• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب هوش هیجانی

خلاصه کتاب هوش هیجانی

نویسنده : دانیل گلمن
راوی : کاترین صادق پور

/

6,900 تومان

/

( 45 )
خلاصه کتاب هوش هیجانی
پخش دمو

خلاصه کتاب هوش هیجانی

تا سال‌ها پیش، تصور می‌شد که ضریب هوشی یا همان آی کیو، از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عوامل رسیدن به موفقیت است. هوشی که توسط توانایی مغز در محاسبات عددی و ادراک ریاضی محاسبه و سنجش می‌شد. تا اینکه مفهوم هوش هیجانی یا EQ مطرح شد و تمام پیش‌فرض‌های قدیمی روانشناسان نسبت به مقوله هوش را تحت تاثیر قرار داد. هوش هیجانی پنج مولفه مهم دارد که درنهایت می‌تواند به توانایی افراد در برقراری ارتباط با دیگران و مدیریت شرایط شکل دهد. دانیل گلمن، نویسنده کتاب هوش هیجانی در کتاب خود از تاثیرگذار در EQ صحبت می‌کن

اگر دوست دارید در همه شئون زندگی با استفاده از قدرت هوش هیجانی به موفقیت برسید، کتاب هوش هیجانی دانیل گلمن یکی از مهم‌ترین کتاب‌هایی است که می‌تواند به شما کمک کند.

شناسنامه خلاصه کتاب هوش هیجانی

عنوان کتاب: هوش هیجانی عنوان کتاب به زبان اصلی: emotional intelligence نویسنده: دانیل گلمن نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۶ از ۵ (Amazon)، ۴ از ۵ (Good reads)، ۴.۲ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب هوش هیجانی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این کتاب خواهید آموخت، مفهوم هوش هیجانی و همه جزئیات مربوط به آن است. این کتاب، نوشته دانیل گلمن، یکی از مهم‌ترین و اثرگذارترین نویسندگان و محققین این حوزه روانشناسی ست که نظریات ارزشمندی در این زمینه ارائه کرده است. تاثیر هوش هیجانی در جزئیات زندگی، اعم از موفقیت شخصی و شغلی از دیگر مفاهیمی است که در این کتاب خواهید آموخت. با خواندن این ککتاب خواهید آموخت که چطور هوش هیجانی خود را تقویت کنید و از آن برای رسیدن به مقاصد زندگی خود استفاده کنید.

درباره نویسنده خلاصه کتاب هوش هیجانی

دانیل گلمن، روزنامه‌نگار و مروج علم آمریکایی، در ۷ مارس ۱۹۴۶ در کالیفرنیا متولد شد. او فلوشیپ و پست‌داک خود را در رشته تحقیقات علوم اجتماعی دریافت کرد. پس از فارغ‌التحصیلی به‌عنوان استاد مدعو به دانشگاه هاروارد دعوت شد و در حوزه تمرکز خود را بر آگاهی روانشناختی قرار داد. گلمن همزمان با تدریس، به نویسندگی در نیویورک تایمز هم مشغول شد و مقالات او در این نشریه به شهرت رسیدند. او موسس همکاری‌های آکادمیک مطالعات اجتماعی با دانشکده مطالعات کودکان دانشگاه ییل بود و پس از آن به دانشگاه شیکاگو رفت. او اکنون در دانشگاه روتگرز، انستیتو مطالعات و تحقیقات هوش هیجانی را اداره می‌کند.

نقد خلاصه کتاب هوش هیجانی

کتاب هوش هیجانی نوشته دانیل گلمن، یکی از ارزشمندترین کتاب‌هایی است که در زمینه این بخش از هوش انسان نوشته شده است. این کتاب پیشگامانه، معنای هوشمندی را به‌صورت اساسی تغییر داده است و خواننده را قانع می‌کند که کنترل و مدیریت احساسات و هیجانات، اثری به مراتب مهمتر از آی‌کیو در موفقیت خواهد داشت. گلمن با نوشتن کتاب هوش هیجانی، حلقه مفقوده موفقیت را کشف کرد. همه می‌دانستند که ضریب هوشی به‌تنهایی نمی‌توانست تضمین کننده موفقیت باشد، اما اینکه چه چیزی می‌توانست این حلقه را تکمیل کند، در هاله‌ای از ابهام قرار داشت. تا اینکه گلمن به‌صورت گسترده به مفهوم EQ و تاثیر آن در موفقیت افراد پرداخت. این نویسنده با استفاده از تحقیقات پیشگامانه مغزی و رفتاری، فاکتورهایی را به خواننده نشان می‌دهد که با ترکیب ضریب هوشی بالا یا حتی متوسط می‌تواند تاثیرات شگرفی بر موفقیت افراد بگذارد. مسئله مهمی که با خواندن این کتاب می‌توان دریافت این است که هوش هیجانی در تمام طول زندگی قابل تقویت و افزایش است. این واقعیت به تمام مشاغل کمک می‌کند تا با خواندن این کتاب می‌توانند وضعیت شغلی خود را بهبود دهند و به‌سادگی با به‌کراگیری آموزه‌های این کتاب، درصد هش هیجانی خود را افزایش دهند تا به نتایج شگفت‌انگیزی برسند؛ نتایجی شگفت‌انگیز در سلامتی، روابط شخصی و عرصه حرفه‌ای.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب هوش هیجانی

کتاب هوش هیجانی به مدت یک سال‌ونیم در صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تامیز قرار داشت و در بسیاری از کشورها به رکورد فروش دست پیدا کرد. این کتاب به چهل زبان زنده دنیا ترجمه شده است و هنوز هم به‌صورت گسترده چاپ و خوانده می‌شود. این کتاب یکی از مهم‌ترین مراجع علمی روانشناسی برای شناخت و درک مفهوم هیجانی محسوب می‌شود و ارزش آکادمیک دارد. کتاب هوش هیجانی در رده کتاب‌های روانشناسی عصبی عامه‌پسند وبسایت آمازون، رتبه پنجم فروش و در رده کتاب‌های سلامت هیجانات ذهنی، در رده دوازدهمین کتاب پرفروش قرار دارد. همچنین در رده کتاب‌های خودیاری هیجانی، در رده بیست‌ویکم فروش کتاب‌های فروشگاه آمازون قرار دارد.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

هرکسی که دوست دارد با استفاده از ارتباطات خود و با بهره‌گیری از قدرتی به نام هوش هیجانی که درون او به ودیعه گذاشته شده است، به موفقیت شخصی و شغلی برسد، می‌تواند از آموزه‌های این کتاب ارزشمند استفاده کند. این کتاب برای همه مدیران، کارکنان، کارمندان، دانشجویان و همه افراد مناسب است.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

گزارشی متقن، متقاعدکننده و کتفکرانه که هوش هیجانی را توضیح می‌دهد و به شما می‌آموزد که چرا این مفهوم می‌تواند برای حرفه شما حیاتی باشد. (یواس‌ای تودی) خبری خوب برای همه کارمندانی که به‌دنبال پیشرفت هستند و زنگ خطری برای سازمان‌ها و شرکت‌ها. (کریستین ساینس مانیتور) هرکسی که به مهارت‌های رهبری علاقه‌مند باشد، باید یک نسخه از این کتاب را بخواند و درواقع من آن را به همه خوانندگانی که می‌خواهند نام سازمان خود را در دفترچه تلفنشان مشاهده کنند، توصیه می‌کنم. (وارن بنیس، نیویورک تایمز)

بخش هایی از متن کتاب

مهم‌ترین علت ناتوانی و مشکلات نوجوانان، بیماری ذهنی است. یک‌سوم از نوجوانان نشانه‌های افسردگی (شدید یا خفیف) از خود نشان می‌دهند، درحالی‌که در دختران بالغ این رقم به دو سوم افزایش می‌یابد. همچنین موارد بی‌نظمی در تغذیه دختران نوجوان به اوج خود رسیده است. بالاخره باید بگوییم چنانچه اوضاع و احوال به همین منوال پیش برود و تغییری اساسی ایجاد نشود، دورنمای بچه‌های امروزی از لحاظ تشکیل خانواده پایدار و پربار، نسل به نسل ملال‌آورتر می‌شود. همان‌طور که در فصل نهم خواندیم درحالی‌که در دهه ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ نرخ طلاق حدود پنجاه درصد بود، با آغاز دهه ۱۹۹۰ در زوج‌های تازه ازدواج کرده به دو سوم رسید. دانشمندان درباره قلب انسان اظهار داشته اند که سه سیستم مغزی مستقل ولی بسیار به هم پیوسته وجود دارد که همگی به روش خاص خود در آن به فعالیت اشتغال دارند. پژوهشگران دانش اعصاب برای کشف رمز عشق و نقاب از روی آن برداشتن، بین شبکه های نورونی مختص دلباختگی و علاقه و محبت و بالاخره مساله جنسی تفاوت هایی قائل هستند که هر یک با مجموعه ای از مواد شیمایی مغزی و هورمونی متفاوت از همدیگر، به تحرک می پردازد و جداگانه وارد مسیرهای نورال خاص خود می شود و چاشنی شیمیایی خاص خود را با عشق های جورواجور و متنوع در هم می آمیزد. عشق و دلدادگی تاب مستوری ندارد و راز عاشق دلباخته را عیان می سازد و معلوم می کند منظور که بوده است و برای چه کسی، به خصوص هنگامی که از نظر غایب بوده است، دلتنگ گشته ایم. ولی احساس علاقه و محبت زمانی به وجود می آید که خود را مکلف بدانیم تا فردی را که عزیز می داریم و توجه و مراقبت از وی را واجب می شماریم، با دل و جان کمر به خدمتش بربندیم. به هر روی، وقتی که دلبسته می شویم، تکلیف معلوم است که جدایی نارواست، ولی هنگامی که مراقب و حامی هستیم، باید در اجرای این وظیفه کوشا باشیم و در نهایت موضوع سوم - روابط جنسی است که تعریفی خاص خود دارد. گرچه این هر سه چنان به هم تنیده اند که تعادل موزون و ظریفی برای بقای نسل به وجود آورده اند.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف