیابی به آن ها موفق تر از کسانی هستند که مقاصد خود را نمی‌نویسند. و پاسخگویی و مسئولیت پذیری نقش بزرگی در این قضیه بازی می‌کند.

۳- تنظیم هدف و دست‌یابی به آن‌ها احساس خوبی می‌دهد

در کتاب The Molecule Of More نوشته Daniel Z. Lieberman و Michael E. Long درباره ماده شیمیایی که از مغز ترشح می‌شود و دوپامین نام دارد صحبت شده است.

دوپامین باعث می شود که ما به دنبال چیزهایی که در زندگی می خواهیم برویم و وقتی به خواسته‌هایمان رسیدیم از طریق ایجاد یک حس مثبت به ما پاداش می‌دهد.

در وهله اول دوپامین علت نوشتن اهدافمان روی کاغذ است.

و برای همین است که خط زدن کارهایی که انجام دادیم از روی لیست این همه لذت بخش است.

رضایت پس از دست‌یابی به چیزی، توسط دوپامین بالا ایجاد می‌شود.

بنابراین استفاده از برنامه ریز روزانه فقط به معنای اینکه کلی کار پشت سر هم انجام دهیم، فعال‌تر و موفق‌تر باشیم نیست. درباره شادی و لذت بردن از مسیر نیز است.

و لذت زیادی در شناختن عادات مثبت، ایده‌ها و برنامه‌هایی که می‌خواهیم بخشی از زندگی ما باشند و همچنین دست مریزاد گفتن به خود هنگام پیشرفت وجود دارد.

همه ماجرا دوپامین نیست.

تنظیم هدف اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری نیز به شما اقا می‌کنید.

احساس اینکه زندگی شما مهم است و در حال تغییر آن هستید.

تعیین هدف احساس استقلال بیشتری را القا می‌کند. احساس اینکه بر خلاف تاثیر نیروهای خارجی کنترل زندگی خود را در دست دارید.

با استقلال بیشتر و فهمیدن اینکه شما تنها کسی هستید که می توانید زندگی خود را کنترل کنید، به دنبال مالکیت و تسلط بیشتری نسبت قبل می روید.

مسئولیت بیشتری برعهده می‌گیرید تا تغییرات مهمی در زندگی ایجاد کرده و تجربیات بیشتری داشته باشید.

ترکیب اعتماد به نفس، عزت نفس و استقلال به کار شما سرعت می‌بخشد و نه تنها موفق می‌شوید بلکه از تک تک قدم‌های خود در این مسیر لذت می‌برید.

۴- به شما فضایی برای قدردانی می دهد

یکی از بهترین جنبه های استفاده از دفاتر برنامه ریزی روزانه ساختاری است که در آن می‌توانید نشان دهید که بابت نعمات موجود در زندگی شکرگزارید.

قدردانی یک از قدرتمندترین تقویت کننده های شادی طبیعی است.

شاون آخور روانشناس مثبت نگر در کتاب Happiness Advantage توضیح می دهد که نوشتن مرتب مواردی که بابت آن‌ها شکرگزارید، شادی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

برنامه ریزی روزانه زمینه‌ای برای قدردانی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالیانه ایجاد می‌کند. در پایان هر روز یک فضایی برای مرور روز دارید.

از این فضا برای نوشتن از همه چیزهای مثبت، سازنده و شگفت انگیزی که در آن روز بدست آوردید خواهید داشت.

امروز با دوستان و همکاران جدید یا فرصت‌های تازه آشنا شدید؟

چه نعمات، دستاورد‌ها، نقاط عطف و نتایجی را امروز بدست آوردید؟ آیا امروز غذای سالم خوردید؟ باشگاه رفتید، دویدید و شنا کردید؟

یا صفحاتی از یک کتاب عالی را مطالعه کردید؟ آیا زمان مفیدی را با دوستان، بچه‌ها، اعضای خانواده یا کسی که دوستش دارید گذراندید؟

بررسی روز باعث می شود که پیگیر همه چیزهای شگفت انگیز که در زندگی روزمره اتفاق می‌افتد باشید و چیزهایی را بیابید و بینید که ممکن است از آن‌ها غافل شده باشید.

تمرین قدردانی روزانه شما را شادتر، صلح طلب تر و متعادل تر از قبل می کند.

چارچوبی برای رشد، پیشرفت، شادی و موفقیت

هدف اولین قدم برای تبدیل ایده‌ها به نتیجه قابل لمس در زندگی است.

و بهترین راه برای دستیابی پیوسته به اهداف داشتن ساختار است.

همه به ساختار نیاز دارد و اگر ساختارمند نباشیم به هیچ چیز نمی رسیم.

برنامه ریزی روزانه یک راه درست برای ساختارمند کردن رشد، خوشبختی، موفقیت و سفر شما روی این زمین است.

برای تهیه برنامه ریز روزانه و شروع مسیر حتما نگاهی به دفاتر یا سیستم های برنامه ریزی روزانه بیندازید.

برای ما نظر بگذارید و بگویید که با برنامه ریز روزانه خود قصد دارید چه کاری انجام دهید.

آیا از این ژورنال برای لاغر شدن و روی فرم ماندن، غذای سالم خوردن، بیشتر کتاب خواندن، یادگیری یک زبان جدید، صرف زمان بیشتر با کسی که دوستش دارید، بیشتر پول درآوردن، کمک کردن به مردم، ترک کردن شغل خود برای رفتن به سمت رویاهایتان استفاد می‌کنید؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید