۵ راه جلوگیری از افسردگی ناشی از استرس

ما قبلاً درباره استرس در این دسته‌بندی نوشته‌ایم، اما می‌خواهیم کمی فراتر برویم. چرا که تحقیقات نشان می‌دهد استرس مزمن از عوامل احتمالی موضوعی است که تاکنون به آن عمیقاً نپرداخته‌ایم: افسردگی.

individual development stress depression

فهرست مطالب

۵ راه جلوگیری از افسردگی ناشی از استرس

اگر به فعالیت‌های جانبی درآمدزا علاقه دارید، مطمئناً شما از آن دسته از آدم‌هایی هستید که سرشان خیلی شلوغ است. این می‌تواند چیز خوبی باشد.

ممکن است درگیر چند پروژه مختلف باشید. علاوه بر آن یک زندگی شخصی یا خانوادگی. و ممکن است مسائل دیگری هم در میان باشد، کسی چه می‌داند؟ اگر مثلاً والدین بیماری داشته باشید، اوضاع کمی می‌تواند بغرنج شود.

یا تعمیرات خانه. یا مشکل کاری با همکارتان. تحمل این مسائل بسیار سخت است و ممکن است دچار استرس شوید.

ما قبلاً درباره استرس در این دسته‌بندی نوشته‌ایم، اما می‌خواهیم کمی فراتر برویم. چرا که تحقیقات نشان می‌دهد استرس مزمن از عوامل احتمالی موضوعی است که تاکنون به آن عمیقاً نپرداخته‌ایم: افسردگی.

به عنوان یک جامعه، باید به افسردگی به شکلی که آن را بیماری سلامتی «ملموس» می‌نامیم، فکر کنیم، درست مثل بیماری قلبی یا سرطان. این موضوع را هرچه زودتر درک کنیم، زودتر امکان اقدام برای پیشگیری یا مقابله با آن را داریم.

اگر این بیماری را به حال خود رها کنید، نتایج آن می‌تواند بسیار جدی باشد. به هر حال، باید با پزشکتان صحبت کنید و برای گرفتن کمک سراغ متخصصین سلامت روان بروید.

دانلود انواع کتاب های صوتی ایرانی و خارجی از اپلیکیشن ذهن

پیش از اینکه به این نقطه برسید، بیایید با برخی روش‌هایی شروع کنیم که استرس را از شما دور نگه می‌دارند و جلوی تبدیل شدن آن به افسردگی را می‌گیرند.

  1. درباره‌اش صحبت کنید.

صرفاً فقط صحبت کردن درباره مشکلات‌تان با نامزدتان، دوستان‌تان یا یک راننده تاکسی می‌تواند به شما احساس رهایی بدهد. علاوه بر آن، روش‌های درمانی رفتاری-شناختی نشان داده که چنین کاری بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

این کار به شما نمی‌گوید چه حسی داشته باشید بلکه به شما یاد می‌دهد وقتی درباره مسئله‌ای ناراحت هستید چگونه آرام بمانید طوری که بتوانید بفهمید چه کار باید بکنید تا حس بهتری داشته باشید.

  1. ورزش کنید.

ورزش از هر داروی ضد افسردگی‌ای در کاهش افسردگی تأثیرگذارتر است. بخشی از آن به اثر اندورفین ورزش نسبت داده می‌شود؛ ما احساس می‌کنیم حس هدفمندی و اتمام کاری که با ورزش منظم در فرد ایجاد می‌شود می‌تواند به او کمک کند.

  1. ماهی بخورید.

ماهی‌هایی همچون سالمون و قزل‌آلای اقیانوسی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که در برخی مطالعات پیشنهاد شده به فرد در بهبود حالت روانی و کاهش نشانه‌های افسردگی کمک می‌کند.

  1. الکل را از زندگی‌تان پاک کنید.

الکل می‌تواند مشکل افسردگی را بپوشاند. اعتیاد به آن، به اندازه کافی مرگبار و خطرناک است. آیا اخیراً افزایش مصرف آن را حس کرده‌اید؟ این می‌تواند یک پرچم قرمز جدی تلقی شود.

  1. هنگام خواب، بنویسید.

قراردادن بار انتظارات و توقعات غیرممکن روی دوش خودتان یا دیگران نهایتاً منجر به ناراحتی می‌شود. سعی کنید روزانه نامه‌ای برای قدردانی بنویسید -۳ بار در طول روز از خودتان تشکر کنید.

راهنمای جامع و کامل دانلود جدیدترین کتاب های گویا و صوتی، مقالات و فیلم های آموزشی روز دنیا در اپلیکیشن ذهن

این کار احتمال ابتلای شما به افسردگی را به‌شدت کاهش می‌دهد. درحالی‌که مشغول این کار هستید، موسیقی گوش کنید: تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند حالات افسردگی را نسبتاً بهبود ببخشد (مطالعه‌ای دیگر نیز بهبود افزایش ضربان قلب و فشار خون را در اثر گوش دادن به موسیقی نشان داده است).

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید