• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب بدون مارک

خلاصه کتاب بدون مارک

نویسنده : نائومی کلاین
راوی : ژوبین دارابیان

/

6,900 تومان

/

( 10 )
خلاصه کتاب بدون مارک
پخش دمو

خلاصه کتاب بدون مارک

بدون مارک یکی از معروف‌ترین کتاب‌های نائومی کلاین است. این کتاب که بر شکل جدید بازار در عصر حاضر تمرکز دارد توانسته است تاثیر زیادی بر افکار عمومی در عرصه بین‌الملل بگذارد و جریان‌ساز شود. کلاین در این کتاب طی ۴ فصل اصلی به‌صورت مرحله‌ای از برندها، تاریخچه شکل‌گیری آن‌ها و تاثیراتی که شکل جدید تولید و صنعت در عصر حاضر بر کارگران گذاشته است حرف بزند. او سعی کرده است که در بدون مارک مانیفستی فرهنگی علیه سرمایه‌داری بی‌اخلاق و بدون قید و بند تهیه کند. او این کتاب را همزمان با دومین رکود اقتصادی بزر

چه در پس پرده نظام جدید تولید در دنیای مدرن می‌گذرد؟ آیا ما برده نظام سرمایه‌داری هستیم یا واقعا آنچه به‌عنوان کالای برند به ما ارائه می‌شود، باکیفیت‌تر از محصولات مشابه بازار است؟ جریان جدید فروش ذهن خریداران را مهندسی کرده است یا همه‌چیز طبیعی است؟ نائومی کلاین در کتاب بدون مارک تمام تلاش خود را کرده است تا به این سوالات جواب بدهد. این کتاب راهنمایی جامع برای فهم بازار در دنیای مدرن محسوب می‌شود.

شناسنامه خلاصه کتاب بدون مارک

شناسنامه کتاب عنوان کتاب: بدون مارک عنوان کتاب به زبان اصلی: No logo نویسنده: نائومی کلاین نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۶ از ۵ (Amazon)، ۳.۸۷ از ۵ (Good reads)، ۴.۳ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب بدون مارک

اولین مفهومی که کلاین در کتاب بدون مارک به خوانندگان خود می‌آموزد، مسئله شکل‌گیری برندهای تجاری و تاریخچه آن است. مفهوم برند، تغییراتی که در زمینه برندها در عرصه تجارت ایجاد شده است و گسترش برندها از مفاهیمی هستند که در این کتاب خواهید آموخت. او در کتاب خود پرده از استفاده برندها از مشتریان برای جهت‌دهی به رفتار آن‌ها برمی‌دارد. رفتاری که با هردو ابزار سخت و نرم انجام می‌شود. تغییرات وسیع تولید، تغییر شکل تولیدی‌ها و جایگزین شدن آن‌ها با کارخانجات چندملیتی و تاثیری که این فرآیند بر شکل بازار و اشتغال کشورها گذاشته است، از دیگر مباحثی است که در کتاب بدون مارک مطرح می شود. شما در این کتاب با جنبش‌هایی که درراستای مقابله با شرایط جدید تولید، بازار و شرکت‌های غول شکل گرفته‌اند هم آشنا خواهید شد.

درباره نویسنده خلاصه کتاب بدون مارک

نائومی کلاین در ۱۹۷۰ در کبک کانادا متولد شد. خانواده او به خاطر مخالفت با جنگ ویتنام محبور شدند که از آمریکا به کانادا مهاجرت کنند. کلاین روزنامه‌گار و فعال اجتماعی کانادایی است که حوزه کار خود را بر نقد مسئله نظام تولید جهانی و جهانی شدن از دیدگاه سوسیال دموکرات متمرکز کرده است. کلاین در رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه تورنتو تحصیل کرده است. مهم‌ترین آثار کلاین عبارتند از: بدون مارک، حصارها و پنجره‌ها، دکترین شوک، نه به لوگوهای تجاری

نقد خلاصه کتاب بدون مارک

حتما می‌توانید حدس بزنید که بدون مارک به محض انتشار تا چه اندازه مورد توجه قرار گرفت. خوانندگان این کتاب حد وسط نداشتند. یا به‌شدت از آن انتقاد کردند و یا به‌شدت موافق محتوای آن بودند. یکی از مهم‌ترین منتقدین این کتاب روزنامه اکونومیست بود که به شدت به این کتاب انتقاد کرد و با نویسنده آن درگیر شد. یکی دیگر از منتقدین مشهور این کتاب، شرکت نایک بود که محبور شد به انتشار این کتاب و محتوایی که علیه نایک منتشر کرده بود واکنش نشان دهد. بدون مارک، جدا از همه حواشی و بحث‌هایی که اطراف آن وجود دارد بسیار جسورانه و روشنگرانه است. کلاین سعی کرده است علیه نظم موجود نوعی شورش ایجاد کند و آن را برهم بزند. این کار در شرایطی که لیبرالیسم و جهانی شدن در اوج خود بود بودند حرکتی بسیار بی‌پروا و جسورانه بود و همین مسئله بدون مارک را متمایز و قابل توجه کرده است.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب بدون مارک

بدون مارک پس از انتشار بسیار مورد توجه قرار گرفت. این کتاب بیش از یک میلیون نسخه فروخت و به بیش از ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه شد و به یکی از پرخواننده‌ترین کتاب‌های ژانر خود تبدیل شد. کلاین توانست برای چاپ این کتاب در سال ۲۰۰۰ جایزه بهترین کتاب گاردین را به دست بیاورد. او همچنین جایزه کتاب تجاری تجارت ملی و جایزه‌ ۲۰۰۱ کتاب فرانسه را هم برای بدون مارک کسب کرد.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

اگر به مباحث اقتصادی و جهانی شدن علاقه دارید، این کتاب قطعا می‌تواند توجه شما را جلب کند. مخصوصا اگر مخالف نظام سرمایه‌داری باشید. خواندن این کتاب را به همه اساتید و دانشجویان رشته‌های اقتصاد، علوم سیاسی، مدیریت و رشته‌های مربوط به کسب‌وکار توصیه می‌کنم.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

هیچ لوگویی خیرخواه تعلیمی نبوده است. من از کتاب بدون مارک برای نشان دادن کاربردهای معاصر نظریه‌های پیچیده فرهنگی در توای مقدماتی علوم اجتماعی استفاده کردم. این کتاب روی این مسئله بسیار خوب و قدرتمند کار کرده است. یک کلمه در مورد بدون مارک در سراسر دانشگاه پخش شد و دانشجویان دیگر التماس می‌کردند که آن را در دوره‌های خود بررسی کنند. (بروس نواک، استاد علوم اجتماعی دانشگاه شیکاگو) یک کتابچه راهنمای کامل و کاربرپسند درمورد تاثیرات منفی که بازاریابی در دهه ۹۰ بر فرهنگ، کار و انتخاب مصرف‌کننده داشته است. (ویلیج وویس) کلاین منتقدی تیزبین فرهنگی و یک داستان‌سرای بی‌عیب است. تجزی و تحلیل او دقیق و کاملا جذاب است. (نیوزویک) بدون مارک نمونه‌ای جذاب از کتاب‌هایی است که نویسندگان فعال با علاقه مشترک به استفاده از قدرت قانون‌گذاری، بازاریابی و تبلیغات برای دستکاری خواسته‌های مصرف کننده می‌نویسند. (بوستون گلوب)

بخش هایی از متن کتاب

مسدودسازی فرهنگی درحال تجدید حیات است و بخشی از آن به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژیک و به‌صورت دقیق‌تر به دلیل قوانین خوب قدیمی عرضه و تقاضا است. درهمین حال، مک دونالد همچنان به آزار و اذیت مغازه‌دارن کوچک و رستوران‌های اسکاتلندی‌تبار ادامه می‌دهد. دلیل آن هم گرایش غیرقابل رقابت آن ملیت نسبت به پیشوند مک در نام خانوادگی‌شان است. این شرکت از غرفه سوییسی مک‌آل آن در دانمارک شکایت کرد. همچنین فروشگاه ساندوچی با مضمون اسکاتلندی مک مانچیز در باکینگهام شایر از تیر شکایت مک‌دونالد درامان نبود. به‌دنبال آن از مغازه مک‌کوفی که مالک آن شخصی به نام الیزابت مک‌کویی در خلیج سانفرانسیسکو بود هم مورد شکایت قرار گرفت. یک جنگ بیست‌وشش ساله علیه شخصی به نام رونالد مک دونالد که رستورانی خانوادگی به نام مک دونالد در شهری کوچک در ایلینویز داشت به راه افتاد. این واقعه به سال ۱۹۵۶ برمی‌گردد. تمام آنچه والدین من می‌خواستند، جاده‌ای آزاد و یک ون فولکس واگن بود. همین برای فرار آن‌ها کافی بود. اقیانوس، آسمان شب، گیتار آکوستیک و دیگر چه می‌خواستند؟ خب درواقع شما می‌توانید از یک کوه برای اسنوبرد بالا بروید و احساس کنید که انگار برای یک لحظه به‌جای برف، بر ابرها سوار شده‌اید. شما می‌توانید جنوب شرقی آسیا را مانند بیست جهان خسته در رمان ساحل الکس گارلند جستجو کنید تا به دنبال گوشه‌ای از کره زمین باشید که توسط وبسایت لونلی پلنت ثبت نشده است. آنوقت می‌تونید مدینه فاضله خصوصی‌تان را راه بیندازی. برای همین می‌توانید به یک فرقه جدید بپیوندید و رویای آدم‌ربایی بیگانگان را دنبال کنید. به‌نظر می‌رسد که از غیبت تا غرض و شورش، اشتیاقی ابدی برای فرار از بازاریابی مطلوبی برخوردار نبوده است.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف