روش فعال سازی چاکرای اول

فعالسازی چاکرای اول

موضوع چاکراهای بدن از موضوعات جذاب و داغ موردبحث میان علاقه‌مندان به علوم روحانی و روانشناسی است. حتماً می‌دانید که همه ما هفت چاکرای اصلی داریم و این چاکراها باید به‌صورت منظم فعالسازی شوند. در این مقاله می‌خواهیم با شما از چاکرای اول و فعالسازی آن حرف بزنیم. اگر دوست دارید از روش‌های فعالسازی چاکرای اول بیشتر بدانید در ادامه با ما در ذهن همراه باشید.

چاکرا چیست؟

حتماً می‌دانید در دنیایی که ما زندگی می‌کنیم، چند لایه و بعد وجود دارد. بخشی از ابعاد این دنیا به‌صورت فیزیکی و جسمانی برایمان قابل‌رؤیت و درک هستند. اما ما قادر به درک بخش زیادی از دنیا نیستیم. ما نمی‌توانیم انرژی‌های اطرافمان را درک کنیم. درصورتی‌که در دنیایی از انرژی احاطه‌شده‌ایم.

انرژی مانند همه‌چیزهای دیگری که در دنیا وجود دارد، از دو جنس انرژی‌های مثبت و منفی تشکیل‌شده است. ما باید بتوانیم انرژی مثبت را جذب کنیم تا نیرو بگیریم و بدنمان به‌خوبی کار کند. اما چطور؟

همه ما انسان‌ها چند کالبد داریم. کالبد نفسانی و کالبد روحانی. این اعتقاد در بسیاری از ادیان وجود دارد. اما هندوها از قدیم اعتقاد داشته‌اند که رشته‌هایی مانند رگ‌های خونی در همه قسمت‌های کالبد روحانی ما گسترده شده‌اند که انرژی کیهان را در خود حمل می‌کنند و به همه قسمت‌های بدن می‌کشند.

در این میان قسمت‌های قیف مانندی بر سر راه رشته‌های حامل انرژی قرارگرفته‌اند که در حال چرخش هستند. این قسمت‌های قیف مانند می‌توانند انرژی را از کیهان دریافت کنند یا انرژی بدن را به بیرون انتقال دهند.

نام این قسمت‌های قیف مانند در حال چرخش، چاکرا است. همان موضوعی که به خاطر به این صفحه رسیده‌اید. در بدن ما انسان‌ها هفت چاکرای اصلی و چندین چاکرای فرعی، مانند چاکرای کف دست، وجود دارد که هرکدام وظایفی بر عهده دارند. دقیقاً مانند آنچه اعضای بدن ما انجام می‌دهند. چاکراهای بدن می‌توانند متضمن سلامتی و صحت کارکرد اعضای بدن ما شوند یا حتی باعث ضعف کارکرد آن‌ها شوند.

 

چاکرای اولچاکراهای اصلی بدن

همان‌طور که گفتم، هفت چاکرای اصلی در بدن وجود دارد که از قسمت انتهای ستون فقرات شروع می‌شود و تا سر ادامه پیدا می‌کند. در ادامه هفت چاکرای اصلی را به‌صورت خلاصه به شما معرفی خواهم کرد:

چاکرای اول که موضوع اصلی این مقاله است، چاکرای ریشه نام دارد. چاکرای ریشه در قسمت انتهای نخاع یا نشیمن‌گاه وجود دارد و رنگ معرف آن قرمز است.

چاکرای دوم، چاکرای خارجی لقب گرفته است. چاکرای خارجی در میان تنه واقع شده است و محل دقیق قرارگیری آن، قسمت زیرین ناف است. رنگ چاکرای خارجی، نارنجی است.

چاکرای سوم به چاکرای خورشیدی معروف است. چاکرای خورشیدی نزدیک چاکرای خارجی قرار گرفت است و حدوداً ۴ انگشت بالاتر از ناف قرارگرفته و رنگ معرف آن زرد است.

چاکرای چهارم، چاکرای قلب نام دارد. چاکرای قلب در قسمت قفسه سینه قرار دارد. رنگ چاکرای قلب سبز است.

پنجمین چاکرای بدن، چاکرای گلو است. همان‌طور که از نام آن پیداست، چاکرای گلو در قسمت گلوی بدن ما و در کنار غده تیروئید قرار دارد. چاکرای گلو آبی‌رنگ است.

چاکرای ششم، چاکرای چشم سوم نام دارد. چشم سوم در پیشانی و میان دو ابرو قرار دارد. جای آن کمی بالاتر از میان دو چشم است. چاکرای چشم سوم به رنگ بنفش یا نیلی شناخته می‌شود.

هفتمین چاکرا، چاکرای تاج است. این چاکرا در سر قرار دارد و رنگ معرف آن سفید است. البته گاهی چاکرای سر را با رنگ طلایی مشخص می‌کنند.

چاکرای اول بدن چیستچاکرای اول

همان‌طور که بالاتر هم اشاره کردیم، چاکرای اول، چاکرای ریشه نام دارد. این چاکرا در قسمت پایینی ستون فقرات قرارگرفته است. چاکرای ریشه با احساسات ما در ارتباط است.

بگذارید قبل از اینکه از فعالسازی چاکرای اول و عوارض بسته بودن صحبت کنم، نکته‌ای را یادآور شوم. یادتان باشد که همه ما دارای چاکرای فعال هستیم. اگر چاکرای ما فعال نباشد، زنده نخواهیم بود. پس اشتباه مصطلح فعالسازی چاکرای ریشه را فقط به این دلیل در این مقاله آورده‌ام که این لفظ بین افراد وجود دارد. درواقع به‌جای استفاده از این لفظ باید از باز و بسته بودن چاکرا استفاده کنیم.

نکته بعدی اینکه به همان اندازه که بسته بودن یک چاکرا می‌تواند سیستم بدن ما را دچار اختلال کند، باز بودن بیش‌ازاندازه آن هم می‌تواند مضر باشد. پس سلامت یک چاکرا، به معنای فعالیت به‌اندازه و مناسب چاکرا است.

نماد چاکرای اولخصوصیات چاکرای اول

چاکرای اول یا همان چاکرای ریشه، با بنیادی‌ترین احساسات بشر در ارتباط است. محل قرارگیری این چاکرا، متخصصان را متوجه این مسئله کرده است که فعالسازی چاکرای ریشه می‌تواند بر نیازهای اساسی‌ ما تاثیر بگذارد.

وظیفه اصلی چاکرای ریشه، برآورده کردن نیازهای اولیه انسان مانند خوراک، مسکن و… است. چاکرای اول واسطه بین تبادل انرژی زمین و انسان است.

روابط میان انسان‌ها، اعم از روابط اجتماعی، عاطفی و جنسی، با چاکرای ریشه در ارتباط هستند. اگر چاکرای ریشه به‌درستی کار کند، افراد به شخصیت‌هایی متعادل و باانگیزه تبدیل می‌شوند. به همین دلیل فعالسازی چاکرای اول از اهمیت بالایی برخوردار است. از نشانه‌های کارکرد صحیح چاکرای اول، تعادل و پایداری است. کسانی که به‌صورت صحیح نسبت به فعالسازی چاکرای اول خودشان اقدام کرده‌اند، توانایی پذیرش خودشان، با همه صفات و ویژگی‌هایشان را دارند.

چاکرای ریشه در تأمین نیازهای اقتصادی به انسان کمک می‌کند و نقش مهمی در رشد و پیشرفت افراد دارد.

خصوصیات چاکرای اولنشانه‌های بسته بودن چاکرای اول

اگر چاکرای اول شما بسته باشد، سلامت اندام تحتانی شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. مثانه، کلیه‌ها، ستون فقرات، سیستم گوارشی و استخوان‌ها از مهم‌ترین اندام‌های بدن هستند که تحت تأثیر فعالیت چاکرای ریشه قرار دارند.

مشکلات گوارشی مانند اسهال، یبوست، بواسیر و به دنبال آن مشکلات وزنی از دیگر نشانه‌های بسته یا باز بودن بیش‌ازاندازه چاکرای ریشه است. کسانی که چاکرای اولشان به‌درستی کار نکند دچار مشکلات روحی و عاطفی می‌شوند. معمولاً این افراد شخصیت‌های پرخاشگر و سلطه‌جویی دارند که در ارتباط با اطرافیان به مشکل برمی‌خورند.

 

آموزش یوگا

یوگا ورزشی برای جسم و روح

اکنون بخوانید

 

احساس ناامنی، ضعف در استخوان‌ها و اندام‌های تحتانی، فشارخون، چاقی و مشکلات جنسی از دیگر مسائلی است که درنتیجه کارکرد ناقص چاکرای اول حاصل خواهد شد.

بسته بودن چاکرای اولفعالسازی چاکرای اول

برای فعالسازی چاکرای اول می‌توانید دستورات زیر را دنبال کنید:

با پای‌برهنه روی زمین قدم بزنید

یکی از روش‌های مهم در فعالسازی چاکرای اول و برقراری تعادل در آن، تبادل انرژی با زمین است. برای این کار می‌توانید با پای‌برهنه روی زمین قدم بزنید. وقتی کف پای شما بدون هیچ مانعی به زمین برخورد می‌کند و با آن در ارتباط است، خواهید توانست که تا حدود زیادی تعادل را به فعالیت چاکرای اولتان برگردانید.

فعالسازی چاکرای اولرنگ درمانی

همان‌طور که بالاتر اشاره کردم، رنگ چاکرای ریشه قرمز است. رنگ‌درمانی یکی از محورهای اصلی تعادل در فعالیت چاکراهای بدن به‌حساب می‌آید. اگر می‌خواهید هرکدام از چاکراهای بدنتان را باز کنید، کافی است از رنگ‌ مربوط به آن چاکرا در لباس و محیط اطرافتان استفاده کنید. در مورد چاکرای ریشه سعی کنید از رنگ قرمز در محیط و لباستان استفاده کنید تا سطح فعالیت آن را به حد مطلوبی برسانید.

یوگا و مدیتیشن

یوگا و مدیتیشن یکی دیگر از روش‌های کاربردی و مهم در فعالسازی چاکرای اول است. برای این کار کافی است که حرکات کششی مربوط به یوگا را انجام دهید. بایستید. پاهایتان را به عرض شانه‌هایتان بازکنید. زانوهایتان را کمی خم کنید. جوری که تعادلتان به هم نخورد و وزنتان بین دوپایتان تقسیم شود.

حالا بنشینید و روی نقطه مربوط به چاکرای اولتان تمرکز کنید. نفس عمیق بکشید و اجازه دهید انرژی زمین چاکرای شمارا تمیز کند و به آن نیرو ببخشد.

 

آموزش مدیتیشن

چطور در خانه مدیتیشن کنیم؟

اکنون بخوانید

 

آروماتراپی

آروماتراپی یا رایحه‌درمانی یکی دیگر از روش‌های فعالسازی چاکرای اول است. رایحه فعال‌کننده چاکرای اول، عطر میخک است. اگر کمی گل میخک را بو کنید، توانسته‌اید به طرز مؤثری چاکرای اولتان را برای فعالیت تحریک کنید.

باز کردن چاکرای اولموسیقی‌درمانی

گوش دادن به موسیقی‌هایی که ریتم تکرارشونده و منظمی دارند، می‌تواند چاکرای ریشه را باز کند. سعی کنید به موسیقی طبیعت گوش دهید. صدای باران، رودخانه، وزش باد لابه‌لای برگ درختان و… . این جریان می‌تواند تا حد زیادی به فعالیت چاکرای اول شما نظم ببخشد.

اگر دوست دارید درمورد فعالسازی ظرفیت‌های گسترده ذهنی از طریق مدیتیشن بیشتر بخوانید، می‌توانید از کتاب ذهن آگاهی نوشته مارک ویلیامز و دنی پنمن کمک بگیرید. این کتاب به شما تکنیک‌های خاصی از مدیتیشن را می‌آموزد که شما را قادر خواهد کرد کارایی ذهنتان را به‌صورت شگفت‌انگیزی افزایش دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و دانلود خلاصه صوتی این کتاب روی لینک زیر کلیک کنید.

خطرات باز شدن چاکرای ریشه

واقعیت این است که هرگز باز شدن چاکرای ریشه خطری برای شما نخواهد داشت؛ اما اگر این کار را به‌صورت غیراصولی و بدون اطلاع از باز بودن یا نبودن مسیرهای چاکرا انجام دهید، احتمال اینکه دچار مشکلاتی شوید زیاد خواهد بود. به همین دلیل متخصصین توصیه می‌کنند که این کار را زیرنظر مربیان آموزش دیده و کاربلد انجام دهید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

ما در اپلیکیشن ذهن آموزش‌های کاربردی و جذابی در حوزه توسعه فردی و موفقیت آماده کرده‌ایم. اگر این به این مطالب علاقه دارید و دوست دارید که آموزش‌های تخصصی بیشتری در اختیار داشته باشید، اپلیکیشن ذهن را از لینک زیر دانلود کنید و به جمع ما بپیوندید.

فعال کردن چاکرای اول

11 دیدگاه‌ها

 1. سلام آقا من رفتم درباره تکون دادن اجسام خواندم یه کلیپ دیدم که می‌گفت یه فرفره باید درست کنی وبا خلال دندان بزاری و… خلاصه برای بار اول ۵دیقه فکر کردم و خیال کردم دارم انرژی را از پا هام به سرم انتقال میدم بعد به فرفره نگاه کردم تو ذهنم گفتم وقتی من بخوام حرکت می کنی انجام دادم بعد از چند بار تکون خورد یعنی اینور می‌چرخید اوری می چرخید اول گفتم باد بود اما بعد دوباره انجام دادم شد فقط بانگاه کردن شد . بادست امتحان کردم انگار یه چیزی از نوک انگشتان بیرون می آمد بعدشم کسایی که می گن سن مهمه من ۱۳سالمه بعدشم سرم درد گرفت رفتم یه موز کره کردم خوردم تادرست شد با چه چاکرا هایی می شه تله کینزی کرد

  • محبوبه خانم شما خودت چشم سومت بازه ؟؟
   الآن من در مورد باز کردن چاکراها تا یه حدی فهمیدم ولی نیاز بود بیشتر توضیح میدادی چون من و بقیه افراد یه ترسی درونمون هست
   میگیم اگه چشم سوممون رو باز کنیم قراره چی بشه
   اصلا میشه دوباره این چاکرارو بست
   واقعا هیچی نمیدونم😖

 2. سلام
  در هیچ قسمت این مطلب اشاره نشده به اینکه چگونه در باز و بسته شدن ان تعادل ایجاد کنیم به صورتی که مشکلی برایمان پیش نیاد

  • سلام
   قصد در این مقاله آشنا کردن شما با کلیات بود
   درزمینه جزئیات و مسائل فنی‌تر، بهتره که با کارشناس خبره مشورت کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید