• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

نویسنده : جیم کالینز
راوی : کاترین صادق پور
( 25 )
خلاصه کتاب ساختن برای ماندن
پخش دمو

خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

همه ما شرکت‌های موفق و بزرگی را می‌شناسیم که در دنیای کسب‌وکار توانسته‌اند اسمی برای خود دست‌وپا کنند. والت‌دیزنی، والمارت، مرک، فیلیپ موریس و... . اما به‌نظر شما چه چیزی توانسته است این شرکت‌ها را به چنین سابقه و خوشنامی برساند؟ جواب این سوال همان چیزی است که کالینز و پوراس، نویسندگان کتاب ساختن برای ماندن به آن پرداخته‌اند. آن‌ها سعی کرده‌اند که در کتاب خود از ویژگی‌هایی صحبت کنند که شرکت‌ها را رقبا متمایز می‌کنند. دغدغه این دو نویسنده در کتاب حاضر، رسیدن به دیدگاهی جامع و همه‌جانبه برای رشد

اگر دوست دارید کسب‌وکاری موفق و ماندگار بسازید، این کتاب مخصوص شاست. ساختن برای ماندن به شما کمک می‌کند مانند شرکت‌های بزرگ و موفق دنیا رفتار کنید تا به اهدافتان برسید.

شناسنامه خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

عنوان کتاب: ساختن برای ماندن عنوان کتاب به زبان اصلی: Built to Last نویسنده: جیم کالینز و جری پوراس نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۶ از ۵ (Amazon)، ۴.۵ از ۵ (Good reads)، ۴.۷ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

در کتاب ساختن برای ماندن با ویژگی‌های شرکت ایده‌آل و آرمانی آشنا می‌شوید. جیم کالینز و جری پوراس در این کتاب از نگرشی با خواننده صحبت می‌کنند که می‌تواند شرکتی را از یک کسب‌وکار معمولی به شرکتی ماندگار و بزرگ تبدیل کند. نویسندگان با تکیه بر نمونه‌های معروفی که توانسته‌اند درطول زمان خودشان را تثبیت کنند، ویژگی‌هایی را برشمرده‌اند که هر مدیر با استفاده از آن‌ها می‌تواند کسب‌وکار خود را به موفقیت برساند.

درباره نویسنده خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

جیم کالینز، نویسنده، محثث، سخنران و مشاور آمریکایی در ۲۵ ژانویه ۱۹۵۸ در کلرادو متولد شد. کالینز تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در رشته علوم ریاضی در دانشگاه استنفورد به اتمام رساند و کارشناسی ارشد خود را در رشته MBA در همین دانشگاه دریافت کرد. کالینز پس از فارغ‌التحصیلی به مدت ۱۸ ماه به‌عنوان مدیر محصول در شرکت هولت پاکارد فعالیت داشت و سپس در دانشگاه استنفورد در سمتی تحقیقاتی مشغول به ‌کار شد. از کالینز ۴ کتاب منتشر شده است که همه آن‌ها در حوزه مدیریت و طراحی محصول نوشته شده‌اند.

نقد خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

کتاب ساختن برای ماندن چیزی فراتر از بینش کاریزماتیک یا نگرش رهبران ارائه می‌کند. پوراس و کالینز در این کتاب از مفهومی عمیق‌تر که اثری ماندگارتر دارد حرف می‌زنند. موضوع این نویسندگان در کتاب ساختن برای ماند، شرکت هایی است که با نگرشی متفاوت توانسته‌اند جای پای خود را در دنیای کسب‌وکار محکم کنند. پشتوانه تدوین این کتاب، پروژه تحقیقاتی شش ساله‌ای در دانشگاه استنفورد بوده است. آن‌ها در این تحقیقات هجده شرکت استثنایی و ماندگار را بررسی کرده‌اند. شرکت‌هایی که بیش از صدسال از عمر آن‌ها می‌گذرد و سهمی قدرتمند از بازار را در اختیار دارند. بررسی این شرکت‌ها از گذشته تا به امروز، این دو نویسنده را به نتایج جالبی رسانده است که کتاب ساختن برای ماندن، ثمره آن است. کالینز و پوراس در این کتاب به خواننده نشان می‌دهند که چطور می‌توان از نقطه صفر به اوج رسید و چطور می‌توان از این الگوها استفاده کرد تا به موفقیتی مشابه دستاوردهای این شرکت‌ها رسید. این دو نویسنده در کتاب خود بینشی به مدیران کسب‌وکارها ارائه می‌کنند که می‌توان با کمک آن، کسب‌وکار را به جایی رساند که کمتر شرکت و کسب‌وکاری به خود دیده است. این کتاب الهام‌بخش به مدیران کمک می‌کند تا با رهبری کاریزماتیک خود، کسب‌وکارشان را به بهترین مقصد ممکن هدایت کنند. مفاهیم و مثال‌های کاربردی و جالبی که در این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است، لذت خواندن آموزه‌های آن را دوچندان می‌کند و بینشی عمیق به خوانندگان می‌بخشد تا بتوانند کسب‌وکارشان را توسعه دهند.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب ساختن برای ماندن

این کتاب بلافاصله پس از انتشار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. ساختن برای ماندن بیش از ۴۲ بار تجدید چاپ شد و توانست به سیزده زبان دنیا مخاطب جذب کند. این کتاب، در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و بخش‌هایی از اروپا به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های مدیریتی تبدیل شده است.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

مدیران، صاحبان کسب‌وکار و همه کسانی که دوست دارند شرکتی داشته باشند که از رقبا متمایز شود و به پیشرفتی دست نیافتنی برسند، می‌توانند از آموزه‌های این کتاب خواندنی استفاده کنند.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

ساختن برای ماندن یکی از چشمگیرترین مطالعات تجاری از زمان جستجوی تعالی است. (کوین مانی، نشریه USA Today) خواندن این کتاب را به هر مدیر عاملی که آرزو دارد شرکتی بزرگ تاسیس کند، پیشنهاد می‌دهم. (تی.جی راجرز، مدیرعامل Semiconductor Corp)

بخش هایی از متن کتاب

شرکت آرمانی چیست؟ شرکت های آرمانی موسسه هایی برتر در صنعت تولیدی خود هستند که به طور گسترده از سوی همتایانشان ستایش می شوند و تاثیرات چشمگیر و درازمدت بر دنیای پیرامونشان دارند. نکته کلیدی این است که شرکت آرمانی یک سازمان، یک نهاد یا یک موسسه است و تمام رهبران، خواه کاریزماتیک یا آرمانی، در نهایت از دنیا می روند و تمام خدمات و محصولات آرمانی و ایده های عالی سرانجام روزی منسوخ می شوند؛ درحقیقت، کل بازار ممکن است منسوخ و ناپدید شود. شرکت های آرمانی به سبب بهره مندی از انواع چرخه تولید کالا و وجود چندین نسل از رهبران فعال رونق یافتند و کامیاب شدند. لحظه ای درنگ کنید و فهرستی از شرکت های آرمانی ای که در ذهن خود دارید با معیارهای زیر مطابقت دهید؛ سعی کنید به پنج تا ده سازمانی بیندیشید که معیارهای زیر در مورد آن ها صدق می کند: _ موسسه برتر در صنعت خود؛ - ستایش شده در میان بازرگانان، به طور گسترده ؛ _ تاثیر ماندگار برماندگار بر دنیا؛ _ داشتن چندین نسل از مدیران اجرایی؛ _ گذر از چندین چرخه تولید (یا خدمات)؛ _ تاسیس شده پیش از سال ۱۹۵۰. ایدئولوژی اصلی در شرکت‌های آرمانی همگام با محرک رشد کار می‌کند. محرک رشد در همه کارهایی که جزئی از ایدئولوژی اصلی نیستند، انگیزه تغییر و حرکت به جلو ایجاد می‌کند. محرک رشد ناشی از یک میل انسانی عمیق به کاوش، خلق، کسب، کشف، تغییر و بهتر کردن است. محرک رشد یک ادراک ذهنی و ملال‌آور مبنی بر اینکه «پیشرفت در یک دنیای در حال تغییر حاکی از سلامتی است» یا «سازمان‌های سالم باید تغییر و ارتقاء یابند» یا «ما باید هدف داشته باشیم» نیست؛ بلکه یک رانه عمیق، درونی، بی‌اختیار – و اغلب بدوی – است. این نوع محرک بود که باعث شد سم والتون در روزهای گران‌بهای آخر عمرش با مدیر یکی از فروشگاه‌های محلی که یک هفته در اتاق او در بیمارستان بستری شده بود درباره میزان فروش گفتگو کند. جی. ویلارد ماریوت هم چنین محرکی در وجود خود داشت که با شعار «همیشه سازنده باش و تا آخرین لحظه عمرت کارهای سازنده انجام بده ... هر روز را مغتنم بشمار، تا روز آخر» زندگی کرد.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف