• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

نویسنده : سوزان فوروارد ، دونا فریزیر
راوی : کاترین صادق پور

/

6,900 تومان

/

( 22 )
خلاصه کتاب باج گیری عاطفی
پخش دمو

خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

چندبار جملاتی مشابه این جمله را شنیدید؟ "اگر من را دوست داشتی فلان کار را انجام نمی دادی." احتمالا اکثر شما حداقل یک دوجین از خاطرات برایتان زنده شده باشد. بسیاری از ما در شرایطی خاص مجبور شده‌ایم به کسانی که دوستشان داریم باج بدهیم. به‌عبارتی دیگر بسیاری از مواقع مجبور شده‌ایم به‌خاطر کسانی که دوستشان داریم، علی‌رغم میل باطنی‌مان و بدون هیچ منطقی، تصمیماتی بگیریم که دوستشان نداریم. دکتر ویلیام گلاسر، سال‌ها قبل نظریه‌ای تحت عنوان تئری انتخاب ارائه داد. او در تئوری انتخاب بیان می‌کند که ما قادر

سوزان فوروارد معتقد است که تا زمانی که رفتار خودمان را تغییر ندهیم، هیچ چیز در زندگیمان تغییر نخواهد کرد. او در کتاب خود تحت عنوان باج گیری عاطفی به شما کمک می‌کند که با تغییر رفتارتان، شرایط روابط سمی را تغییر دهید و قربانی باج‌گیری‌های احساسی از طرف خانواده، دوستان یا شریک زندگیتان نباشید.

شناسنامه خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

عنوان کتاب: باج گیری عاطفی عنوان کتاب به زبان اصلی: Emotional Blackmail نویسنده: سوزان فوروارد و دونا فریزیر نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۷ از ۵ (Amazon)، ۴.۱ از ۵ (Good reads)

اهداف خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

سوزان فوروارد، روانشناس معروف در این کتاب به شما می‌اموزد که نگاهتان را به روابط شخصی‌تان تغییر دهید و بتوانید علی‌رغم احساستان نسبت به افراد رابطه، منطقی عمل کنید. در کتاب باجگیری عاطفی ابتدا با ساختار این مفهوم آشنا خواهید شد و خواهید فهمید که چرا افراد دست به چنین کاری می‌زنند و اصلا باجگیری چه مشخصه‌هایی دارد. درواقع خواهید فهمید که آیا تحت چنین معضلی قرار دارید یا نه. او با به اشتراک گذاشتن تکنیک‌هایی کاربردی به شما می‌آموزد که دربرابر گروکشی‌های احساسی از خودتان مراقبت کنید و زندگیتان تحت تاثیر تهدیدات احساسی قرار نگیرد. شما با خواندن این کتاب قادر خواهید شد خودتان را به‌خوبی کنترل کنید و حتی بتوانید بر دوست، اعضای خانواده، شریک زندگی یا همسرتان تاثیر بگذارید و از نقش کنترل شونده بیرون بیایید.

درباره نویسنده خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

سوزان فوروارد روان‌درمانگر و روانشناس معروف آمریکایی است. فوروارد در می ۱۹۳۸ متولد شد. او تحصیلات خود را در رشته روانشناسی در دانشگاه‌های کالیفرنیا، لس‌انجلس و کالیفرنیای جنوبی پیگیری کرد. فوروارد نویسنده کتاب‌هایی است که بسیاری از آن‌ها به شهرتی جهانی دست یافته‌اند. والدین سمی، مردانی که از زنان متنفرند و زنانی که عاشقشان هستند، مادران سمی و آسیب‌های وارد به دختران و تربیت مسموم از مهم‌ترین آثار این نویسنده و روانشناس محسوب می‌شود.

نقد خلاصه کتاب باج گیری عاطفی

مهم‌ترین کاری که سوزان فوروارد و نویسنده همکارش، دونا فریزیر، در این کتاب انجام داده‌اند، کمک به آسیب دیدگان است تا بتوانند از چرخه معیوب روابط سمی بیرون بیایند و به استثمار پایان بدهند. کتاب باج گیری درواقع راهنمایی عملی برای داشتن ارتباط بهتر است و به افراد کمک می‌کند تا از خودشان دربرابر آسیب‌های معمول در روابط محافظت کنند. یک واقعیت تلخ عصر جدید این است که بسیاری از جوامع به‌صورت گسترده‌ای درگیر باج‌گیری عاطفی شده‌اند و این مسئله صرفا به روابط عاطفی میان دو نفر محدود نمی‌شود. شما می‌توانید ردپای گروکشی‌ها را در محیط‌های آموزشی، کسب‌وکار و خانواه‌ها ببینید. این کتاب همان چیزی است که بسیاری از ما به آموزه‌های آن نیاز داریم تا عذاب وجدان‌های همیشگی و آزاردهنده که بی‌جهت در ما شکل می‌گیرند را کنار بزنیم و بتوانیم زندگی سالم‌تری را تجربه کنیم. فوروارد در این کتاب به‌خوبی مختصات باج‌گیری را شناسایی می‌کند و آن را به خواننده معرفی می‌کند. او راهکارهایی کاملا عملی و درعین حال ساده ارائه می‌دهد تا خواننده بتواند خود را از این منجلاب بیرون بکشد و زندگی راحت‌تری را تجربه کند و حتی بر رفتار طرف مقابل خود هم تاثیر بگذارد. اگر خودتان درگیر چنین مسئله‌ای هستید یا حس می‌کنید کسی اطرافتان تحت استثمار عاطفی قرار گرفته است، این کتاب انتخابی است که می‌تواند زندگی فرد تحت استثمار را به‌کل عوض کند.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

کسانی که حس می‌کنند تحت استثمار عاطفی قرار گرفته‌اند مهم‌ترین و اولین دسته از کسانی هستند که باید این کتاب را بخوانند تا بتوانند این چرخه معیوب را بشکنند. دسته دوم والدین و آموزگاران هستند. با خواندن این کتاب می‌توانید رفتار خود را به‌کل تغییر دهید و خودتان را عوض کنید. این کتاب به شما کمک می‌کند کودکان را با روش‌های سالم‌تری پرورش دهید و از باج گیری عاطفی پیشگیری کنید.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

یک کتاب مفید! خواندن این کتاب برای شخصی که احساس می‌کند توسط نیازها، غر زدن‌ها و تهدید‌های شخص دیگری کنترل می‌شود ضروری است. (دیترویت فری پرس) نفس راحتی بکشید! سوزان فوروارد به شما کمک می‌کند الگوی ارتباطی مخرب و گیج کننده با کسانی که دوست دارید را شناسایی و اصلاح کنید. من خواندن این کتاب بسیار مهم را توصیه می‌کنم. (سوزان جفرز) اثری نوشته یکی از روان‌درمانگران برجسته آمریکا. (آمازون)

بخش هایی از متن کتاب

آیا تا به حال بعد از رد درخواست کمک یک دوست یا عضوی از خانواده، احساس گناه کرده‌اید؟ این احساس از درون شما برخاسته یا به خاطر حرف دیگران بوده است؟ اگر جواب شما مورد دوم است، احتمالش هست که در معرض باج خواهی عاطفی قرار گرفته باشید. اما این عبارت برای تعاملات اجتماعی ما بیش از حد سنگین نیست؟ در حقیقت نه! بیشتر ما در برخی از مراحل زندگی قربانی باج خواهی عاطفی بوده‌ایم این امر گاهی اوقات واضح بوده و گاهی نیز تشخیص آن دشوار است. اما یک چیز قطعی‌ست؛ این موضوع به ما احساس مزخرف بودن می‌دهد. در ادامه با زوج‌هایی از مراجعان مطب روان درمانی نویسنده آشنا می‌شویم که نحوه عملکرد باج خواهی عاطفی را به ما نشان می‌دهد. به علاوه یاد می‌گیریم چکار کنیم تا در آن سهیم نباشیم. قبل از ایجاد هر نوع تغییری، بهتر است چگونگی روابطمان با باجگیر را مشخص سازیم. باید چراغ‌ها را روشن کنیم. برای خاتمه‌دادن به باجگیری عاطفی، این قدم بسیار مهمی است؛ چون درحالی‌که ما سعی می‌کنیم مه را نابود کنیم، باجگیر لایه‌های تازه‌ای به آن می‌افزاید. به‌رغم پیشرفت‌هایی که در سال‌های اخیر در شناسایی خلق‌وخو و حالات روانی و انگیزه‌های خود به دست آورده‌ایم، وقتی سروکارمان با مه می‌افتد، حواسمان کرخت می‌شود و ردیاب‌هایمان که معمولا راهنمای روابطمان است، از کار می‌افتد. باجگیرها فشارهایی را که بر ما وارد می‌سازند با مهارت تغییر شکل می‌دهند، به‌گونه‌ای که ما از خودمان می‌پرسیم چه اتفاقی دارد می‌افتد. به‌علاوه، میان آنچه باجگیران انجام می‌دهند و تعبیر محبت‌آمیز و معصومانه ای که از اعمال خود می‌کنند، تفاوت عمیقی وجود دارد. ما سردرگم می‌شویم، جهت‌یابی‌مان را از دست می‌دهیم و آزرده‌خاطر می‌گردیم. اما ما تنها نیستیم. باجگیری عاطفی مشکلی است که میلیون‌ها نفر با آن درگیرند.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف