افراد موفق با این ۱۲ روش با افراد منفی و خطرناک کنار می آیند

افراد موفق با این 12 روش با افراد منفی و خطرناک کنار می آیند

فهرست مطالب

افراد موفق در مواجه با افراد منفی چه می کنند ؟ افراد منفی و خطرناک همیشه به آدم ضد حال می زنند ولی تحقیقات نشان داده است که علاوه بر این، آنها به مغز هم آسیب می رسانند. این افراد منطق ندارند و از تاثیر منفی که روی بقیه ی افراد می گذارند اصلا آگاه نیستند؛ و از ایجاد بی نظمی و راه رفتن روی اعصاب دیگران کاملا احساس رضایت و خوشایندی دارند. این افراد مشکلات غیر ضروری، دعوا و از همه بدتر استرس ایجاد می کنند.

تحقیقات نشان داده است که استرس تاثیر دراز مدت و منفی روی مغز دارد. تنها چند روز استرس تاثیر نورون ها بر هیپوکامپ -بخش مهمی از مغز که با استدلال و حافظه سر و کار دارد- را مختل می کند. اگر هفته ها استرس داشته باشید آسیب هایی به دندریت های عصبی (شاخه های متعدد عصبی که سلول های مغز را به هم مرتبط می کند) وارد می شود که می توان آن را جبران کرد ولی اگر چند ماه استرس داشته باشید نورون ها برای همیشه نابود می شوند. استرس خطر بزرگی برای موفقیت شماست و وقتی استرس از کنترل خارج می شود مغز و عملکرد شما مختل خواهد شد.

بیش تر منابع استرس در محل کار به راحتی قابل تشخیص هستند. اگر شرکت شما به کمک مالی از طریق سودآوری نیاز دارد تا به کار خود ادامه دهد شما دچار استرس هستید ولی می دانید چگونه این قضیه را حل کنید. منابع غیر قابل پیش بینی استرس که ناگهانی بروز می کنند بیش ترین ضربه را به شما خواهند زد.

افراد منفی
افراد منفی

تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است به ما نشان می دهد که قرار گرفتن در شرایطی که بار احساسی منفی بالایی دارد -همان شرایط یکسان در زمان مواجه شدن با افراد منفی- باعث می شود مغز واکنش های گسترده ای به این استرس بدهد. انرژی منفی، خشونت، سندروم قربانی بودن، دیوانگی محض یا هر چیز دیگر، مهم اینست که افراد منفی مغز شما را به درجه ای از استرس می رسانند که باید تا حد امکان از رسیدن به این مرحله دوری کرد.

توانایی مدیریت احساسات و حفظ خونسردی در زمانی که تحت فشار هستید با عملکرد شما رابطه ی مستقیم دارد. در تحقیقی که بر روی بیش از یک میلیون نفر انجام شده است نتایج جالبی بدست آمده است؛ ۹۰ درصد از افرادی که بهترین عملکرد را داشتند افرادی بودند که مواقع پر تنش احساسات و استرس خود را به خوبی مدیریت می کردند و خونسرد بودند. یکی از نکات مثبت این افراد اینست که توانایی خنثی کردن اثرات افراد منفی را دارند. آن ها به خوبی با شرایط کنار می آیند و افراد منفی را پس می زنند.

از میان تمامی استراتژی هایی که برای مقابله با افراد منفی به کار می روند ۱۲ تا از بهترین های آنها انتخاب شده است و در زیر آمده است. برای مقابله کردن با این افراد باید بدانیم که چه کارهایی را انجام بدهیم و چه کارهایی را انجام ندهیم. مهم ترین چیزی که باید همیشه به یاد داشته باشید این است که شما خیلی بیش تر از تصورتان می توانید بر همه چیز کنترل داشته باشید.

۱۲ روشی که افراد موفق برای مقابله با آدم های منفی استفاده میکنند

۱- افراد موفق ارتباط شان را با منفی ها محدود می کنند

افراد غرغرو و منفی آنقدر در مشکلات خود غرق می شوند که نمی توانند برای حل کردن آنها تمرکز کنند. آنها دیگران را هم در این شرایط اسفناک درگیر می کنند تا احساس بهتری داشته باشند. معمولا گوش دادن به ناله های افراد غرغرو به دیگران فشار وارد می کند زیرا آن افراد نمی خواهند بی ادبانه برخورد کنند ولی بین گوش دادن به درد دیگران و غرق شدن در انرژی منفی آنها حد و مرزی وجود دارد.

شما می توانید حد و مرز تعیین کنید و در صورت نیاز از این افراد فاصله بگیرید. بیایید اینطور فکر کنیم: اگر آن فرد غرغرو سیگار بکشد شما کل روز کنارش می نشینید و دود سیگار را وارد ریه هایتان می کنید؟ شما فاصله می گیرید و این همین کاری است که باید با افراد غرغرو انجام دهید. بهترین راه فاصله گرفتن اینست که از او بپرسید چه راه حلی برای مشکلاتش دارد. آنها معمولا یا ساکت می شوند یا بحث را عوض می کنند.

افراد موفق ارتباط شان را با منفی ها محدود می کنند
افراد موفق ارتباط شان را با منفی ها محدود می کنند

۲- افراد موفق در جنگ با منفی ها همیشه پیروز هستند

افراد موفق می دانند که پیروز شدن در جدال های زندگی چقدر اهمیت دارد، خصوصا زمانی که دشمن شما یک فرد منفی و خطرناک است. در یک جدال، احساسات نامعلوم باعث می شوند به شما آسیب های زیادی وارد شود. وقتی که شما به احساسات خود پاسخ می دهید، می توانید عاقلانه جدال های خود را انتخاب کنید و تنها زمانی که شرایط مناسب است وارد یک جدال شوید.

۳-افراد موفق مسائل بی اهمیت را نادیده می گیرند

افراد منفی شما را با رفتار غیر منطقی شان دیوانه می کنند. اشتباه نکنید – این رفتار آنها هیچ توجیه منطقی ندارد. چرا به رفتار آنها واکنش نشان می دهید و خود را درگیر می کنید؟

هر چقدر فردی غیر منطقی تر باشد، رها شدن از دام او برای شما آسان تر است. سعی نکنید با آنها مبارزه کنید. از آنها فاصله بگیرید و به ارتباط های خود مثل یک پروژه ی علمی نگاه کنید (اگر شبیه آنها بشوید از دست می روید). نیازی نیست به همه ی بحران های احساسی پاسخ دهید – تنها به حقایق توجه کنید.

[su_box title=”حتما بخوانید :” box_color=”#483046″]برای شاد بودن این ۱۱ کار را هرگز انجام ندهید![/su_box]

۴- افراد موفق به احساسات خود آگاه هستند

برای حفظ فاصله های عاطفی باید آگاهی کافی داشته باشید. وقتی دیگران میخواهند شما را تحریک کنند اگر متوجه نشوید چه زمانی این کار را می کنند هرگز نمی توانید مانع آنها شوید. گاهی اوقات شما خود را در شرایطی می بینید که باید خیلی سریع تصمیم درست را بگیرید و به راهتان ادامه دهید. این کاملا طبیعی است و شما برای انجام آن به زمان نیاز دارید.

بیایید اینطور فکر کنیم: اگر یک فرد روان پریش در خیابان به سمت شما بیاید و به شما بگوید رئیس جمهور آمریکا است، شما حرف او را باور نخواهید کرد. وقتی در شرایطی هستید که همکارتان چنین رفتاری دارد، بهترین کار اینست که لبخند بزنید و او را تایید کنید. اگر می خواهید رفتار او را تغییر دهید به خودتان زمان بدهید و راه مناسبی برای این کار پیدا کنید.

افراد موفق به احساسات خود آگاه هستند
افراد موفق به احساسات خود آگاه هستند

۵- افراد موفق برای خودشان حد و مرز تعیین می کنند

این همان جایی است که افراد خودشان را دست کم می گیرند. آنها فکر می کنند که چون با شخص دیگری کار یا زندگی می کنند دیگر راهی برای کنترل اوضاع ندارند. هنگامی که راه خود را برای نادیده گرفتن یک فرد پیدا کردید، رفتارهای او برای شما قابل پیش بینی می شود و درک آنها آسان تر خواهد بود. این کار باعث می شود که شما منطقی فکر کنید و بتوانید تصمیم بگیرید که چه زمانی او را تحمل کنید و چه زمانی نکنید. برای مثال، اگر در یک پروژه کاری با یک شخص بیش از دیگران کار می کنید این بدین معنا نیست که ارتباط شما با آن فرد باید نزدیک تر از دیگر همکارانتان باشد.

شما می توانید مرزی قرار دهید ولی باید این کار را آگاهانه انجام دهید. اگر بگذارید کارها روال عادی خود را پیش بگیرند ممکن است دفعات زیادی در شرایط دشوار قرار بگیرید. اگر حد و مرز قرار دهید و تصمیم بگیرید که چه زمانی با یک فرد منفی ارتباط داشته باشید یا نداشته باشید خیلی راحت کنترل اوضاع را بدست می گیرید. تنها راه حل اینست که همیشه آماده باشید و اجازه ندهید فردی از حد خودش فراتر قدم بردارد (که خواهند برداشت).

[su_box title=”حتما بخوانید :” box_color=”#483046″]۷ فرمول جالب برای مثبت اندیشی و دور کردن افکار منفی[/su_box]

۶- افراد موفق اجازه نمی دهند کسی شادی هایشان را خراب کند

وقتی شما از نظر دیگران نسبت به خودتان لذت می برید و خرسند می شوید، دیگر کنترل شادی هایتان را ندارید.وقتی افرادِ با احساس از انجام کاری خوشحال می شوند دیگر اجازه نمی دهند دیگران با کارها و نظراتشان خوشحالی را از آنها بگیرند.

زمانی که نمی شود نسبت به نظر دیگران بی تفاوت بود نیازی نیست خود را با دیگران مقایسه کنید و می توانید نظر دیگران را بپذیرید. با این کار، افراد منفی هر جوری که فکر کنند یا هر کاری که انجام دهند ارزش شما از درونتان شکل می گیرد. بدون در نظر گرفتن طرز فکر افراد در هر شرایطی یک چیز صد در صد است: شما هیچ وقت به میزانی که آنها می گویند خوب یا بد نیستید.

۷- افراد موفق تنها به راه حل فکر می کنند

وقتی تمرکز می کنید توجه شما نشاندهنده ی حالت عاطفی تان است. وقتی که شما روی مشکلات خود تمرکز می کنید سرشار از احساسات منفی و استرس می شوید. ولی وقتی روی راه حل ها تمرکز می کنید تاثیری مثبت خواهد داشت و انرژی مثبت شما را فرا می گیرد و استرس از شما دور می شود.

درباره ی افراد منفی هم همین طور است. وقتی روی رفتار بد و ناپسند آنها تمرکز کنید آنها بر شما مسلط خواهند شد. به رفتارهای بد آن فرد فکر نکنید و روی روش هایی تمرکز کنید که بتوانید با آنها کنار بیایید. این کار سبب می شود شما کنترل اوضاع را بدست بگیرید و استرس شما در زمان دیدن آن فرد کاهش می یابد.

 افراد موفق فراموش می کنند
افراد موفق فراموش می کنند

۸- افراد موفق فراموش می کنند

افراد با احساس خیلی سریع می بخشند ولی این بدین معنا نیست که فراموش می کنند. بخشش یعنی اتفاق های گذشته را فراموش کنیم و به زندگی ادامه بدهیم، نه اینکه به کسی که در حق ما بدی کرده است فرصت دوباره بدهیم. افراد موفق با اشتباهات دیگران خود را نمی بازند و خیلی سریع آن را فراموش می کنند. آنها سعی می کنند از خود در مقابل این گونه اتفاق ها در آینده محافظت کنند تا دیگر ضربه نخورند.

۹- افراد موفق تفکرات منفی را از خود دور می کنند

گاهی اوقات افراد منفی انرژی خود را به شما منتقل می کنند. این اصلا ایرادی ندارد که شما از رفتار کسی ناراحت شوید ولی احساس درونی شما می تواند این حس منفی را بیش تر کند یا به شما کمک کند این اتفاق را فراموش کنید. افکار منفی ذهن شما را خراب می کنند و شما به آنها هیچ نیازی ندارید. این افکار منفی شما را به ته چاهی می اندازند که رهایی از آن خیلی دشوار است. شما باید به هر قیمتی از افکار منفی دوری کنید.

[su_box title=”حتما بخوانید :” box_color=”#483046″]این ۴۱ کار برای شما شادی آفرین هستند ( ۵ ،۱۷ و ۳۹ از همه مهم تر هستند )[/su_box]

۱۰- افراد موفق کمتر کافئین مصرف میکنند

مصرف کافئین باعث آزاد شدن آدرنالین می شود. مکانیزم آدرنالین باعث می شود در هنگام بحث پاسخ های جنگ یا گریز بدهیم؛ یعنی یا می مانیم و بحث کنیم یا هنگامی که احساس خطر کنیم به بالای کوه فرار می کنیم. این مکانیزم باعث می شود شما منطقی فکر نکنید و فقط به فکر جواب دادن باشید. این کار برای زمانی که یک خرس در تعقیب شماست جواب می دهد ولی وقتی یک همکار عصبانی شما را در راهرو گیر انداخته است اصلا راه حل خوبی نیست.

۱۱- افراد موفق خواب کافی دارند

هر چقدر که درباره ی اهمیت خوابیدن بگوییم کم است. خواب کافی احساسات شما را افزایش می دهد و شما می توانید راحت تر استرس خود را مدیریت کنید. هنگامی که در خواب هستید، مغز شما خود را دوباره شارژ می کند و اتفاقات آن روز را مرور می کند و آنها را ذخیره یا پاک می کند (دلیل خواب دیدن ما همین است) تا شما سرحال و با ذهنی باز از خواب بیدار شوید. زمانی که خواب کافی یا درستی ندارید کنترل فردی، دقت و حافظه ی شما کاهش می یابد. بی خوابی میزان هورمون استرس را – حتی بدون اینکه دلیلی برای استرس وجود داشته باشد – بالا می برد.

یک خواب راحت شبانه شما را به فردی مثبت، خلاق و منطقی- در زمان رو به رو شدن با افراد منفی – تبدیل می کند و به شما کمک می کند خیلی راحت با آنها مواجه شوید.

[su_box title=”حتما بخوانید :” box_color=”#483046″]اگر دچار بی خوابی هستید حتما این ۴ کار را انجام دهید ![/su_box]

۱۲- افراد موفق از سیستم پشتیبان خود بهره می گیرند

این مورد وسوسه کننده و در عین حال کاملا بیهوده است که بخواهید یک تنه از پس همه چیز بر بیایید. برای مقابله با افراد منفی شما باید نقاط ضعف خود را در هنگام برخورد با آنها بشناسید؛ یعنی باید از سیستم پشتیبان خود بخواهید دیدگاهی درباره ی آن فرد بدست بیاورد. همه ی افراد در محل کار و یا خارج از آن کسی را دارند که به آنها روحیه می دهد و از شرایط سخت نجاتشان می دهد. این افراد در زندگی شما چه کسانی هستند؟ آنها را بشناسید و طرز فکر آنها را بررسی کنید و در هنگام نیاز از آنها کمک بخواهید. گاهی اوقات فقط با توضیح دادن یک مشکل دیدگاه جدیدی به روی شما گشوده می شود. در بسیاری از موارد، افراد دیگر راه حلی به شما پیشنهاد می کنند که شما به آن فکر نکرده بودید زیرا آنها خارج گود هستند و به اندازه ی شما درگیری ذهنی ندارند.

قبل از اینکه سیستم خارق العاده ی خود را راه اندازی کنید باید از این امتحان عبور کنید. در بسیاری از مواقع شما با افراد منفی وارد روابط حساس می شوید. خوشبختانه، انعطاف پذیری مغز کمک می کند که در هنگام یادگیری رفتارهای جدید – حتی زمانی که شکست می خورید – تغییر شکل دهد و به گونه ی دیگری تبدیل شود. استفاده از این تکنیک های از بین برنده ی استرس  به مغز شما یاد می دهد تا چگونه هنگام برخورد با افراد منفی استرس خود را کنترل کنید و اثرات منفی آن را کاهش دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید