• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب قوی سیاه

خلاصه کتاب قوی سیاه

نویسنده : نسیم نیکلاس طالب
راوی : ژوبین دارابیان

/

6,900 تومان

/

( 4 )
خلاصه کتاب قوی سیاه
پخش دمو

خلاصه کتاب قوی سیاه

بد نیست که قبل از صحبت درباره کتاب، کمی از قوی سیاه بدانیم. طالب در این کتاب عنوان می‌کند که تا سال‌های متمادی همه مردم دنیا فکر می‌کردند که قوها سفید هستند. تااینکه بالاخره قوهای سیاهی مشاهده شدند و همه علم ما نسبت به این گونه جانوری را زیر سوال بردند. طالب از این قاعده استفاده می‌کند تا به شما نشان دهد که علم انسانی و شناخت تا چه اندازه شکننده است و تا چه اندازه می‌تواند دستخوش تغییر شود. او در این کتاب سعی کرده است که درباره شانس، عدم اطمینان، احتمال، خطای انسانی، خطر و تصمیم‌گیری در جهان شکن

«در این رساله (شخصی)، من گردن می کشم و ادعایی می کنم علیه بسیاری از عادات فکری خودمان؛ ادعا می کنم دنیای ما مقهور ناشناخته ها، نامتعارف ها، و نامحتمل ها (نامحتمل طبق دانش کنونی ما) است؛ و ادعا می کنم ما در تمام اوقات، وقتمان را با سخنان پیش پا افتاده می گذرانیم، بر دانسته ها باریک می شویم، و بر مکررات. این بدان معنا است که ما باید پیشامد فراهنجار را نقطه ی آغاز بدانیم؛ نه این که آن را به نام استثنا زیر فرش برانیم.»آیا این کلمات کافی نیستند تا به شما اثبات کنند که قوی سیاه نوشته نسیم نیوکلاس طالب کتابی خواندنی و بسیار مهم برای تصمیم‌گیری و تصمیم سازی است؟

شناسنامه خلاصه کتاب قوی سیاه

عنوان کتاب: قوی سیاه عنوان کتاب به زبان اصلی: The black swan نویسنده: نسیم نیکولاس طالب نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴ از ۵ (Amazon)، ۴ از ۵ (Good reads)، ۴.۲ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب قوی سیاه

نیکولاس طالب در کتاب قو سیاه به شما شیوه تفکر و خطاهای شناختی را می‌آموزد. شما در این کتاب یاد خواهید گرفت که چطور به پیشامدهای غیرمحتمل به‌عنوان یک واقعیت نگاه کنید و در مرحله بعد روش برخورد با این پیشامدها را خواهید آموخت. موضوع محوری این کتاب، علم احتمالات و مدیریت ریسک است. شما در این کتاب می‌آموزید که چطور از احتمالات در مدیریت ریسک در کسب‌وکار و حتی زندگی شخصی‌تان استفاده کنید. طالب در قوی سیاه با شما از الگوهای فکری که درنهایت منجر به فهم نادرست از وقایع خواهند شد حرف می‌زند و سعی می‌کند که شما را از انتخاب اشتباه دور نگه دارد. به این ترتیب خواهید توانست از اشتباهات سنگینی که پیامدهای غیرقابل جبران دارند دور بمانید.

درباره نویسنده خلاصه کتاب قوی سیاه

نسیم نیکولاس نجیب طالب متولد ۱۹۶۰ در لبنان است. او نویسنده، دانشمند و متخصص آمار و تحلیل ریسک است. عمده کارهای تخصصی طالب در تحلیل ریسک و تصادف خلاصه می‌شود و نقطه اوج کارنامه کاری او هم کتاب قوی سیاه بوده است. نیکولاس طالب تحصیلات خود را در رشته MBA در دانشگاه پاریس و پنسیلوانیا دریافت کرد و دکتری خود را هم در دانشگاه دوفین پاریس به پایان رساند. طالب در دانشکده مهندسی تندن دانشگاه نیویورک به تحصیل مشغول است و همزمان در وال‌استریت هم فعالت دارد.

نقد خلاصه کتاب قوی سیاه

در نقد کتاب قوی سیاه همین بس که منتقدان آن را جزو دوازده اثر تاثیرگذار پس از جنگ جهانی دوم توصیف کرده‌اند. قلم ساده و درعین‌حال تاثیرگذار طالب در بیان وقایع، تحلیل اتفاقات و درنهایت ارائه پیشنهاد آنقدر به مذاق خوانندگان و منتقدین خوش آمده است که این اثر را به یکی از بهترین کتاب‌های مدیریت تبدیل کرده است. طالب سال‌های زیادی درباره مسئله خطای شناختی مطالعه کرده و به‌خوبی توانسته است که آن را تحلیل کند. او در این کتاب همه آنچه را که نمی‌دانیم به خوبی توصیف کرده است و با بیانی کاملا علمی و مستدل ما را به باور شکننده بودن آگاهی و علممان می‌رساند.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب قوی سیاه

.کتاب قوی سیاه از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز است. این کتاب پرفروش‌ترین کتاب آمازون در رده کتاب‌های زیست تکاملی است و صدویازدهمین کتاب پرفروش در رده کتاب‌های مدیریت کسب‌وکار همین وبسایت محسوب می‌شود. بسیاری کتاب قوی سیاه را در رده کتاب‌هایی که زندگیتان را دگرگون خواهند کرد قرار داده‌اند. همچنین طالب توانسته است به‌خاطر نگارش این کتاب در سال ۲۰۰۷ وفق به دریافت جایزه GetAbstract شود. قوی سیاه به ۳۲ زبان زنده ترجمه شده است و به گفته وبسایت ساندی تایمز، یکی از دوازده کتاب تاثیرگذار پس از جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

مدیران کسب‌وکارها، اساتید دانشگاه، دانشمندان و محققان از مهم‌ترین مخاطبان این کتاب هستند. این کتاب‌ها به شما آموزش می‌دهد که چطور فکر کنید و تا حد امکان از خطای شناختی در امان باشید.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

کتابی که تفکر مدرن را تغییر خواهد داد. (تایمز لندن) یک شاهکار! (کریس اندرسن سردبیر Wired) از نظر ادبی بسیار درخشان است. (نایل فرگوسن، لس آنجلس تایمز) قوی سیاه دیدگاه من درمورد نحوه کار جهان را تغییر داد. (دنیل کاتمن، برنده نوبل اقتصاد) طالب سبکی دادر که مدیون استیون کولبرت است، او به همان اندازه به میشل دو مونتین هم مدیون است. ما مشتاقانه با او علیه سوگیرهای متعصبانه و مغالطه قیام می‌کنیم.(وال استریت ژورنال) بسیار لذت‌بخش و جذاب. به‌سادگی در آن غرق خواهید شد. (فایننشال تایمز) درگیر آن خواهید شد. قوی سیاه دارای گونه‌ای جذاب و جاه‌طلبی قابل تحسین است. (نیویورک تایمز)

بخش هایی از متن کتاب

پیش از کشف استرالیا مردم دنیای کهن بی‌چون‌و‌چرا باور داشتند هر قویی سفید است؛ چون تجربیات ایشان پیوسته این باور را تأیید می‌کرد. دیدن قوی سیاه برای چند پرنده‌شناس باید شگفتی جالبی بوده باشد؛ ولی اهمیت داستان در این نیست؛ بلکه در این است که شکنندگی دانش ما را نمایان می‌کند و نشان می‌دهد آموختن ما از تجربه‌ها و مشاهده‌ها با چه محدودیت‌های شدیدی روبه‌روست. تنها یک مشاهده کافی است تا گزاره‌ای کلی بی‌اعتبار شود که دستاورد هزاران سال تماشای میلیون‌ها قوی سفید است؛ تنها با دیدن یک قوی سیاه. کمی بیندیشید. ببینید در آستانه‌ی سال ۱۹۱۴ برای اینکه بتوانید رویدادهای آینده را پیش‌بینی کنید، درک شما از جهان چه کمکی می‌توانسته به شما کند. سعی نکنید با تقلب از روی آنچه آموزگار دورە‌ی دبیرستانتان در مختان فرو کرده، پاسخ بدهید. آیا می توانستید ظهور هیتلر و جنگ دوم را پیش‌بینی کنید؟ فروپاشی سریع بلوک شوروی، ظهور بنیادگرایی اسلامی، گسترش اینترنت، فروپاشی بازار را در سال ۱۹۸۷ و برگشت نامنتظرە‌ی آن را چطور؟ مدهای زودگذر، بیماری‌های همه‌گیر، ایده‌ها، ژانرها و مکاتب هنری همه از همین دینامیک «قوی سیاه» پیروی می‌کنند. به‌راستی، کمابیش همه‌ی چیزهای مهمی که در دوروبرتان می‌بینید، شاید در این دسته بگنجند. اگر دشمن شما بداند چه چیزی می‌دانید؛ مثلا اینکه نیویورک برای عملیات تروریستی هدفی آسان است، دیگر دانستن آن چیز ارزشی نخواهد داشت. شاید عجیب باشد که در چنین بازی استراتژیکی، آنچه می‌دانید شاید به‌راستی کم‌ارزش باشد. این مطلب دربارە‌ی همه‌ی کسب‌و‌کارها صادق است. در این رساله‌ی شخصی، من گردن می‌کشم و ادعایی می‌کنم علیه بسیاری از عادات فکری خودمان. ادعا می‌کنم دنیای ما مقهور ناشناخته‌ها و نامتعارف‌ها و نامحتمل‌ها (نامحتمل طبق دانش کنونی ما) است و ادعا می‌کنم در تمام اوقات، وقتمان را با سخنان پیش‌پا‌افتاده می‌گذرانیم و بر دانسته‌ها باریک می‌شویم و بر مکررات. این بدان‌معنا است که باید پیشامد فراهنجار را نقطه‌ی آغاز بدانیم، نه اینکه آن را به‌نام استثنا زیر فرش برانیم.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف