خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

فهرست مطالب

برای دهه‌ها شنیده ایم که تفکر مثبت و مثبت اندیشی  کلید ثروتمند شدن و خوشبخت شدن است.اما مارک مانسون مخالف این ایده است. در کتاب هنر ظریف بی خیالی‌، او به ما نشان می‌دهد که برای بهبود زندگی‌مان باید بپذیریم که محدودیت‌هایی داریم و همیشه ممکن است شکست بخوریم.

نویسنده به ما نشان می‌دهد که چگونه از شکست‌های مان به نفع خود مان استفاده کنیم. اگر به دنبال ایده‌های جدید و کاملاً متفاوت هستید‌، این کتاب را بخوانید!

در واقع کتاب هنر طریف بی خیالی، کتابی خودیاری برای افرادی است که از  کتاب‌های خودیاری متنفر هستند. برای مطالعه خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی با ما همراه باشید.

شناسنامه کتاب هنر ظریف بی خیالی

معرفی کتاب هنر ظریف بی خیالی

هنر ظریف بی خیالی یک رویکرد کاملا جدید برای رشد شخصی، به صورت  از بالا به پایین ارائه می دهد. زندگی خلاص شدن از شر مشکلات نیست، بلکه یافتن مشکلات بهتر است.

زندگی به معنی  دوری از شکست نیست، بلکه بهتر شدن در شکست خوردن است. در مورد دانستن همه چیز نیست ، بلکه راحت تر شدن در ندانستن همه چیز است.

هنر ظریف بی خیالی در واقع کنار آمدن با تمام نقایص بی‌اهمیت و  اجتناب ناپذیر در زندگی است. و انتخاب این که دیگر به آن ها اهمیت ندهید. این کتاب در مورد یادگیری نحوه اهمیت دادن به تعداد مسائل کمی است که واقعا مهم هستند.

باید بفهمیم که واقعاً چه چیزهایی برای ما مهم هستند و چه ارزش‌هایی داریم. اگر تا به حال کتاب‌های خودیاری خوانده اید که به شما قول داده اند فقط با مثبت فکر کردن می‌توانید زندگی خود را بهبود ببخشید و آن را خیلی احمقانه می‌دانید‌، این کتاب برای شما مناسب است!

گاهی اوقات همه چیز اشتباه پیش می‌رود و باید یاد بگیریم که با آنها کنار بیاییم!

این کتاب بیش از ۱۳ میلیون نسخه فروش داشته است. طبق گفته آمازون‌، کتاب هنر ظریف خیالی پر مخاطب ترین کتاب غیرداستانی در سال ۲۰۱۷ بوده است.

شکست در خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

ایده‌های مطرح شده در کتاب هنر ظریف بیخیالی

 1. خوشبختی ناشی از حل مشکلات است. بیشترین رضایت هنگام عبور از موانع و مبارزه به دست می‌آید و به ندرت از مقصد نهایی حاصل می‌شود.
 2.  هیچ مشکلی شخصی وجود ندارد. مشکلات ما به ندرت منحصر به فرد نیستند. برعکس‌، احتمالاً میلیون‌ها نفر با مشکلات مشابه ما روبرو هستند.
 3.  پیاز خودآگاهی و ارزشهای معیوب. برای ایجاد ارزش‌های موثر‌، باید لایه‌هایی خودآگاهی خود را توسعه دهیم و بیشتر به ارزشهای ذاتی بپردازیم تا ارزش‌های بیرونی.
 4.  سفسطه مسئولیت / خطا. ممکن است شرایط شما تقصیر خودتان نباشد‌، اما مسئولیت واکنش شما در برابر آنها همیشه به عهده خودتان است.
 5. عدم قطعیت اجتناب ناپذیر است. اشتباه بودن بخشی از ذات انسان است. به دنبال  یقین مطلق بودن و اجتناب از نقیض‌های آن به ارزش‌های ما آسیب می‌رساند.
 6.  اهمیت شکست‌، طرد شدن و مرگ. پذیرفتن شکست‌، تمایل به رد گزینه‌های دیگر و استفاده از مرگ به عنوان قطب نمای نهایی از ویژگی‌های مهم زندگی شادتر هستند.

خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی 

به دنبال احساس رضایت نباشید

مارک منسون کتاب “هنر ظریف بی خیالی” را با داستان مردی آغاز می‌کند که در بیشتر جنبه‌های زندگی خود کاملاً شکست خورده بود و جامعه او را به عنوان یک بازنده می‌شناخت.

بوکوفسکی قبل از اینکه به نویسنده مشهوری تبدیل شو‌، یک قمارباز الکلی بود که اغلب توسط ناشران طرد ‌می‌شد.

تا اینکه  در ۵۰ سالگی سرانجام یک ویراستار قطعه ای از کار او را پذیرفت. مردم و رسانه‌ها داستان او را رویای آمریکایی توصیف ‌می‌کردند.

اما بوکوفسکی واقعیت را ‌می‌دانست. او هنوز یک بازنده بود. او نویسنده ای پرفروش نبود. با این حال با این موضوع مشکلی نداشت.

این پذیرش خود‌، همان چیزی است که افراد زیادی را به سمت او و کتابهایش سوق ‌می‌دهد. روی سنگ قبر بوکوفسکی کلمات “سعی نکن” نوشته شده است.

این رویکرد کاملاً متفاوت از انتظارات جامعه مدرن از نحوه شادتر بودن، ثروتمند تر شدن، سلامتی و موفقیت بیشتر داشتن، تنها با خواستن آن است.

منسون معتقد است این روش بدان معناست که احساس خواهیم کرد هرگز کافی نیستیم. خوشبختی واقعی تنها در اهمیت دادن به امور ضروری است.

قانون بازگشت به عقب که توسط فیلسوف انگلیسی آلن واتس مطرح شد‌ه است این ایده را مطرح ‌می‌کند که هرچه بیشتر به دبنال احساس بهتری داشتن باشید‌، میزان رضایت تان کمتر ‌می‌شود.

به طورمداوم به دنبال رضایت بودن باعث ‌می‌شود که در قدم اول کمبود آن را حس کنید. مانسون این عبارت را این گونه بیان ‌می‌کند:

 • پیگیری تجربه مثبت خود یک تجربه منفی است.
 • پذیرش تجربه منفی خود یک تجربه مثبت است.

بنابراین‌، ‌می‌توانید از طریق تحمل تجربیات منفی، تجربیات مثبتی ایجاد کنید.

خوشبختی یک علم است

مانسون معتقد است که زندگی و خوشبختی مثل آزمایش های علمی است. ارزش‌های شما فرضیه‌ها هستند، اقدامات‌تان آزمایش است و نتایج آن داده ها می باشند.

بنابراین باید تصمیمات هوشمندانه را بر اساس نتایج بگیریم نه ترس، تردید یا عدم اطمینان.

عدم اطمینان یک مرحله مهم برای رسیدن به موفقیت است، و ما نباید از آن بترسیم. عدم اطمینان همان چیزی است که به ما امکان می دهد بیشتر بیاموزیم.

عدم اطمینان به ما کمک می کند ارزش‌های خود را ناقص بدانیم، بنابراین از ما را در برابر ایدئولوژی های افراطی محافظت می‌کند. همچنین از قضاوت افراد و کلیشه سازی در بر خورد با افراد دیگر جلوگیری می‌کند.

شادی در خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

ارزش‌ها برای شادی ضروری هستند

بسیاری از سربازان ژاپنی در جنگ جهانی دوم در جزایر اقیانوس آرام گرفتار شدند. ارتباط این سربازان با سایر نقاط جهان قطع شده بود.

بنابراین، آنها نمی‌دانستند که جنگ به پایان رسیده است. در نتیجه، آنها در دهه‌های ۱۹۵۰، ۶۰ و ۷۰ به جنگ ادامه دادند. مهم نبود این سربازان چقدر قوی، باهوش یا با انگیزه بودند، مقدر شده بود  که شکست بخورند.

منسون از این تشبیه برای نشان دادن این نکته استفاده می‌کند که بدون داشتن ارزش‌ها و اهداف صحیح که اقدامات شما را هدایت کنند، شکست خواهید خورد.

عمیق ترین احساسات شما به ارزش‌های تان مربوط می‌شود. و ارزش‌هایی که برای آنها می‌جنگید تعیین می‌کند که شما کی هستید.

ارزش‌های خوب برای خوشبختی حیاتی هستن، اما ما اغلب بر ارزش‌های بد تمرکز می‌کنیم.

به دنبال لذت‌های پوچ بودن و اعتقاد به این که همیشه حق با شماست نمونه‌هایی از ارزش‌های بد هستند. ارزش‌های خوب مبتنی بر واقعیت، به طور درونی به دست می‌آیند و سازنده جامعه هستند.

نحوه پاسخگویی تان به زندگی را انتخاب کنید

همیشه نمی‌توانیم اتفاقاتی را که در زندگی مان رخ می‌دهد یا نتیجه تصمیماتمان هستند را انتخاب کنیم. اما در مورد انتخاب نحوه پاسخگویی احساسی به یک مشکلیا شکست کنترل کامل داریم.

به عهده گرفتن مسئولیت واکنش‌هایمان در برابر شرایط منفی به ما کمک می‌کند تا بهتر با مشکلات زندگی خود کنار بیاییم. تعریف منسون از یک فرد موفق، کسی است فردی که تواند این کار را انجام دهد است.

در اعتقادات خود شک کنید

منسون ما را تشویق می‌کند تا تمام ایده‌های قبلی خود را به چالش بکشیم. شک و تردید در خود و اقدامات‌مان به ما کمک می‌کند تا به طور مداوم پیشرفت کنیم.

همیشه حرف ما درست نخواهد بود. منسون توضیح می‌دهد که اعتقادات جامعه در ۵۰۰ سال پیش در چندین مورد اساساً غلط بوده است.به عنوان مثال، مردم معتقد بودند زمین صاف است و حتی نمی‌دانستند که نیمکره غربی وجود دارد.

به همین ترتیب، می‌توانید به آنچه ۱۰ یا ۱۵ سال پیش به آن اعتقاد داشتید نگاه کنید . متوجه می‌شوید که در چندین مورد اشتباه کرده اید.

درسی که می‌توان از این موضوع آموخت این است که برخی از مواردی که شما در حال حاضر درست می‌دانید در مدت زمان ۲۰ یا ۳۰ سال احتمالاً اشتباه و حتی مضحک به نظر خواهند آمد.

شک کردن به اعتقادات در خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

میزان ایگو خود را کاهش دهید تا بتوانید رشد کنید

هر چقدر چیزی هویت شما را بیشتر تهدید کند، بیشتر از آن اجتناب خواهید کرد. بنابراین، برای کاهش این سطح از اجتناب، باید احساس هویت و ایگو خودمان را کاهش دهیم.

باید خود را تا حد ممکن خود را سست و مبهم معرفی کنیم. تا به شما برای شناخت راحت تر خودتان کمک کند، باید این سه سوال را از خود بپرسید:

 • اگر اشتباه کنم چی؟
 • این که اشتباه می‌کردم چه معنایی دارد؟
 • آیا اشتباه کردن، هم برای خودم و هم برای دیگران مشکلی بهتر یا بدتر از مشکل فعلی ایجاد می‌کند؟

  شکست کلید پیشرفت است

منسون معتقد است که شکست بخشی بسیار مهمی‌ در زندگی است. متخصص شدن در هر کاری نیازمند هزاران بار شکست است.

این شکست‌ها همان چیزی است که به شما کمک می‌کند تا از طریق بهبود مستمر رویکرد خود را بهبود دهید. به همین دلیل ترس از شکست باعث رکود می‌شود.

به جای نگرانی برای شکست خوردن، باید دوباره امتحان کنید.

انجام کاری بهتر از هیچ کاری نکردن است

معلم ریاضی دبیرستان منسون این اصل را به او معرفی کرده است. این معلم همیشه به دانش آموزان خود می‌آموخت که اگر جواب را نمی‌دانند، مسئله را دوباره بنویسند.

بازنویسی مسئله باعث می‌شود ذهن شما گام بعدی را پیدا کند. منسون از آن زمان این اصل را در همه مسائل زندگی خود به کار برده است.

اگر گیر کرده اید، فقط کاری انجام دهید، معمولا از نتیجه شگفت زده خواهید شد.

 به جای این که  انگیزه منجر به عمل  شود، “اصل کاری انجام دهید” بیان می‌کند که عمل منجر به ایجاد انگیزه می‌شود.

اقدام کردن در خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

  نه بگویید تا  بتوانید بله بگویید

برای به دست آوردن واقعی یک چیز، ابتدا باید از چیز دیگری چشم پوشی کنید. پذیرفتن به هرچیزی که به طرف تان پرتاب می‌شود فقط به این معنی است که خود را خیلی سطحی گسترش می‌دهید.

زمانی که فقط یک کار را دنبال کنید و مرتباً خود را متعهد کنید که در آن بهتر شوید، خیلی شادتر خواهید بود. منسون توضیح می‌دهد اگر گزینه‌های جایگزین را رد نکنید، نمی‌توانید از چیزی لذت ببرید.

می توانید با استفاده از لینک زیر تمام بخش های این کتاب را مطالعه نمایید.‎

خلاصه کتاب هنر ظریف بی‌خیالی

مارک منسون در این کتاب شما را با دنیایی جدید آشنا می‌کند. دنیایی که آدم‌ها در آن مجبور نیستند که الزاما عالی و بی‌نقص باشند. دنیایی که به شما می‌آموزد چقدر زندگی کردن بدون سخت گرفتن و اذیت کردن خود، می‌تواند لذت‌بخش باشد.

‎اکنون بخوانید‎

 

بخش‌هایی از متن کتاب هنر ظریف بیخیالی

 • ” کسی که هستید توسط آنچه مایلید برای آن مبارزه کنید تعریف می‌شود.”
 • “شما و همه کسانی که می‌شناسید به زودی خواهید مرد. و در مدت زمان کوتاهی که بین اینجا و آنجا وجود دارد‌، یک مقدار محدود کار می‌توانید انجام دهید. در واقع این تعداد بسیار کم است. و اگر بدون فکر و انتخاب آگاهانه به همه چیز و همه کس اهمیت دهید ، خوب‌، پس نابود خواهید شد. “
 • “تمایل به داشتن تجربیات مثبت تر‌، خود یک تجربه منفی است. و به طور متناقضی‌، پذیرش تجربه منفی، خود یک تجربه مثبت است. “
 • “عشق ناسالم مبتنی بر این است که دو نفر سعی دارند از طریق احساسات خود برای یکدیگر از مشکلات شان فرار کنند . به عبارت دیگر‌، آنها از یکدیگر به عنوان راه فرار استفاده می‌کنند. عشق سالم مبتنی بر این است که دو نفر با حمایت یکدیگر مشکلات خود را تأیید و برطرف می‌کنند. “
 • “زندگی اساساً یک سری مشکلات بی پایان است. راه حل یک مسئله صرفاً  باعث ایجاد مشکلی دیگر می‌شود. “
 • “برای خوشحال بودن ما به چیزی برای حل  کردن نیاز داریم. بنابراین خوشبختی نوعی عمل است؛ “
 • “این ساده ترین و اساسی ترین مولفه زندگی است: مبارزات ما موفقیت‌های ما را تعیین می‌کنند.”
 • “فقط آنجا ننشینید. کاری بکنید. پاسخ‌ها در ادامه خواهد آمد. “
 • “بحران‌های  ما دیگر مادی نیستند. بلکه وجودی و معنوی هستند. ما آنقدر چیزهای زیاد و فرصت‌های زیادی داریم که دیگر حتی نمی‌دانیم به چه چیزهایی باید اهمیت دهیم. “
 • “بلوغ وقتی اتفاق می‌افتد که فرد یاد بگیرد فقط بهچیزهایی که واقعاً ارزش اهمیت دادن دارند، اهمیت بدهد “
 • “در زندگی، من به افراد و چیزهایی زیادی اهمیت داده ام. من همچنین من به افراد و چیزهایی زیادی اهمیت نداده ام. و مثل جاده ای که از آن گذر نکرده اید‌، این عوامل هم تفاوت زیادی ایجاد نکرده اند. “
 • “هر چقدر چیزی بیشتر هویت شما را تهدید کند‌، بیشتر از آن اجتناب خواهید کرد.”
 • “اگر می‌خواهید چگونگی مشاهده مشکلات خود را تغییر دهید‌، باید آنچه را که برای شما به عنوان ارزش مهم است و یا چگونگی اندازه گیری شکست / موفقیت تان را تغییر دهید.”
 • پاندا گفت: “به زندگی بدون مشکل امیدوار نباش”. “چنین چیزی وجود ندارد. درعوض‌، به زندگی پر از مشکلات خوب امیدوار باشید. ” و “
 • “اشتباه بودن ما را در مقابل امکان تغییر باز می‌کند. اشتباه بودن فرصت رشد را به وجود می‌آورد. “

موفقیت در خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی

صاحب نظران در مورد کتاب «هنر ظریف بیخیالی» چه می‌گویند؟

“انعطاف پذیری‌، خوشبختی و آزادی ناشی از این است که بدانیم به چه چیزهایی اهمیت می‌دهیم و مهمتر از همه به چه چیزهایی اهمیت ندهیم. این یک کتاب استادانه‌، فلسفی و کاربردی است که به خوانندگان این دانش  را می‌دهد که چگونه چنین کاری را انجام دهند. “ – رایان‌هالید‌، نویسنده پرفروش کتاب “ایگو دشمن من است”

“این کتاب مانند یک سیلی است که نیاز دارید و بهترین دوست تان به شما می‌زند: خنده دار‌، عامیانه و بسیار قابل تأمل. فقط اگر می‌خواهید همه بهانه‌های تان را کنار بگذارید و نقشی فعال در زندگی بهتر خود داشته باشید این کتاب را بخوانید. “ – استیو کمب‌، نویسنده پرفروش کتاب سطح زندگی خود را بالا ببرید و بنیانگذار NerdFitness.com

“یک راهنمای رو در رو برای زندگی با صداقت و یافتن خوشبختی در موقعیت هایی که گاهی اوقات دردناک هستند. این کتاب‌، پر از پیشنهادات غیر شهودی که اغلب منطقی هستند‌ می باشد، خواندن آن لذت بخش است و ارزش دوباره خواندن را دارد. یک معیار خوب که باید با استفاده از آن کتابهای خودیاری دیگر را سنجید. ” – بررسی‌های کرکوس

معرفی نویسنده کتاب هنر ظریف بیخیالی

نویسنده خلاصه کتاب هنر طریف بی خیالی

مارک منسون نویسنده و وبلاگ نویسی در زمینه خودیاری است. وی اولین وبلاگ خود را در زمینه مشاوره دوست یابی در سال ۲۰۰۸ آغاز کرد.

این وبلاگ بسیار محبوب شد و صدها هزار خواننده به دست آورد. در سال ۲۰۰۹‌، مانسون تصمیم گرفت تا هفت سال را در حالی که به صورت دوکاری کار می‌کرد به اطراف جهان سفر کند.  او در نهایت به بیش از ۶۵ کشور سفر کرد.

در سال ۲۰۱۰‌، او وبلاگ جدیدی به نام Post Masculine راه اندازی کرد که مشاوره‌های عمومی‌ زندگی برای افراد را ارائه می‌داد. در این وبلاگ‌، مقاله ای بانام کتاب هنر ظریف بی خیالی پست کرد. این مقاله بسیار مورد استقبال قرار گرفت و او تصمیم گرفت آن را به کتاب تبدیل کند. هنر ظریف بی خیالی به پرفروش ترین کتاب نیویورک تایمز تبدیل شد.

منسون در NBC‌، CNN‌، فاکس نیوز‌، بی بی سی و مجله تایم حضور داشته است. در اکتبر ۲۰۱۸‌، خانه پنگوئن تصادفی اعلام کرد که مانسون برای نوشتن زندگی نامه بازیگر با ویل اسمیت همکاری خواهد کرد. کارهای مانسون به بیش از ۶۰ زبان ترجمه شده است.

کتاب های منسون عبارتند از کتاب اوضاع خیلی خرابه: در مورد امید و کتاب هنر ظریف بی خیالی: رویکرد بر خلاف عقل برای داشتن یک زندگی خوب‌.  کتاب‌های مارک به بیش از ۵۰ زبان ترجمه شده و بیش از ۱۳ میلیون نسخه در سراسر جهان فروخته شده است.

برای داشتن احساس رضایت بیشتر در زندگی می توانید از کتاب ها کمک بگیرید. با دانلود اپلیکیشن ذهن به مجموعه ای از برترین کتاب های جهان دسترسی پیدا خواهید کرد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید