۹ راه برای اینکه بدانیم چگونه می توانیم شور و اشتیاق در زندگی خود ایجاد کنیم.

شور و اشتیاق در زندگی
شور و اشتیاق در زندگی

زمانی که میلیون ها علاقه در درون خود دارید پیدا کردن راه درست زندگیتان و ایجاد شور و اشتیاق در زندگی بسیار دشوار است. هر کدام از علاقه های درونی شما مثل یک فرصت به نظر می‌ رسند، اما کدام یک مسیر صحیح برای زندگی شما است؟ 

مسیر صحیح زندگی
مسیر صحیح زندگی

اشتیاق بیش از حد به انجام کاری می‌تواند شما را متقاعد سازد که از دیگر علاقه های درونی خود صرف نظر کنید. با این حال، این دلهره در درون شما وجود دارد که آیا بهترین گزینه ممکن را انتخاب کرده اید؟ آیا میتوانید شور و اشتیاق در زندگی را بدست آورید؟
چگونه می توانید تصمیم بگیرید از بین علاقه های درونی خود کدام را برگزینید؟ برای فهم این موضوع، ما با اعضای شورای جوانان کارآفرین مشورت کردیم تا راه حلی برای اشخاصی که می خواهند از بین علاقه های درونی متعدد خود، بهترین گزینه را برگزینند اما اشتیاق خاصی ندارند، ارائه دهند.

۱. روی آنچه که شما را جذب می کند، تمرکز کنید.

تمرکز
تمرکز

روی چیز هایی که بیشتر از همه توجهتان را جلب می کنند، تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر شما واقعاً به نقاشی و نوازندگی گیتار علاقه دارید، اما قلموی نقاشی بیشتر توجهتان را جلب میکند، این نشانه ای است که علاقه ی واقعی شما را مشخص می کند.

۲. امتحان کردن علاقه های درونی

تنها راه درست برای فهمیدن اینکه کدام یک از علاقه های درونی خود را دنبال کنید، این است که همه آن‌ها را یک بار امتحان کنید. یکی از آن ها را انتخاب کنید و انجامش دهید. اگر از انجام آن لذت نبردید، سراغ گزینه ی بعدی بروید. در این روند اگر علاقه ی اصلی خود را پیدا کردید، بقیه علاقه هایتان را به عنوان یک سرگرمی دنبال کنید.اینگونه می توانید شور و اشتیاق در زندگی ایجاد کنید.

۳. آزمایش‌های یک ماهه را امتحان کنید.

 اگر از یادگیری موضوعات مختلف لذت می برید نیازی به یافتن “علاقه ی واقعی” خود ندارید.  اما اگر می خواهید علاقه ی واقعی خود را کشف و شور و اشتیاق در زندگی خود ایجاد کنید، به طور جدی یک ماه روی یک موضوع تمرکز کنید.

با افرادی که در رشته ی مورد نظرتان فعالیت می کنند، ملاقات کنید. هر خبرنامه و کتاب مربوط به آن رشته را بخوانید. صبح ها زودتر بیدار شوید و روی موضوع مورد نظرتان کار کنید. بعد از ۲۰ تا ۳۰ روز تمرکز، باید انتخاب کنید که آن را رها میکنید یا ادامه می دهید.

۴. صبر داشته باشید.

زمان دادن به خود
زمان دادن به خود

شما نمی توانید علاقه ی درونی خود را در طول یک روز کشف کنید. اگر با گذشت زمان حس کردید به انجام کاری علاقه ندارید، باید آن را رها کنید. به خودتان زمان بیشتری بدهید تا علاقه ی واقعی خود را کشف کنید. شما باید آن کاری را انجام دهید که نسبت به آن اشتیاق دارید.

۵. از دیگران سوال بپرسید.

با دیگران درباره ی همه ی علاقه های درونی خود مشورت کنید تا ببینید نظر آن ها درباره اینکه بیشترین علاقه یتان کدام است، چیست؟ ببینید آنها بزرگترین نقاط قوت شما را چه می دانند؟ کدام یک از علاقه های درونی شما باعث می‌شود وقتی درباره ی آن صحبت می‌کنید چشم‌هایتان برق بزند؟  این بازخورد وقتی ارزشمند است که شما خودتان درباره ی علاقه ی واقعیتان مطمئن نیستید. 

۶. هیچ کاری انجام ندهید.

شور و اشتیاق در زندگی
شور و اشتیاق در زندگی

اگر از علاقه ی واقعی خود مطمئن نیستید، یک روش دقیق برای یافتن آن وجود دارد: کمی زمان صرف کنید، بدون انجام هیچ کار و سرگرمی، تنها آزادی بی‌هدف را دنبال کنید. هر فعالیتی که در این دوره زمانی به نظر شما جذاب آمد، احتمالا چیزی است که در مورد آن شور و اشتیاق دارید. هوشمندانه است که آن فعالیت را در زندگی حرفه‌ای یا شخصی خود دنبال کنید.شاید این راهی باشد تا شور و اشتیاق در زندگی را بدست آورید.

۷. چابک بمانید.

شور و اشتیاق در زندگی
شور و اشتیاق در زندگی

اگر هنوز جایگاه خاص خود را کشف نکرده‌اید، حرفه خود را بر روی طیف گسترده ای از علاقه های درونی خود متمرکز کنید. با بررسی علایق گوناگون، شما تجربه بیشتری به دست خواهید آورد و احتمالاً می توانید علاقه ی واقعی خود را در طی این فرایند پیدا کنید. اگر هم علاقه ی خود را پیدا نکردید، حداقل شما طیف وسیعی از تجارب به دست آورده اید. تا وقتی که اشتیاق واقعی خود را پیدا نکردید، چابک باشید.

۸. تحقیق کنید.

اگر علایق زیادی دارید اما اشتیاق خاصی ندارید، بدانید که زمان آن رسیده که کمی محکمتر حرکت کنید. زمان خود را صرف تحقیق کنید. طیف وسیعی از علاقه های درونی خود را تجربه کنید. اگر ترجیح دادید کاری را انجام ندهید، احتمالاً این علاقه ی شما نیست. اما اگر فعالیت برایتان جالب است، روی آن تمرکز کنید.نقطه روشن اینجاست که شما شور و اشتیاق در زندگی رابدست آورده اید.

۹. به فعالیت های دیگر بیندیشید.

شور و اشتیاق در زندگی
شور و اشتیاق در زندگی
 گاهی اوقات منافع شما در مقابل اشتیاقتان قرار میگیرد. اگر به اندازه کافی وقت صرف سرمایه‌گذاری در یکی از علاقه های درونی خود را ندارید، باید درباره موضوعات دیگر تحقیق کنید. با این حال برخی از مردم تمام عمر خود را صرف جستجوی چیزی می‌کنند که به آن علاقه دارند و تسلیم نمی‌شوند و همه آن همان شور و اشتیاق در زندگی است .

پیشنهاد میکنم بخوانید : چطور میتوانیم وقتی با موانع واقعی زندگی روبرو می‌شویم شاد باشیم؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید