• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب محرک ها

خلاصه کتاب محرک ها

نویسنده : مارشال گلداسمیت و مارک رایتر
راوی : کاترین صادق پور
( 17 )
خلاصه کتاب محرک ها
پخش دمو

خلاصه کتاب محرک ها

همه ما روزهایی را تجربه کرده‌ایم که اصطلاحا انگار روز ما نبوده‌اند. روزهایی که واکنش‌مان نسبت به اتفاقاتی که برایمان رخ دادهاند، عجیب، غیرمنطقی و حتی خارج از تصور ما بوده است. نمی‌توان انکار کرد که گاهی ما کنترلی روی رفتار خودمان نداریم و انکار تمامی رفتارها و حرکاتمان از جای دیگری و توسط شخصی دیگر مدیریت می‌شود. واقعا به‌نظر شما دلیل این وضعیت چه چیزی می‌تواند باشد؟ مارشال گلداسمیت و مارک رایتر، دو نویسنده کتابی هستند که محوریت خود را براساس گره‌گشایی از همین مسئله قرار داده است. آن‌ها در کتاب

«در وجود همه ما دو شخصیت مجزا زندگی می‌کند: اولی رهبر، برنامه‌ریز یا مدیر است که قصد دارد ما را تغییر دهد و دومی پیرو، انجام دهنده یا کارمند است که باید برنامه‌های تغییر را اجرایی کند...چه رهبر یک سازمان و یا افراد باشید چه بخواهید کارمند درونتان را کنترل کنید، موانع دستیابی به اهداف یکسان است.» تغییر سخت است؟ بله! اما اگر یاد بگیریم که چطور عادت‌های جدید را در خود نهادینه کنیم چطور؟ مارشال گلداسمیت، یکی از نویسندگان پرفروش نیویورک تایمز با همکاری مارک رایتر کتابی درباره تغییرات و راه‌های درونی کردن عادات جدید نوشته است.

شناسنامه خلاصه کتاب محرک ها

عنوان کتاب: محرک ها عنوان کتاب به زبان اصلی: Triggers: Creating Behavior That Lasts--Becoming the Person You Want to Be نویسنده: مارشال گلداسمیت و مارک رایتر نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۷ از ۵ (Amazon)، ۳.۹ از ۵ (Good reads)

اهداف خلاصه کتاب محرک ها

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که از خواندن کتاب محرک ها دریافت خواهید کرد، شناخت موانعی است که به‌صورت ناخودآگاه بر ذهن شما اثر می‌گذارند و به مانعی بزرگ برای تغییرات مثبت تبدیل می‌شوند. با خواندن این کتاب آن موانع را شناسایی خواهید کرد و خواهید توانست جلوی توقف تغییرات را بگیرید. مارشال گلداسمیت در این اثر خود از محرک‌های محیطی که می‌توانند به‌صورت جدی بر خلق‌وخوی ما و عملکردمان تاثیر بگذارند حرف میزند. او در این کتاب سعی می‌کند به خواننده بیاموزد که چطور بر محرک‌های اثرگذار غلبه و به سمت بهبود شرایط حرکت کند. شما با خواندن این کتاب خودتان را بهتر خواهید شناخت و دیگر ایجاد تغییر برایتان مسئله‌ای سخت و نشدنی نخواهد بود.

درباره نویسنده خلاصه کتاب محرک ها

مارشال گلداسمیت مدیر اجرایی و نویسنده معروف آمریکایی است که در زمینه مربی‌گری و آموزش مدیران هم فعالیت دارد. اسمیت در ۲۰ مارس ۱۹۴۹ در کنتاکی متولد شد. او مدرک کارشناسی خود را در رشته MBA از دانشگاه ایندیانا دریافت کرد و سپس در همین رشته در دانشگاه یوسی‌ال‌ای در مقطع دکتری فارغ‌التحصیل شد. او سابقه تدریس در رشته مدیریت در دانشگاه مری مونت و دورتموث را هم در کارنامه خود دارد. گلداسمیت موسس گروه گلداسمیت است که در زمینه تدریس و مربی‌گری شیوه رهبری فعالیت می‌کند. او ویرایش و نویسندگی بیش از ۴۲ کتاب را برعهده داشته است که محرک ها از مهم‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود.

نقد خلاصه کتاب محرک ها

نمی‌توان این واقعیت را انکار کرد که تغییر کردن همیشه سخت است. مخصوصا اگر عادتی که قرار است کنار گذاشته شود، بخش لذت و پاداش مغز را هم تحریک کند. ترک اعتیاد، گرفتن رژیم برای کاهش وزن، ترک عادتی مضر و... همگی از بارزترین نمونه‌هایی هستند که ما به‌صورت روزانه با آن‌ها درگیر بوده‌ایم. شاید بتوان مهم‌ترین سلاحی که برای مقابله با محرک‌های محیطی که مانع از تغییرات ما می‌شوند را شناسایی کرد. این سلاح چیزی جز خودآگاهی و شناخت نیست. مارشال گلداسمیت توانسته است در کتاب محرک ها به بهترین شکل ممکن این سلاح را در اختیار خواننده قرار دهد. اسمیت در این کتاب رویکرد کاربردی و مناسبی را به خواننده خود عرضه می‌کند. او به خواننده آموزش می‌دهد که اشتباهات خود را بپذیرند و آن را قبول کنند. اسمیت بیان می‌کند که با فرار از اشتباهات و عواقب آن نمی‌توان از آن عبور کرد. اما شناخت عوامل موثر بر اتخاذ یک تصمیم اشتباه یا رفتار غلط و پذیرش اشتباه می‌تواند به ما کمک کند که دفعه بعد آن را تکرار نکنیم و بتوانیم که تغییرات مثبت پایداری را در خودمان به‌وجود بیاوریم. خواندن این کتاب به شما کمک می‌کند تا بتوانید به سادگی تغییرات مهمی را در خودتان ایجاد کنید و به بهترین نسخه خودتان تبدیل شوید.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب محرک ها

.کتاب محرک ها توانسته است به عنوان یکی از صد کتاب برتری که در این حوزه نوشته شده است شناخته شود. این کتاب در ردیف پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار گرفته است و به زبان‌های زنده دنیا ترجمه شده است.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

همه کسانی که خواهان ایجاد تغییرات مثبت و پایدار در خود هستند می‌توانند مخاطب اصلی این کتاب باشند. همچنین خواندن این کتاب را به مدیرانی که دوست دارند در محیط کسب‌وکارشان موفق‌تر عمل کنند و سطح استرس پایین‌تر و پشیمانی ناشی از اشتباه کمتری را تجربه کنند هم پیشنهاد می‌کنیم.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

کتاب محرک ها به جای ایجاد جهان پیرامون، خودآگاهی لازم برای ایجاد دنیای مخصوص فرد را فرام می‌کند. (آلن مولالی) خواندن محرک‌ها مانند گفتگو با مارشال است. شما پیشنهادهای واضحف عملی و علمی از او دریافت می‌کنید. (ایان رود) محرک‌ها به ما الهام می‌ده تا شخصیت‌هایی بهتر، رهبران موثرتر و همسفران مثبت‌تری باشیم. ایجاد رفتار بهتر، جنگ جدید ما برای آینده‌ای روشن است. (فرانسیس هسلبین) مارشال مربی و شریک ارزنده‌ای در ایجاد تغییرات سازمانی و بهبود عملکرد است. کتاب او گروه جدیدی از مدیران را به‌دنبال دستیابی به پتانسیل کامل کاری و شخصی خود راهنمایی می‌کند. (برایان سی کرنل، رئیس و مدیر عامل شرکت هدف) مارشال گلداسمیت یکی از برجسته‌ترین متخصصان در زمینه کمک به بهتر شدن افراد است. او در این کتاب جدید مجموعه‌ای غنی از ایده‌ها، مفاهیم و چارچوب‌های جدید عملی و آزمایش شده را برای زندگی ارائه می‌دهد که به کسانی که خواستار تغییر هستند کمک می‌کند تا به بهترین چیزی که می‌توانند باشند و کسی که می‌خواهند باشند، تبدیل شوند. (هوبرت جولی)

بخش هایی از متن کتاب

این کتاب درباره تغییر است. در آن به این موضوع می‌پردازیم که چرا معمولا در تغییر کردن ناموفقیم؟ چگونه می‌توانیم تغییر را برای خود ساده‌تر کنیم؟ بر چه اساسی انتخاب می‌کنیم که چه چیزهایی را در خود تغییر دهیم؟ برای پاسخ به این سوالات با تمرکز بر محرک‌های محیطی آغاز می‌کنیم. تاثیر این محرک‌ها بر ما بسیار عمیق است. هر انگیزه‌ای که افکار و اعمال ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، یک محرک است. هرروز از عمر ما، آدم‌ها، اتفاقات و شرایطی که پتانسیل تغییر دادن ما را دارند تحریک‌مان می‌کنند. این محرک‌ها به‌طور ناگهانی و غیرمنتظره ظاهر می‌شوند و ممکن است مهم باشند یا جزئی، بزرگ باشند یا کوچک، خوشایند باشند یا ناخوشایند. همچنین ممکن است یک محرک مضر باشد، مانند یک بستنی که ما را وسوسه می‌کند تا رژیم غذایی‌مان را کنار بگذاریم یا فشار رفیقی که ما را وادار می‌کند تا کاری که می‌دانیم اشتباه است را انجام دهیم. این محرک‌ها می‌توانند غریزه رقابت را در ما برانگیزند. مثلا رقابت در محل کار برای پاداشی بزرگ‌تر یا جلوزدن از رقیبی که از ما موفق‌تر است. یا می‌توانند باعث تحلیل رفتن انگیزه ما شوند. مثل خبر بیماری جدی یکی از افراد خانواده یا خبر ورشکستگی‌مان. محیط پیرامون نیرومندترین مکانیزم تحریک کنندگی را در زندگی ما دارد، که همیشه هم به نفع ما نیست. ما برنامه‌ریزی می‌کنیم، هدف تعیین می‌کنیم و شادی‌هایمان را بری رسیدن به آن اهداف به تاخیر می‌اندازیم. اما محیط هم به‌طور مستمر در این مسیر مداخله می‌کند.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف