فعالسازی چاکرای دوم ؛ با این راهکارها به تعادل احساسی برسید

فعالسازی چاکرای دوم

فهرست مطالب

از چاکراها و جریان انرژی در بدن چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید فعالسازی چاکرای دوم جه تأثیری بر شرایط روحی و جسمی‌تان خواهد داشت؟ اگر دوست داشتید جواب این سؤال‌ها را بدانید، در ادامه با ما همراه باشید. ما در این مقاله ذهن از همه‌چیزهایی که باید از چاکرای دوم بدانیم با شما صحبت کرده‌ایم.

چاکرا چیست؟ با جریان دهنده انرژی بدن بیشتر آشنا شوید

بیایید قبل از اینکه از فعالسازی چاکرای دوم حرف بزنیم، مفهوم چاکرا را به‌طور دقیق بررسی کنیم. دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، ابعاد مختلف و متفاوتی دارد. اما ما تنها می‌توانیم سه بعد از ابعاد دنیا را درک کنیم و بسنجیم.

درباره ابعاد و بخش‌های دیگر دنیا، نظرات مختلفی ارائه شده است. یکی از قدیمی‌ترین و درعین‌حال پر بحث‌ترین نظریه در این رابطه، درباره جریانی از انرژی است که به فرآیندهای روحی و جسمی ما شکل می‌بخشد.

فرض کنید در دنیایی از انرژی‌های مثبت و منفی احاطه شده‌ایم. این جریان انرژی در تمام موجودات جریان دارد و به تمام فعالیت‌ها شکل می‌دهد. به نظر شما بدن ما به‌صورت خودکار توانایی درک مثبت یا منفی بودن انرژی و جذب نوع مثبت آن را دارد؟

اگر جواب منفی است، چه سازوکاری می‌تواند انرژی منفی را از بدن ما دفع و انرژی مثبت را جذب کند؟

جواب در مفهوم چاکرا پنهان شده است. اما چاکرا چیست؟

چاکرای بدن

چاکرا چیست؟

صبر داشته باشید! هنوز به فعالسازی چاکرای دوم نرسیده‌ایم! باید قبل از آن بدانید که رشته‌هایی از انرژی در سرتاسر بدن ما جریان پیدا کرده‌اند که می‌توانند انرژی کیهان را در بدن جاری کنند. اما سر راه این رشته‌های حامل انرژی، قسمت‌های مخروطی قیف مانندی قرار دارند که توانایی جذب و پراکندن انرژی به داخل و بیرون از بدن را دارند.

به این قیف‌های در حال چرخش، چاکرا می‌گویند. همان قهرمان‌های اصلی در جذب و دفع انرژی کیهانی. هفت چاکرای اصلی در بدن ما قرار گرفته‌اند.

چاکرای ریشه، بارنگ قرمز که در بخش تحتانی و نزدیک به نشیمن‌گاه قرار گرفته است. چاکرای دوم که چاکرای خاجی نام دارد و زیر ناف قرار گرفته است و به رنگ نارنجی نشان داده می‌شود.

چاکرای سوم، چاکرای خورشیدی نام دارد و بالاتر از ناف قرار گرفته است و رنگ معرف آن زرد است.

چاکرای چهارم، چاکرای قلب است و درست بین قفسه سینه قرار گرفته است. رنگ چاکرای قلب، سبز است.

چاکرای پنجم، چاکرای گلو نام دارد. رنگ آن ارغوانی است و درست در کنار غده تیروئید قرار گرفته است.

چاکرای ششم، چشم سوم نام دارد. چشم سوم بنفش رنگ است و در پیشانی قرار گرفته است.

چاکرای هفتم هم چاکرای تاج نام دارد. چاکرای هفتم در سر ما قرار گرفته است و رنگ آن سفید است.

برای مطالعه بیشتر: چگونه کاریزماتیک باشیم؟ ۷ استراتژی برای توسعه کاریزما

چاکراهای اصلی بدن

چاکرای دوم

بله! بالاخره به فعالسازی چاکرای دوم رسیدیم. بیایید کمی از چاکرای دوم حرف بزنیم. همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردم، چاکرای دوم به چاکرای خاجی معروف است. این چاکرا درست در قسمت پایینی شکم قرار گرفته است.

مسئولیت اصلی چاکرای خاجی، کنترل احساسات و لذات جسمی است. البته این چاکرا با قوه خلاقیت ما هم ارتباط تنگاتنگی دارد. اگر چاکرای خاجی دچار اختلال در عملکرد شود (یعنی بیش‌ازاندازه باز یا بسته باشد)، می‌تواند مشکلات زیادی به وجود بیاورد و بدن را تحت تأثیر قرار بدهد.

یکی از عمده‌ترین اختلالاتی که تحت تأثیر عملکرد ناقص چاکرای دوم به وجود می‌آید، اختلالات هورمونی است. این چاکرا به‌طور مستقیم با هورمون‌های جنسی افراد در ارتباط است و می‌تواند تخمدان‌ها، پروستات و هورمون‌های استروژن و پروژسترون را دچار اختلالات اساسی کند.

احساس آشفتگی، اختلالات جنسی، افراط‌‌وتفریط در تمایلات جنسی، سرکوب احساسات، بی‌نظمی مالی و دردهای نواحی تحتانی بدن از دیگر مشکلات جسمی هستند که می‌توانند با اختلال در کارکرد چاکرای خارجی به وجود بیایند. به همین دلیل فعالسازی چاکرای دوم اهمیت زیادی دارد.

چاکرای دوم کجاست

افرادی که چاکرای دوم فعال دارند:

نشاط، شادی و خوش‌بینی از ویژگی‌های این دسته از افراد است. آن‌ها معمولاً شخصیت‌های کاریزماتیک دارند و بر سایرین تأثیر مثبتی می‌گذارند. رفتار جنسی طبیعی، توانایی عشق‌ورزی و درک لذت‌های جسمانی از دیگر ویژگی‌های افرادی است که فعالسازی چاکرای دوم را به‌خوبی انجام داده‌اند.

آن‌ها شور زندگی دارند و انگیزه‌شان برای زندگی و رسیدن به اهداف مدنظرشان بسیار بالاست. خلاقیت، لذت بردن از معاشرت و جمع‌های دوستانه از قدرت‌هایی است که چاکرای دوم به ما می‌بخشد.

فعال بودن چاکرای دوم

افرادی که چاکرای دومشان غیرفعال است:

در مقابل افرادی که چاکرای دومشان دچار اختلال عملکرد است، افراد به سمت انزوا کشیده می‌شوند. این افراد معمولاً از صمیمیت و برقراری روابط دوستانه با دیگران فراری هستند و سطح انرژی زیستی‌شان پایین است. آن‌ها لذات دنیوی را به‌خوبی درک نمی‌کنند و درکی از شوق زندگی ندارند.

افرادی که نتوانسته باشند به‌خوبی فعالسازی چاکرای دوم را انجام دهند، دچار اختلالات جنسی خواهند شد. افراط‌وتفریط در رفتار جنسی، برخورد ناهنجار با جنس مخالف و دردهای نواحی تحتانی از نشانه‌های اختلال در عملکرد چاکرای دوم است.

بسته بودن چاکرای دوم

راه‌های فعالسازی چاکرای دوم

خوش‌بینی و امیدواری

هر احساس مثبت نسبت به وضعیت فعلی یا آینده می‌تواند در فعالسازی چاکرای دوم تأثیر مثبتی داشته باشد. سعی کنید از عوامل استرس‌زا دور باشید یا اگر تحت استرس و فشار عصبی هستید، حتماً تحت درمان روانی قرار بگیرید.

چاکرای دوم

استرس و افکار منفی، چاکرای دوم را با اختلال در عملکرد مواجه خواهد کرد. سعی کنید به آینده خوش‌بین باشید تا انرژی مثبت کیهان به سمت شما سرازیر شود. اگر احساس منفی در شما پدیدار شد، به دنبال ریشه‌های آن باشید و سعی کنید آن را حذف کنید یا تقلیل بدهید. یوگا و مدیتیشن می‌تواند در کنترل احساسات شما و کاهش احساسات منفی یا افزایش احساسات مثبت، مؤثر و سودمند باشد.

خوشبینی و فعالسازی چاکرای دوم

لذت بردن از طبیعت

یکی از مهم‌ترین راه‌های درمان ناهنجاری‌های روحی و روانی که می‌توانند بر سطح عملکرد چاکرای دوم مؤثر باشند، لذت بردن از طبیعت است. گوش دادن به صدای طبیعت مانند آبشار، صدای رودخانه و پرنده‌ها یکی از مسکن‌های روانی طبیعی به‌حساب می‌آید.

برای فعالسازی چاکرای دوم به دل طبیعت بروید. خودتان را با طبیعت هم‌نوا و هم‌قدم کنید و از تماشای مناظر طبیعی لذت ببرید. با این کار با یک تیر، دونشان خواهید زد. اول اینکه انرژی‌های منفی کیهان را از خودتان دور می‌کنید و در درجه دوم به بهبود عملکرد چاکرای دوم کمک کرده‌اید.

طبیعت و فعالسازی چاکرای دوم

موسیقی‌درمانی

علاوه بر صدای طبیعت و صداهای طبیعی، به موسیقی‌های شاد گوش کنید. هر نوع موسیقی شاد در فعالسازی چاکرای دوم مؤثر و مفید است. انواع موسیقی‌های شاد و انرژی‌بخش در مواقعی که مشغول کاری هستید یا استراحت می‌کند، بسیار مفید و سودمند خواهد بود.

موسیقی درمانی و فعالسازی چاکرای دوم

رایحه‌درمانی

یکی از راه‌های فعالسازی چاکرای دوم استفاده از رایحه‌های مختلف است. آروماتراپی یا رایحه درمانی درکل یکی از درمان‌های رایج در برقراری تعادل در چاکراهای بدن است. رایحه‌ای که برای فعالسازی چاکرای خارجی توصیه می‌شود، رایحه چوب صندل است. سعی کنید عودهای چوب صندل را بسوزانید و در محل زندگی‌تان از عطرهایی که پایه آن‌ها چوب صندل است استفاده کنید.

عطر صندل و فعالسازی چاکرای دوم

سنگ درمانی و رنگ درمانی

سنگ قمر، سنگ انرژی‌بخش به چاکرای خارجی است. برای فعالسازی چاکرای دوم از سنگ قمر در محیط زندگی‌تان بهره ببرید. همچنین نگاه کردن به رنگ نارنجی و استفاده از آن در وسایل خانه، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای فعالسازی چاکرای دوم باشد.

سنگ قمر و فعالسازی چاکرای دوم

ترک عادات مضر

هر عادتی که می‌تواند به بدن آسیب برساند باید ترک شود. سیگار کشیدن، استفاده از مشروبات الکلی، رژیم غذایی ناسالم و کم‌تحرکی می‌تواند مانعی بر عملکرد صحیح چاکرای خاجی باشد. خوب است برای فعالسازی چاکرای دوم و بهبود عملکرد آن عادات ناسالم زندگی‌تان را کم‌کم کنار بگذارید و زندگی سالمی را در پیش بگیرید.

اگر دوست دارید درمورد فعالسازی ظرفیت‌های گسترده ذهنی از طریق مدیتیشن بیشتر بخوانید، می‌توانید از کتاب ذهن آگاهی نوشته مارک ویلیامز و دنی پنمن کمک بگیرید. این کتاب به شما تکنیک‌های خاصی از مدیتیشن را می‌آموزد که شما را قادر خواهد کرد کارایی ذهنتان را به‌صورت شگفت‌انگیزی افزایش دهید.

اگر دوست دارید منابع بیشتری در زمینه توسعه فردی و بهبود ظرفیت‌های ذهنی مطالعه کنید، با عضویت بر لینک زیر، به جمع کاربران ذهن بپیوندید.

چاکرای سوم

4 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید