• فروشگاه
 • جستجو
 • کتابخانه
 • تنظیمات
 • دانلود
 • ویدئوهای انگیزشی
خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

نویسنده : برِنه براون
راوی : کاترین صادق پور

/

6,900 تومان

/

( 26 )
خلاصه کتاب روانشناسی خجالت
پخش دمو

خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

هیچ‌کس کامل نیست. این حقیقت عمیق که کمتر به آن توجه می‌شود، تاثیر زیادی در مناسبات اجتماعی و روابط انسان‌ها با یکدیگر می‌گذارد. هیچ شکی وجود ندارد که تلاش برای رسیدن به کمال، عملی طاقت‌فرسا است و هرگز پایان نخواهد یافت. در عصر جدید که روابط انسان‌ها با یکدیگر پیچیده‌تر و نزدیک‌تر شده است، ما در معرض سیل عظیمی از انتظارات بیجا و به‌جا قرار داریم که به‌صورت ناخودآگاه به ما القا می‌کنند که کافی نیستیم و ناقصیم. این احساس نقص می‌تواند تاثیرات مخربی بر روان ما بگذارد و درنهایت انگیزه کار را از ما بگی

وقت آن رسیده است که دست از شرمگین بودن بردارید و خودتان را همانطور که هستید دوست داشته باشید و کتاب روانشناسی هجالت، نوشته برنه براون بهترین راهنمای شما در این مسیر خواهد بود.

شناسنامه خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

شناسنامه کتاب عنوان کتاب: روانشناسی خجالت عنوان کتاب به زبان اصلی: I Thought It Was Just Me (but it isn't): Making the Journey from "What Will People Think?" To "I Am Enough نویسنده: برنه براون نوع کتاب: خلاصه کتاب صوتی امتیاز کتاب: ۴.۷ از ۵ (Amazon)، ۴.۲ از ۵ (Good reads)، ۴.۵ از ۵ (Audible)

اهداف خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

برنی براون در کتاب روانشناسی خجالت تلاش می‌کند به شما بیاموزد که چطور دربرابر سیل دائمی از انتظارات اجتماعی احساس کافی بودن داشته باشید و شرمگین نباشید. او تکنیک‌هایی را معرفی می‌کند که می‌توان با کمک آن‌ها از خود دربرابر انتقادات، سرزنش‌ها و قضاوت‌های نابجا محافظت کنید و آسیب‌های واردشده به روانتان را به کمترین حد ممکن کاهش دهید.

درباره نویسنده خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

برنه براون، محقق، سخنران و میزبان یکی از پادکست‌های معروف در حوزه خودیاری است. او در ۱۹۶۵ در تگزاس متولد شد. این نویسنده فعالیت‌های آکادمیک متعددی هم در کارنامه خود دارد. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به تصاحب کرسی استادی در دانشگاه هیوستون و تدریس به‌صورت مدعو در دانشگاه آوستین اشاره کرد. براون آثار معروف و محبوبی در کارنامه دارد. او معمولا در همه آثار منتشر شده به محبوبیتی خیره‌کننده رسیده است. از جمله آثار این نویسنده می‌توان به کتاب‌های موهبت کامل نبودن، جرات بسیار، با اقتدار برخاستن، شجاعت در برهوت و شهامت رهبری از اشاره کرد. سخنرانی‌های براون در همایش تد و همچنین مستندی که از نتفلیکس پخش شد هم توانسته است نام این نویسنده را بر سر زبان‌ها بیندازد و او را به شهرتی جهانی برساند. اگر دوست داشتید سخنرانی تد براون را تماشا کنید کافی است عنوان قدرت آسیب‌پذیری یا The Power of Vulnerability را جستجو کنید.

نقد خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

کتاب روانشناسی خجالت از مفهوم محوری موهبت ناقص بودن صحبت می‌کند. براون که قبلا سابقه تدوین کتابی در این زمینه داشته است به خوانندگان کمک می‌کند تا نقص خود را بپذیرند و آسیب‌پذیر بودن را نه به‌عنوان نقطه ضعف، که به‌عنوان نقطه قوت بدانند. او در این کتاب به‌صورت موشکافانه‌ای مسئله شرم را مورد بررسی قرار می‌دهد و تلاش می‌کند تا راهکارهای جدید و قدرتمندی را به خوانندگان ارائه دهد تا قادر شوند خود را تغییر دهند و به افراد بهتری تبدیل شوند. او بررسی کرده است که شرم خود را به شکل‌های متفاوتی نشتن می‌دهد. شرم می‌تواند منجر به اعتیاد، کمال‌گرایی و حتی ترس نشان دهد. او شش سال را به مطالعه درباره تاثیر شرم روی زنان اختصاص داد و تلاش کرد تا آن را در لایه‌های مشکلات روانی شناسایی کند. او تاثیر شرم را در فرهنگ روشن کرده است و نشان می‌دهد که چرا افراد در برابر احساس شرم آسیب‌پذیر هستند. درنتیجه رویکردی جدید و قدرتمند ارائه می‌دهد که تاثیر قضاوت را از بین می‌برد و خوانندگان را هشیار می‌کند تا از خود دربرابر این احساس مراقبت کنند. او به خوانندگان کمک می‌کند تا خود را بپذیرند و با کمک روایت‌های قدرتمند و مثال‌هایی واقعی از کسانی که چنین احساساتی را تجربه کرده‌اند، به خواننده راه‌هایی را نشان می‌دهد که شرم خود را به احساسات سازنده و قدرتمند دیگری تبدیل کنند و درنهایت آثار منفی شرم را در خود از بین ببرند.

جوایز و دستاورد های خلاصه کتاب روانشناسی خجالت

آثار برنی براون بارها توانسته است رکورد فروش را در بازار کتاب تغییر دهد و نام خود را در صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های بازار ثبت کند. روانشناسی خجالت هم علی‌رغم آنکه در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز یا واشنگتن پست قرار نگرفت اما در وبسایت آمازون به رتبه فروش مناسبی رسیده است. این کتاب در کنار جلب نظرات مثبت کارشناسان و منتقدان، به زبان‌های مختلفی ترجمه شده و در سرتاسر جهان به فروش می‌رود. این کتاب در رده موضوعی سلامت زنان و همچنین روانشناسی شخصیت وبسایت آمازون در رده بیست کتاب برتر فروش قرار دارد و یکی از مهم‌ترین آثار در این زمینه محسوب می‌شود.

این کتاب مناسب چه کسانی است؟

همه کسانی که به‌خاطر احساس ناکافی بودن، شرم از خود و قبول نداشتن خود دچار مشکلات متعددی نسبت به خود و یا در رابطه با دیگران شده‌اند نیاز دارند که یک‌بار کتاب روانشناسی خجالت را بخوانند.

صاحب نظران راجع به کتاب چه می گویند؟

برنی براون محقق و مددکار اجتماعی دانشگاه هیوستون معتقد است که شرم زمینه‌ساز گسترش افسردگی، اضطراب، اختلالات تغذیه و بسیاری از موارد دیگر است. او با مطالعه روی صدها زن، روشی برای غلبه بر شرم پیشنهاد کرده است. او معتقد است که گسترش شرم با انتظارات متضاد و رقابتی درمورد اینکه زنان چه باید باشند ایجاد شده است. او به‌صورت آزادانه از زنانی که روی آن‌ها مطالعه کرده است نقل قول می‌کند و از همه روشن‌تر، نمونه‌هایی از تجربیات خود درمورد شعبده‌بازی مادری، شغل و زندگی اجتماعی بیان می‌کند. درانتها او به رسانه‌ها به‌دلیل ارائه تصاویری غیرواقعی از زنان حمله و با هدایت خوانندگان به تمرکز بر رشد شخصی به‌جای کمال دست‌نیافتنی، از آن‌ها می‌خواهد که مهارت‌های خجالت‌آوری را تمرین کنند و آن‌ها را به فرزندان خود بیاموزند. (پابلیشرز ویکل)

بخش هایی از متن کتاب

به شما می‌گویند پوست‌کلفت شوید تا هیچ‌چیز در شما اثر نکند. آن‌چه به شما نمی‌گویند، این است که پوست‌کلفتی باعث می‌شود هیچ‌چیز نیز بیرون نریزد: نه عشق، نه صمیمیت و نه آسیب‌پذیری. هرگز نباید انسانیت‌زدایی را تحمل کنیم. این ابزار اصلی خشونت، همان چیزی است که در هر نسل‌کشی ثبت‌شده‌ای در سراسر تاریخ به‌کار رفته است. وقتی در لفاظی انسانیت‌زدایی درگیر می‌شویم یا تصاویر انسانیت‌زدایی را نشر می‌دهیم، در این فرایند، انسانیت خود را نیز تقلیل می‌دهیم. وقتی مسلمانان را تا سطح تروریست یا مکزیکی‌ها را تا سطح «افراد نامشروع» یا افسران پلیس را تا سطح خوک پایین می‌آوریم، این هیچ‌چیزی درباره افراد موردحمله ما نمی‌گوید. برعکس، درباره شخصیت ما و عملکرد ما براساس صداقت‌مان چیزهای زیادی می‌گوید. انسانیت‌زدایی و پاسخ‌گونگه‌داشتن افراد، ناسازگاریِ دوجانبه‌ای دارد. تحقیر و انسانیت‌زدایی ابزارهای پاسخ‌گویی یا عدالت اجتماعی نیستند؛ آن‌ها در بهترین حالت، نوعی تخلیه بار هیجانی و در بدترین حالت، نوعی افراط هیجانی‌اند. طبقه‌بندی‌ که برای خودمان و دیگران به‌کار می‌بریم، در بهترین حالت، غیرعمدی و واکنشی است. در بدترین حالت، رفتاری است کلیشه‌ای و فاقد صفات انسانی. تناقض این است که همه ما سیستم بایگانی آماده را دوست داریم؛ سیستمی که آن‌قدر دمِ دست باشد که هروقت خواستیم، بتوانیم سریع صفاتی به افراد نسبت دهیم؛ ولی وقتی نوبت طبقه‌بندی خود ما می‌رسد، از این کار می‌رنجیم. زنانی که بالاترین درجه انعطاف‌پذیری شرم را دارا هستند، هم همدرد‌های قدرتمندی محسوب می‌شدند و هم دریافت‌کنندگان خوبی بریا همدلی محسوب می‌شدند. شما نمی‌توانید افراد را به‌خاطر تغییر در رفتارشان شرمنده یا تحقیر کنید. افراد اصولا بر این باورند که سزاوار شرمشان هستند، آن‌ها باور نمی‌کنند که سزاوار تحقیر خود هستند.

دسته بندی
--:--
--:--
 • 15
 • 15
 • ذهن
ذهن
0

0-
 • 15
 • 15
 • 1.0x
تنظیمات سرعت
 • 0.75x
 • 1.0x
 • 1.25x
 • 1.5x
 • 1.75x
 • 2.0x
انصراف