• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

نویسنده : دانیل کانمن
راوی : کاترین صادق پور

/

6,900 تومان

/

( 47 )
خلاصه کتاب تفکر سریع و کند
پخش دمو

خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

دانیل کانمن نویسنده کتاب تفکر سریع و آهسته تمرکز خود را در این کتاب بر آشنا کردن مخاطب با سیستم پردازش ذهنی قرار داده است. مسئله اصلی او در کتاب این است که چرا ما به سادگی تحت تاثیر اخبار احساسی و هیجانی قرار می‌گیریم و درعوض مسائل مهم از دید ما پنهان می‌مانند و به آن توجهی نمی‌کنیم. کانمن تمام تلاش خود را به‌کار گرفته است تا در این کتاب جزییات شناخت را به مخاطب نشان دهد. او سعی می‌کند تا به ما بفهماند که چطور، کجا و به چه منظور از کدام نوع از تفکر استفاده کنیم. او معتقد است که هرنوع تفکر ما د

موضوع کتاب تفکر سریع و کند مبحث مهم شناخت و مفهوم سوگیری شناختی است. تابحال به این موضوع در تئوری توطئه فکر کرده‌اید که همیشه قدرت‌ها از اخبار هیجانی برای پوشش کارهای مهم و سرنوشت‌ساز خود استفاده می‌کنند؟ مثلا از جام جهانی به‌عنوان پوشش برای کارهایی که نباید دیده شوند و درعین حال بسیار مهم هستند. این واقعیت در دنیای رسانه تایید شده است و از یک اصل مهم پیروی می‌کند: سواستفاده از نوع تفکر انسان. اما چطور؟ در کتاب تفکر سریع و کند نوشته دانیل کانمن با این اصل آشنا خواهید شد.

شناسنامه خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

عنوان کتاب: تفکر سریع و کند عنوان کتاب به زبان اصلی: Thinking, fast and slow نویسنده: دانیل کانمن نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۲ از ۵ (Goodreads) ۴.۴ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

موضوع اصلی کتاب سیستم تفکر در ذهن انسان است. شما در این کتاب با دو سیستم اصلی تفکر در مغز آشنا خواهید شد. سیستم اول، سیستم شهودی و احساسی است. همان سیستمی که ما را به واکنش سریع و هیجانی نسبت به اخبار احساسی وادار می‌کند. در این سیستم معمولا بدون آنکه عمیق فکر کنیم و مسئله موردنظر را مورد بررسی قرار دهیم، واکنشی شدید و غالبا هیجانی نشان می‌دهیم. این مسئله همان چیزی است که توده مردم را به خیابان‌ها می‌کشاند و یا آن‌ها را وادار می‌کند نسبت به مسئله‌ای در شبکه‌هایاجتماعی خود واکنشی شدید نشان دهند. اما سیستم دوم از این قاعده مستثنی است. این سیستم که کاملا با سیستم قبلی فرق دارد، تحت عنوان سیستم منطقی شناخته می‌شود. در این سیستم ما نسبت به مسائل کمی عمیق‌تر می‌شویم و سعی می‌کنیم قبل از نشان دادن واکنش‌های احساسی و کنترل نشده، منطقی‌تر فکر کنیم و عکس‌العمل نشان دهیم. کانمن در این کتاب به شما خواهد آموخت که چطور سیستم تفکر خود را تحت کنترل قرار دهیم و از مزایای تفکر منطقی و آهسته خود برای تحلیل وقایع استفاده کنیم.

درباره نویسنده خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

دانیل کانمن روانشناسی آمریکایی است. زمینه اصلی مطالعه و تحقیقات او در حوزه روانشناسی اقتصادی و تصمیم‌گیری بوده است. او در ۲۰۰۲ به خاطر نتایج تحقیقات خود در زمینه تصمیم‌گیری و روانشناسی قضاوت با همکاری با موسسه تورسکی توانسته است نوبل اقتصاد را کسب کند. کتاب‌های توجه و تلاش، قضاوت بدون قطعیت، خوب بودن، انتخاب‌ها ارزش‌ها و چارچوب‌ها از دیگر آثار کانمن محسوب می‌شوند.

نقد خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

در قدرتمند بودن کتاب تفکر سریع و آهسته شکی نیست. این کتاب توانسته است به یکی از قدرتمندترین آثار همرده خود تبدیل شود و مورد ارجاع بسیاری از منابع و محافل علمی قرار بگیرد. مهم‌ترین نقطه اتکا کتاب پژوهش‌ها و تحقیقات کانمن در زمینه موضوع اصلی است. او توانسته است با تحقیقات وسیعی که در این زمینه و با همکاری موسسه تورسکی انجام دهد، اثری علمی و درعین‌حال خوشخوان، روان و قابل فهم به مخاطب خود ارائه دهد. این کتاب در عین اعتبار علمی بالایی که دارد، آنقدر قابل فهم و کاربردی است که هر مخاطب با هر سطحی از تفکر و فهم می‌تواند آن را بخواند و از آن لذت ببرد.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب تفکر سریع و کند

کتاب تفکر سریع و آهسته یکی از معروف‌ترین کتاب‌ها درزمینه اقتصاد و روانشناسی اقتصادی است. این کتاب به عنوان یکی از ده کتاب برتر در این زمینه شناخته می‌شود و نویسنده آن به پاس تلاش‌های خود در حوزه ارائه نظریه جدید در این حوزه، موفق به دریافت جایزه نوبل شده است. این کتاب همیشه در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز قرار داشته است و توانسته است جایزه لس آنجلس تایمز در سال ۲۰۱۱ را دریافت کند. این کتاب جزو کتاب‌های برگزیده منتقدان نیویورک تایمز است و توسط آکادمی علوم آمریکا مفتخر به دریافت جایزه برترین کتاب سال شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید کانمن برای نوشتن این کتاب مدال آزادی را از رییس جمهور ایالات متخده دریافت کرده است.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

فرقی نمی‌کند در چه جایگاهی قرار دارید یا حرفه‌ای که در آن مشغول به کار هستید چه چیزی است. شما در هرصورت نیاز دارید که هرروز تصمیم بگیرید و در معرض اخبار گوناگون قرار دارید. شناخت نوع تفکر و پردازش ذهن و دراختیار گرفتن آگاهانه آن یکی از ضروری‌ترین و حیاتی‌ترین نیازهایی است که هر انسان در زندگی خود احساس خواهد کرد. این کتاب به شما کمک می‌کند تا فراتر از توده مردم، کمی عمیق‌تر و بهتر به مسائل اطرافتان نگاه کنید و تحت تاثیر اخبار مختلف و متفاوت فرار نگیرید. این کتاب به شما کمک می‌کند تا نه‌تنها در حوزه اقتصادی، بلکه در حوزه سیاسی و اجتماعی هم درست فکر کنید و تحلیل مناسبی داشته باشید.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

ناگفته پیداست که این کتاب تا چه اندازه توانسته است نظر مثبت منتقدین را نسبت به خود جلب کند. این کتاب توسط وبسایت بارنز اند نوبل به‌عنوان کتابی دگرگون کننده معرفی شده است. این کتاب در بخش معرفی کتاب نیویورک تایمز به عنوان کتابی درخشانف ژرف و سرشار از غافلگیری‌های فکری و ارزش‌های خودپروری معرفی شده است.

بخش هایی از متن کتاب

روش قابل اتکا برای وادار کردن افراد به پذیرش مسائل نادرست، تکرار دائمی آن هاست، زیرا مفهوم آشنایی به راحتی از حقیقت تمییز داده نمی شود. نهاد ها و بازاریاب های تمامیت طلب، همیشه از این حقیقت آگاه بوده اند. این نتیجه گیری تسلی بخش ما که جهان دارای معنی و مفهوم است، بر پایه ای مطمئن استوار شده است: توانایی تقریبا نامحدود ما در نادیده گرفتن نادانسته هایمان. این توهم که ما گذشته را می فهمیم، به اعتماد بیش از حد ما در پیش بینی آینده، بال و پر می دهد. طی ده ها سال، روان‎شناسان به عملکرد تفکر برآمده از تصویر زن عصبانی و مسئله ضرب علاقه بسیاری نشان داده‎اند و عنوان های گوناگونی برای آن ها ارائه کرده اند. من به اصطلاحاتی بسنده می کنم که نخستین بار کیس استانوویک ( ۱۴) و ریچارد وست ( ۱۵) آن‎ها را در خصوص دو سیستم ۱و ۲ موجود در ذهن مطرح کرده‎اند. - سیستم ۱، به صورت خودکار و سریع و با تلاشی ناچیز یا بی نیاز به آن و بدون کنترل آگاهانه عمل می کند. - سیستم ۲، توجه را به فعالیت های ذهنی نیازمند تلاش در زمینه مورد نظر، مانند محاسبات پیچیده جلب می کند. عملکردهای سیستم ۲ معمولاً با تجربه ای هدفمند از عاملیت، انتخاب و تمرکز همراه هستند. عناوین سیستم ۱ و ۲ به طور گسترده در روان‎شناسی به کار می روند؛ اما من در این کتاب که می توان آن را سایکودراما ( ۱۶) دانست، پا را فراتر می گذارم.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف