• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

نویسنده : دونالد نورمن
راوی : کاترین صادق پور

/

6,900 تومان

/

( 8 )
خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره
پخش دمو

خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

طراحی اشیا روزمره کتابی پرفروش است که توسط دونالد نورمن نوشته شده است. نورمن تلاش کرده است تا در این کتاب طراحی اشیا را با رویکردی روانشناسانه مورد بررسی قرار دهد و نشان دهد که موفقیت در طراحی، بیش از هرچیزی به ارتباط میان اشیا و کاربران ارتباط دارد. او در این اثر به طراحان می‌آموزد که چطور راه ارتباط میان اشیا و کاربر را بهینه‌سازی کنند و محصولی بسازند که درنهایت برای کاربران جذاب و رابطه کاربری بالایی داشته باشد. او در این کتاب هر نکته‌ای که یک طراح محصول باید بداند را به آن‌ها گوشزد کرده است.

یک خواندنی ضروری و حیاتی برای هر کسی که به‌نحوی با طراحی محصول برای استفاده روزمره در ارتباط است.

شناسنامه خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

عنوان کتاب: طراحی اشیا روزمره عنوان کتاب به زبان اصلی: The Design of Everyday Things نویسنده: دونالد نورمن نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۶ از ۵ (Amazon)، ۴.۱ از ۵ (Good reads)، ۴.۲ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

نورمن، در کتاب طراحی اشیا روزمره تلاش کرده است تا نگاه خوانندگان را نسبت به تجربه و تعامل با محیط تغییر دهد و انتظارات افراد را نسبت به کیفیت طراحی متحول کند. او با کمک گرفتن از اصول روانشناسی شناختی، به خواننده نشان می‌دهد که چطور می‌توان طراحی مطلوبی برای محصولات آماده کرد و با استفاده از روابط طبیعی، محصولی خلق کرد که هم کاربران و هم متخصصین با آن ارتباط برقرار کنند. با خواندن این کتاب خواهید آموخت که چطور اشیائی طراحی کنید که به موفقیت برسند و جایگاه ماندگاری در صنعت پیدا کنند.

درباره نویسنده خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

دونالد نورمن، محقق، استاد دانشگاه و نویسنده امریکایی در ۲۵ دسامبر ۱۹۳۵ متولد شد. نورمن بیشتر به‌خاطر تدوین کتاب طراحی اشیا روزمره شناخته می‌شود. او مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه MIT دریافت کرد و برای ادامه تحصیل روانشناسی را انتخاب و دکتری خود را در همین رشته در دانشگاه پنسیلوانیا دفاع کرد. او پس از دریافت مدرک دکتری، دوره پست‌داک خود را در دانشگاه هاروارد گذارند. او در این دوره تمرکز خود را بر مطالعات شناختی گذاشت و بعد از اتمام دوره به‌عنوان استاد در دانشگاه سن دیگو مشغول به‌کار شد. نشریه بیزنس ویک نورمن را به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین طراحان جهان معرفی کرده است. او با سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و صاحب‌نامی مانند اپل همکاری کرده است. مدرک دکتری افتخاری از دانشگاه پادوا، مدرک دکتری دانشگاه فنی دلفت، دریافت نشان بنیامین فرانکلین در علوم کامپیوتر و علوم شناختی و عضویت در آکادمی ملی مهندسین از دیگر افتخارات و دستاوردهای این نویسنده آمریکایی است.

نقد خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

طراحی اشیا روزمره یکی از آثاری است که مطالعه آن برای هرکسی که درارتباط با طراحی محصول فعالیت می‌کند، واجب است. از طراحی فیزیکی محصول تا برنامه‌نویسی و ابزارهای مفهومی، همگی به این کتاب و مطالعه آن نیاز پیدا خواهند کرد. حتی اگر مصرف کننده هستید و دوست دارید که انتخاب‌های هوشمندانه‌تری داشته باشید، این کتاب برای شما مفید خواهد بود. طراحی اشیا روزمره قادر است که نگرش کاربران و افراد را به تعامل با محیط فیزیکی تغییر دهد و دیدشان را عوض کند. نورمن نشان می‌دهد که طراحی مطلوب چه خصوصیاتی دارد و چطور می‌توان چیزی را خلق کرد که حتی باهوش‌ترین افراد هم از ابداع آن درمانده‌اند. این کتاب اثری مبتکرانه و الهام‌بخش است که با درنظر گرفتن نیازهای روانی کاربران تمام مشکلات مبهم و نکات ریزی که شاید نادیده گرفته شده‌اند را بررسی و مشکلات طراحی را حل می‌کند. او نشان می‌دهد که طراحی خوب چیست و چه قوانین ساده‌ای می‌توانند شما را به یکی از برترین طراحان صنعتتان تبدیل کند و درنهایت شما را به راهی خواهد رساند که در آن چیزی جز رضایت مشتری و فروش بیشتر محصولات نیست.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب طراحی اشیاء روزمره

کتاب طراحی اشیا روزمره یکی از آثار پیشگام در زمینه طراحی محصول با رویکرد نوین محسوب می‌شود. این کتاب با استقبال قابل توجهی از طرف خوانندگان و منتقدان روبه‌رو و به یکی از آثار پرفروش در زمینه طراحی محصول تبدیل شد. این کتاب پرفروش‌ترین اثر درمیان کتاب‌های صنعت خرده‌فروشی در وبسایت آمازون محسوب میشود و تابحال هیچ کتابی نتونسته است جایگاه آن را تحت مالکیت خود دربیاورد. طراحی اشیا روزمره به زبان‌های زیادی ترجمه شده و خوانندگان زیادی درسرتاسر جهان کسب کرده است.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

طراحان، مدیران محصول و همه عواملی که دررابطه با طراحی، تولید و فروش محصول فعالیت می‌کنند. افرادی که رشته درسی یا تخصصشان به‌نحوی با طراحی، بسته‌بندی و خلاقیت در ارتباط است.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

حتی طراحی‌های کلاسیک هم می‌توانند به‌روز شوند و بهبود پیدا کنند. خواندن این کتاب را به‌شدت توصیه می‌کنیم. (نشریه چویس) این کتاب حوزه طراحی را تغییر داد، اصول ارائه شده در کتاب طراحی اشیا روزمره به تغییرات تکنولوژیک سرعت می‌بخشد و همین مسئله اهمیت روزافزون این کتاب را اثبات می‌کند. مثل‌ها و ایده‌های جدید راجع به طراحی و توسعه محصول باعث شده است که خواندن این کتاب ضروری به‌نظر برسد. (پاتریک ویتنی دین) ۲۵ سال پیش طراحی اشیا روزمره در جهت‌گیری رویکرد من در طراحی، نقش مهمی داشت. این نسخه ایده‌های جدیدی را برای کاوش به من ارائه کرده است و همچنین اصولی را برای طراحی عالی و معنادار به من یادآوری می‌کند. این کتاب بخشی از مانیفست قدرت طراحی است و قدرت افراد را در طراحی افزایش خواهد داد. (تیم براون) طراحی ممکن است برترین مزیت رقابتی ما باشد. این کتاب سرگرم‌کننده و بسیار مهم است. (تام پیترز)

بخش هایی از متن کتاب

دو ویژگی مهم طراحی خوب قابلیت کشف و درک آن است. چرخه معیوب اینطور شروع می‌شود: درکاری شکست می‌خورید، فکر می‌کنید تقصیر شما بوده است. به همین دلیل فکر می‌کنید نمی‌توانید آن کار را انجام دهید، درنتیجه دفعه بعد که باید این کار را انجام دهید، احساس ناتوانی می‌کنید و حتی تلاش هم نخواهید کرد. نتیجه این می‌شود که نمی‌توانید، مطابق با همان فکری که قبلا داشتید. وقتی همه‌چیز خوب پیش برود، طراحی دستگاه‌هایی که کارآمد باشند آسان خواهد بود. بخش سخت و البته ضروری طراحی این است که همه‌چیز خوب کار کند، حتی اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش نرود. داستانی از هنری فورد نقل شده است که اینطور است: او خودروهای فرسوده فورد را می‌خرید و مهندسین خود را مجبور می‌کرد تا قطعات خراب شده و سالم را بازنگری کنند. مهندسان تصور می‌کردند که قصد فورد، پیدا کردن نقاط ضعف و کار کردن روی آن‌ها بوده است. اما در کمال تعجب، فورد توضیح داد که می‌خواهد قطعاتی که هنوز در وضعیت خوبی هستند را پیدا کنند. اگر این قطعات را دوباره طراحی کنند تا همزمان با سایر قسمت‌ها خراب شوند، می‌توانند پول خوبی به جیب بزنند. وقتی همه‌چیز درست پیش برود، افراد به توانایی‌ها و هوش خود اعتبار می‌دهند. اما تماشاگران برعکس عمل می‌کنند. وقتی می‌بینند شرایط برای شخص دیگری خوب پیش می‌رود، نتیجه خوب را به محیط یا شانس ارتباط می‌دهند. بازخورد ضعیف می‌تواند بدتر از عدم بازخورد باشد. چون بازخورد ضعیف حواس را پرت می‌کند، اطلاعات مفیدی ارائه نمی‌دهد و در بسیاری از موارد تحریک‌کننده و اضطراب‌آور است.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف